Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Działacze polscy wzywają ludzi do zastanowienia się przed zaznaczeniem katolickiej kratki w spisie powszechnym Polska

Published

on

Aktywiści w Polsce wzywają ludzi do sprawdzenia, czy podczas spisu ludności są prawdziwie rzymskokatoliccy, i mają nadzieję, że dokładniejszy obraz składu kraju podważy niemal uniwersalną narrację rządową. katolicyzm.

Podczas spisu ludności zakończonego dziesięć lat temu 96% respondentów stwierdziło, że są wyznaniami rzymskokatolickimi. Zostało to wykorzystane przez prawicowe Prawo i Sprawiedliwość (PiS) do uzasadnienia szeregu kontrowersyjnych zmian, które popiera, w tym zaprzestania publicznego finansowania zabiegów in vitro i prawie całkowity zakaz aborcji.

Jednak aktywiści uważają, że spis ludności był błędny, twierdząc, że ludzie zaznaczają pole automatycznie lub ponieważ wielu młodych mieszkańców ma swoich rodziców wypełniających spis. Zamierzają zakwestionować zakładaną hegemonię religijną do spisu powszechnego kraju w 2021 r., Który zakończy się pod koniec września.

„Chcę liczyć” to kampania w mediach społecznościowych, której celem jest zachęcenie polskich mieszkańców do wyboru alternatywnych odpowiedzi, takich jak „chrześcijanin”, „ateista” czy „deista”. Wysiłek był wspierany przez National Women’s Strike, grupę stojącą za ogólnokrajowe protesty pro-choicei różne grupy praw LGBT +.

„Spis ludności sprzed 10 lat jest bardzo monolityczny i jednorodny Polska„Powiedział Oskar Żyndol, lider kampanii”, podczas gdy w środku jest tak wiele osób Polska nie chodzą do kościoła – nawet na własne konto tylko 28% Polaków uczestniczy we mszy. “

Kościół katolicki cieszył się w Polsce znacznym autorytetem politycznym i społecznym po upadku komunizmu w 1989 roku i odegrał kluczową rolę w demontażu starego reżimu. W tym czasie we wszystkich szkołach państwowych szybko wprowadzono ograniczenia dotyczące aborcji i finansowane ze środków publicznych zajęcia katolickiej edukacji, czyli katechizm.

Jednak religia wydaje się szybko tracić na aktualności wśród Polaków – zwłaszcza tych poniżej 30 roku życia Tysiące w całym kraju popełnić formalne odstępstwo, aby porzucić swoje przekonania religijne.

READ  Mówi się, że Polska jest najgorszym krajem ocalonym w całej UE: raport

„Paradoksalnie, osoby, które dorastały jako nauczyciel katechizmu w szkole, są najmniej religijne” – powiedziała Monika Mazurek, profesor socjologii na Uniwersytecie Gdańskim. Dodała, że ​​niedawny zakaz aborcji i związane z nim protesty odegrały rolę katalizatora, który skłonił wielu do przemyślenia swojego formalnego członkostwa w Kościele.

Mazurek stwierdziła, że ​​nie jest pewna, czy utrata szacunku dla instytucji kościelnych koniecznie doprowadzi do zmiany w sposobie identyfikacji ludzi, ponieważ wielu uważa siebie za „oficjalnie” katolików, niezależnie od prywatnych przekonań. „Katolicyzm w Polsce jest w dużej mierze kulturowy” – powiedziała.

„W sferze prywatnej ludzie przestali chodzić do kościoła. Jednak w sferze publicznej nadal dominują tradycje katolickie”.

Jednak zgodnie z kampanią spisową nawet znaczna mniejszość zdeklarowanych niekatolików mogłaby mieć konkretne implikacje polityczne. „Oficjalnie mamy tylko małą grupę 4% [of non-Catholics]Może się wydawać, że ta grupa nie ma głosu i nie ma prawa wysuwać żądań politycznych – powiedział Żyndol.

„Jeśli pokażemy, że takich ludzi jest więcej, progresywne kalkulacje i pomysły mogą być proponowane z większym przekonaniem”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *