Connect with us

Gospodarka

bne IntelliNews – Według szybkiego szacunku wzrost polskiego PKB w pierwszym kwartale spadnie do 1,3% r/r

Published

on

bne IntelliNews – Według szybkiego szacunku wzrost polskiego PKB w pierwszym kwartale spadnie do 1,3% r/r

Polski PKB wzrósł w pierwszym kwartale o 1,3 proc. w porównaniu do roku poprzedniego.diagram) nieco osłabło po wzroście o 1,6% rok do roku w poprzednich trzech miesiącach, jak wynika ze wstępnych szacunków GUS z 15 maja.

Ekspansja sugeruje, że ożywienie gospodarcze będzie kontynuowane, choć nie wykazuje jeszcze trwałej tendencji wzrostowej.

„Wzrost gospodarczy w Polsce stopniowo się ożywia, jednak niska aktywność w gospodarkach głównych partnerów handlowych Polski, w szczególności trwająca recesja w niemieckim przemyśle, ogranicza skalę ożywienia” – stwierdził Bank Millennium.

Dane CIS pokazały również, że skorygowana kwartalna ekspansja wyniosła 0,4%, po spadku o 0,1% kwartał do kwartału w okresie październik-grudzień.

Nieskorygowany wzrost PKB wzrósł w czwartym kwartale do 1,9% rok do roku, po wzroście o 1% rok do roku w poprzednim kwartale. Szczegółowe zestawienie danych o PKB zostanie opublikowane pod koniec maja.

Analitycy oczekują, że kolejne kwartały przyniosą lepszą dynamikę wzrostu.

„To potwierdzenie długo oczekiwanego scenariusza stopniowego ożywienia gospodarczego w 2024 r., napędzanego przede wszystkim przyspieszeniem konsumpcji prywatnej. Wierzymy, że ta pozytywna tendencja będzie kontynuowana, a wzrost PKB w 2024 roku wzrośnie do 3%” – stwierdził w komentarzu Santander Bank Polska.

Dane o PKB za I kwartał nie zmieniają znacząco perspektyw polityki pieniężnej.

„Biorąc pod uwagę ożywiający się wzrost gospodarczy, wysoką inflację bazową, wysoką dynamikę płac, a także niskie bezrobocie, Narodowy Bank Polski (NBP) nie będzie się spieszył z obniżkami stóp procentowych” – stwierdził Bank Millennium.

Od października referencyjna stopa procentowa NBP wynosi 5,75 proc.

READ  Meksyk wzmacnia więzi gospodarcze i współpracę z Czechami i Polską | Sekretariat Relaciones Exteriores | Gobierno
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *