Connect with us

Świat

Dziesiątki tysięcy uciekają po wydaniu przez izraelskie wojsko rozkazu ewakuacji miasta Gaza

Published

on

Dziesiątki tysięcy uciekają po wydaniu przez izraelskie wojsko rozkazu ewakuacji miasta GazaCNN

Po raz kolejny dziesiątki tysięcy ludzi w Gazie uciekają w związku z… izraelskie wojsko wydaje nowe nakazy ewakuacji dla szeregu obszarów w mieście Gaza.

W ciągu ostatnich dziesięciu dni Izraelskie Siły Obronne (IDF) nakazały opuszczenie setkom tysięcy ludzi z Khan Younis na południu, Shujaya w środkowej Gazie i kilku dzielnic miasta Gaza.

W rezultacie całkowita liczba wysiedleńców w Gazie wzrosła do szacunkowych 1,9 miliona z 1,7 miliona w maju, podała ONZ. Szacuje się, że dziewięć na dziesięć osób w Gazie to obecnie przesiedleńcy wewnętrzni, wielu z nich wielokrotnie.

„Przyczynami masowych wysiedleń są przede wszystkim nakazy ewakuacji wydane przez izraelskie wojsko, powszechne niszczenie infrastruktury prywatnej i publicznej, ograniczony dostęp do podstawowych usług oraz utrzymująca się obawa przed trwającymi działaniami wojennymi” – stwierdziła ONZ w swojej najnowszej ocenie – Offices for the Koordynacja Spraw Humanitarnych (OCHA).

Nie jest jasne, ile osób w mieście Gaza zastosowało się do najnowszego nakazu ewakuacji. Wielu cywilów boi się opuścić schronienie i wyruszyć w niepewną podróż, podczas której czeka ich jeszcze bardziej niepewny los: życie na ulicach lub w przeludnionych i niehigienicznych wioskach namiotowych, które powstają przy każdym nakazie ewakuacji.

Siły Obronne Izraela stwierdziły, że rozkazy ewakuacji są konieczne, aby uniknąć wciągnięcia cywilów w wznowione operacje na obszarach, gdzie Hamas stara się przywrócić swoją obecność. Izraelskie Siły Obronne podkreślają, że robią wszystko, co w ich mocy, aby uniknąć ofiar wśród ludności cywilnej.

Hamas powiedział, że ewakuacje potencjalnie spowodują powrót do „zera” negocjacji w sprawie zawieszenia broni i porozumienia w sprawie zakładników.

Khader Al Za’anoun, dziennikarz ds Wafa, oficjalna palestyńska agencja informacyjna, powiedział CNN, że mieszkańcom dzielnic Tuffah, Starego Miasta i Daraj nakazano późną niedzielę udać się do „znanych schronisk na zachodzie miasta Gaza”.

Powiedział jednak, że ewakuacja na dużą skalę została przeprowadzona po atakach dronów i samolotów.

„To było okropne. Ludzie biegali, niektórzy na wózkach inwalidzkich, wszyscy panikowali i nie wiedzieli, dokąd iść. Ciężkie bombardowania były bardzo blisko, a dym wypełnił niebo” – powiedział Al Za’anoun CNN po dotarciu na teren portu.

Ataki trwały przez całą noc, a w obszarach, w których ludzie szukali schronienia, powtarzały się strzelaniny.

READ  Dziesiątki osób zginęło w wyniku zawalenia się autostrady w południowych Chinach

„Postanowiłem zaczekać do rana i nie ruszać się ze względu na niebezpieczną sytuację” – powiedział Al Za’anoun.

Jednak o świcie naloty wycelowały w wieżowiec w pobliżu miejsca, w którym on, jego rodzina i wiele innych wysiedleńców szukało schronienia.

„W tym momencie, aby chronić życie mojej rodziny, zdecydowałem się opuścić to miejsce i ewakuować na tereny portowe na zachodzie miasta, w podróż pełną niebezpieczeństw”.

Al Za’anoun przesłał zdjęcia swojej rodziny spacerującej po zniszczonych ulicach, podczas gdy sam ciągnął wózek z pozostałym dobytkiem.

Izraelskie Siły Obronne potwierdziły CNN, że nakaz ewakuacji części miasta Gaza był trzecim w ciągu ostatnich dziesięciu dni.

Biuro Pokoju ONZ ds. Praw Człowieka (OCHA) szacuje, że gdy 27 czerwca wydano nakaz ewakuacji, w regionie Shujaya żyło około 80 000 ludzi. Kolejne 250 000 osób mieszkających we wschodnich dzielnicach Khan Younis i Rafah zostało ewakuowanych 1 lipca przez władze izraelskie na mocy nakazu ewakuacji.

Tego dnia armia izraelska oświadczyła, że ​​należy natychmiast ewakuować mieszkańców 71 bloków mieszkalnych we wschodnim Khan Younis i Rafah na zachód do tak zwanej „strefy humanitarnej” w Al Mawasi.

OCHA podała, że ​​w okolicy znajdują się stacje pomocy medycznej, przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej, 14 kuchni polowych i oczyszczalnia ścieków. Stwierdzono, że wewnętrzni przesiedleńcy „przenieśli się w stronę zachodniego Khan Younis i Deir al-Balah, które są już przeludnione i brakuje im podstawowych usług, infrastruktury krytycznej, materiałów do schronienia i przestrzeni, aby przyjąć nowy napływ wewnętrznie przesiedlonych”.

Dawoud Abu Alkas/Reuters

Palestyńczycy uciekają ze wschodniej części miasta Gaza po tym, jak 7 lipca 2024 r. armia izraelska nakazała im opuszczenie swoich dzielnic.

OCHA i inne organizacje twierdzą, że nakazy ewakuacji mają znaczący wpływ na nieliczne działające szpitale w Strefie Gazy.

2 lipca władze izraelskie wyjaśnione że szpital europejski w Khan Younis nie został uwzględniony w nakazie ewakuacji.

Było za późno. Większość personelu medycznego i pacjentów już wyszła. Urzędnik ONZ Jonathan Whittall poinformował ze szpitala: „Nie ma pacjentów, nie ma sprzętu, a szpital już nie funkcjonuje”.

Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Ghebreyesus powiedział na X to „To było druzgocące, że szpital na 650 łóżek został wyłączony z użytku w czasie, gdy pilnie potrzebny jest dostęp do opieki zdrowotnej”.

READ  Śledź Elsa na żywo: ostrzeżenia o burzach tropikalnych wzdłuż wybrzeży NY, NJ i CT; Błyskawiczny monitoring powodzi na terenie całego trójstanu

The Zespół Międzynarodowego Czerwonego Krzyża Odeszli także pracownicy szpitala, w którym od początku konfliktu przeprowadzono ponad 3 tysiące operacji.

Wiele osób opuszczających Szpital Europejski tłoczyło się w pobliskim kompleksie medycznym Nasser, który był pełny.

WHO i inne organizacje były w stanie to zrobić przenosić Nasserowi przekazano znaczną część sprzętu ze Szpitala Europejskiego, w tym wentylatory i aparaty anestezjologiczne. Personel medyczny zastanawiał się jednak, czy i kiedy będą musieli ponownie się przeprowadzić.

Teraz zamknął swoje podwoje jeden z najważniejszych szpitali w mieście Gaza – Al Ahli Baptist. Kościół episkopalny w Jerozolimie, który kieruje Al Ahli, powiedział, że szpital został umieszczony w „czerwonej strefie” w celu ewakuacji po kilku atakach dronów w najbliższej okolicy w niedzielę.

„W rezultacie” – recytował kościół Facebook W poniedziałek „wszystkie bezbronne osoby, które znajdowały się na miejscu, personel i wszyscy pacjenci musieli opuścić bezpieczny obiekt… Nasz szpital jest obecnie nieczynny, a zapotrzebowanie na jego usługi jest duże”.

Arcybiskup Hosam Naoum powiedział, że diecezja stanowczo protestuje przeciwko zamknięciu i wezwał władze izraelskie, aby pozwoliły na jej ponowne otwarcie. CNN zwróciło się do Sił Obronnych Izraela o aktualne informacje na temat stanu szpitala.

OCHA stwierdziła: „Obecnie tylko 15 z 36 szpitali w Strefie Gazy funkcjonuje, choć tylko częściowo, a większość ma ograniczony dostęp do pacjentów”.

Zgodnie z najnowszym nakazem ewakuacji CNN filmowało główną drogę wyjazdową z miasta Gaza – ulicę al-Rasheed – w kierunku miejsc, które siły izraelskie określiły jako „obszary bezpieczne”. Ulica była praktycznie pusta. Wysiedlony redaktor CNN w mieście Gaza powiedział, że wiele osób musiało unikać bocznych uliczek w obawie przed atakami na głównej drodze.

Saleh był jednym z młodych mężczyzn, którzy chcieli udać się w przeciwnym kierunku, do miasta Gaza. Opisał siebie jako „czystego po tej wojnie, mającego dość wszystkiego”. Ale on i kilku innych napotkali izraelskie czołgi i piechotę.

„Uciekaliśmy przed nimi, ale był snajper, który do nas strzelił. Żołnierze wyszli z czołgu, a my biegliśmy dalej, podczas gdy czołgi nas goniły.”

Salih odniósł ranę postrzałową w brzuch, ale udało mu się uciec na wybrzeże, gdzie, jak powiedział, ukrywał się do czasu opuszczenia obszaru przez czołgi.

READ  Nowa Zelandia: Sąd skazał sprawcę masakry w Christchurch. Pierwsze takie zdanie w historii

Oprócz oczywistych niebezpieczeństw związanych z ucieczką z jednej części Gazy do drugiej, ciągłe przesiedlenia utrudniają organizacjom pomocowym zapewnienie ukierunkowanych dostaw żywności. Światowy Program Żywnościowy podał w poniedziałek, że „prawie pół miliona ludzi w Gaza borykają się z katastrofalnym głodem. Ze względu na zawodny dostęp i ograniczone zapasy rodziny często nie otrzymują pełnych racji żywnościowych i częstotliwości, których potrzebują”.

OCHA stwierdziła, że ​​nakazy ewakuacji komplikują wyzwanie logistyczne związane z dystrybucją pomocy. Według OCHA między 1 a 4 lipca tylko jedna z 13 zaplanowanych misji pomocy humanitarnej do północnej Strefy Gazy skoordynowanych z władzami izraelskimi mogła zostać przeprowadzona, natomiast pozostałe zostały udaremnione lub odwołane. Lepsza sytuacja była na południu: 43 z 55 misji przeprowadziły władze izraelskie.

Norweska Rada ds. Uchodźców twierdzi, że wiele osób, które w zeszłym tygodniu uciekły z Khan Younis, pierwszej nocy spało na zewnątrz obok swoich rzeczy.

„Inni pokonywali bardzo duże odległości, niosąc swoje dzieci i wszystko, co mogli ze sobą zabrać” – powiedziała Maysa Salih, specjalistka ds. edukacji NRC w Deir al-Balah.

„Wszystko wokół nich jest coraz bliżej… Pierwsze pytanie każdego ranka jest takie samo: co dzisiaj na obiad?”

„Namioty również praktycznie się wyczerpały” – powiedział Salih. „Widziałem jednego pewnego dnia Namiot z pustych, płóciennych worków po ryżu zszytych razem.”

„Na ulicach jest mnóstwo dzieci. Kiedy spacerujesz, widzisz dzieci, które tam mieszkają, ponieważ to jest teraz ich dom.

NRC zgadza się z szacunkami OCHA, że około 250 000 ludzi uciekło z Khan Younis „głównie do zatłoczonych zachodnich obszarów i Deir al-Balah”.

Stwierdzono, że nakazy ewakuacji „nie zawierały żadnych zapewnień dotyczących bezpieczeństwa, odpowiedniego zakwaterowania ani powrotu osób zmuszonych do przeniesienia się po zakończeniu działań wojennych”.

W poniedziałek starsza specjalistka ds. komunikacji UNRWA Louise Wateridge opisała swoją podróż przez Khan Younis Opublikuj na X.

„Jak okiem sięgnąć widać prowizoryczne schroniska. Rodziny noszą wodę, dzieci grzebią w śmieciach w poszukiwaniu czegoś do jedzenia, sprzedaży lub spalenia do ugotowania” – napisała.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *