Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Prezydent Ukrainy Zełenski rozmawia z premierem Polski Donaldem Tuskiem o dalszym wsparciu NATO – WBOY.com

Published

on

Prezydent Ukrainy Zełenski rozmawia z premierem Polski Donaldem Tuskiem o dalszym wsparciu NATO – WBOY.com

MONIKA ŚCIŚŁOWSKA, Associated Press

23 godziny temu

Premier Polski Donald Tusk (z prawej) i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po podpisaniu umowy o współpracy i obronności w poniedziałek 8 lipca 2024 r. w Warszawie. (AP Photo/Czarek Sokołowski)

WARSZAWA, Polska (AP) – Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek, że spodziewa się, że nadchodzący szczyt NATO podejmie konkretne kroki w celu wzmocnienia obrony powietrznej jego kraju przed Rosją, zaledwie kilka godzin po rosyjskim ataku rakietowym na różne miejsca, w tym na szpital dziecięcy w Kijowie, co najmniej 31 osób zginęło, a 154 inne zostały ranne.

Zełenski spotkał się w Warszawie z premierem Polski Donaldem Tuskiem, aby omówić dalsze wsparcie NATO dla Ukrainy i podpisać dwustronny dokument o współpracy i obronności.

„Chcielibyśmy zobaczyć większą determinację ze strony naszych partnerów i usłyszeć zdecydowane odpowiedzi na te ataki” – powiedział Zełenski na wspólnej konferencji prasowej, podkreślając, że Ukraina podejmie ze swojej strony kroki odwetowe.

„Widzę dla naszych partnerów szansę na wykorzystanie swoich systemów obrony powietrznej do trafienia w rakiety, które dokonują ataków na nasz kraj” – powiedział Zełenski.

Zełenski zatrzymał się w Warszawie w drodze na rozpoczynający się we wtorek w Waszyngtonie szczyt NATO, upamiętniający 75. rocznicę zachodniego sojuszu obronnego. Oczekuje się, że przywódcy omówią sposoby zapewnienia Ukrainie niezawodnej, długoterminowej pomocy w zakresie bezpieczeństwa i szkolenia wojskowego ponad dwa lata po inwazji Rosji na pełną skalę.

Na początku konferencji prasowej z Tuskiem Zełenski poprosił obecnych o uczczenie minutą ciszy ofiar poniedziałkowych nalotów.

Tusk zaoferował wszelką możliwą pomoc dzieciom ewakuowanym ze zbombardowanego szpitala.

Obaj przywódcy podpisali porozumienie o współpracy i obronności, które przewiduje dalsze wsparcie Polski dla Ukrainy w obszarach obronności, w szczególności obrony powietrznej, bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy i udziału Polski w odbudowie.

READ  Polskie miasto apeluje do mieszkańców, aby w związku ze wzrostem populacji w miastach zaprzestali dokarmiania dzików

Legion ukraińskich ochotników przebywających obecnie za granicą zostanie przeszkolony w Polsce w celu wzięcia udziału w wysiłkach obronnych na ziemi ukraińskiej – powiedział Zełenski.

Polskę na szczycie NATO będzie reprezentował prezydent Andrzej Duda, który w poniedziałek miał spotkać się z Zełenskim. Polska należy do największych zwolenników Ukrainy i zaoferowała sprzęt wojskowy, szkolenia i inne artykuły związane z obronnością o wartości około 4 miliardów dolarów. Oferuje także wsparcie humanitarne, polityczne i gospodarcze.

Jedną z inicjatyw, która ma zostać zatwierdzona na trzydniowym szczycie, jest przejęcie przez NATO większej niż Stany Zjednoczone większej odpowiedzialności za koordynację szkoleń oraz wsparcia wojskowego i finansowego dla sił zbrojnych Ukrainy. Europejczycy mówią także o zapewnieniu większej obecności Ukraińców w organach NATO, choć nie ma jeszcze konsensusu co do tego, czy Ukraina powinna przystąpić do sojuszu.

Tusk powiedział, że Polska „będzie nadal opowiadać się wraz z naszymi sojusznikami za tym, aby droga Ukrainy do członkostwa w UE i NATO nastąpiła tak szybko, jak to możliwe”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *