Connect with us

Świat

Czym jest SWIFT i dlaczego może być bronią, której Rosja obawia się najbardziej?

Published

on

Jak zachodnie rządy Zagrozić Rosji pakietem bezprecedensowych sankcji Odstraszanie prezydenta Władimira Putina zlecając inwazję na Ukrainę, jest jeden środek, który wydaje się przerażać serce Kremla: odcięcie kraju od globalnego systemu bankowego.

W ostatnich tygodniach amerykańscy prawodawcy sugerowali, że Rosja może zostać usunięta z SWIFT, sieci o wysokim poziomie bezpieczeństwa łączącej tysiące instytucji finansowych na całym świecie.

Czołowi rosyjscy prawodawcy odpowiedzieli, że dostawy ropy, gazu i metali do Europy zostałyby wstrzymane, gdyby tak się stało.

„Jeśli Rosja zostanie odłączona od SWIFT, nic nie otrzymamy [foreign] Waluty, ale kupujący, głównie kraje europejskie, nie otrzymają naszych towarów – ropy, gazu, metali i innych ważnych składników – powiedział we wtorek wiceprzewodniczący rosyjskiej izby wyższej parlamentu Nikołaj Żurawlew.

Co to jest SWIFT?

Założone w 1973 r. w celu zastąpienia teleksu Towarzystwo na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej jest obecnie wykorzystywane przez ponad 11 000 instytucji finansowych do wysyłania bezpiecznych wiadomości i zleceń płatniczych. Ponieważ nie ma globalnie akceptowanej alternatywy, jest ona niezbędna dla globalnego świata finansów.

Wykluczenie Rosji z SWIFT prawie uniemożliwiłoby instytucjom finansowym wysyłanie pieniędzy do lub z kraju, wywołując nagły szok dla rosyjskich firm i ich zagranicznych klientów – zwłaszcza kupujących eksport ropy i gazu denominowany w dolarach amerykańskich.

„Zamknięcie zakończyłoby wszystkie transakcje międzynarodowe, wywołałoby niestabilność waluty i spowodowałoby masowy odpływ kapitału” – powiedziała Maria Shagina, wizytująca pracownica w Fińskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. napisał w eseju dla Carnegie Moscow Centre w zeszłym roku. Wyłączenie Rosji z SWIFT spowodowałoby spadek jej gospodarki o 5%, były minister finansów Aleksiej Kudrin doceniony w 2014.

SWIFT z siedzibą w Belgii jest zarządzany przez zarząd składający się z 25 osób, w tym Eddiego Astanina, prezesa zarządu Rosyjskiego Centralnego Centrum Rozliczeniowego Kontrahenta. SWIFT, który reklamuje się jako „neutralne narzędzie”, jest zarejestrowany zgodnie z prawem belgijskim i musi być zgodny z przepisami UE.

READ  Chiński Xi wzywa do „maksymalnej powściągliwości” na Ukrainie

Co się stanie, jeśli Rosja zostanie usunięta?

Istnieje precedens w przypadku usunięcia kraju z SWIFT.

SWIFT odłączył irańskie banki w 2012 roku po tym, jak zostały nałożone na nie przez Unię Europejską sankcje za program nuklearny tego kraju. Według Shaginy Iran stracił prawie połowę dochodów z eksportu ropy i 30% handlu zagranicznego po rozłamie.

Czy już to czytałeś?

Latający samochód dopuszczony do startu, ale potrzebujesz licencji pilota

Krótka lista potencjalnych kandydatów do zastąpienia Breyera w Sądzie Najwyższym

CDC dodaje 5 kolejnych karaibskich miejsc docelowych do najwyższego ryzyka podróży

Alicia Witt otwarcie mówi o tragicznej śmierci swoich rodziców

„SWIFT jest neutralną globalną spółdzielnią założoną i działającą dla zbiorowego dobra swojej społeczności” – podała organizacja w oświadczeniu w środę. „Każda decyzja o nałożeniu sankcji na kraje lub poszczególne podmioty należy wyłącznie do odpowiednich organów rządowych i odpowiednich prawodawców” – dodała.

Nie jest jasne, jak duże poparcie mają sojusznicy USA dla podjęcia podobnych działań przeciwko Rosji. Według Shaginy Stany Zjednoczone i Niemcy mają najwięcej do stracenia, jeśli Rosja zakończy działalność, ponieważ ich banki są najczęstszymi użytkownikami SWIFT komunikującymi się z rosyjskimi bankami.

Europejski Bank Centralny ostrzegł pożyczkodawców mających znaczną ekspozycję na Rosję, aby przygotowali się do sankcji wobec Moskwy, powiedział czasy finansowe. Urzędnicy EBC zapytali również banki, jak zareagowałyby na scenariusze, w tym ruch uniemożliwiający rosyjskim bankom dostęp do SWIFT.

Unia Europejska jest gotowa zareagować na rosyjską inwazję na Ukrainę „kompleksowymi sankcjami, których nigdy wcześniej nie widziano”, powiedział w poniedziałek duński minister spraw zagranicznych Jeppe Kofod. Główny dyplomata UE Josep Borrell powiedział we wtorek, że sankcje są „najważniejszym sposobem wywierania nacisku, jaki ma Zachód, a przynajmniej Unia Europejska”.

READ  Podczas szczytu Everest Chiny tworzą linię podziału między obawami Covid

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział we wtorek prawodawcom, że jego rząd omawia ze Stanami Zjednoczonymi możliwość zakazania Rosji SWIFT.

Szef NATO: Wciąż „dyplomatyczne wyjście” z konfliktu na Ukrainie, ponieważ sojusz wojskowy przygotowuje pisemną propozycję dla Rosji

„Nie ma wątpliwości, że byłaby to bardzo potężna broń [against Russia]. Jednak obawiam się, że tak naprawdę można go wykorzystać tylko przy wsparciu Stanów Zjednoczonych. Rozmawiamy o tym” – powiedział Johnson.

Rosyjskie środki zaradcze

W ostatnich latach Rosja podjęła kroki w celu złagodzenia traumy, gdyby została usunięta ze SWIFT.

Moskwa utworzyła własny system płatności, SPFS, po tym, jak w 2014 roku została dotknięta sankcjami zachodnimi po aneksji Krymu w tym samym roku. Według Centralnego Banku Rosji SPFS ma obecnie około 400 użytkowników. Według Shaginy dwadzieścia procent przelewów krajowych jest obecnie przetwarzanych przez SPFS, ale rozmiar wiadomości jest ograniczony, a operacje ograniczone do godzin roboczych.

Inną alternatywą dla SWIFT może być raczkujący chiński transgraniczny międzybankowy system płatności (CIPS). Moskwa może być również zmuszona do uciekania się do kryptowalut.

Ale to nie są atrakcyjne alternatywy.

„SWIFT to firma europejska, stowarzyszenie wielu uczestniczących krajów. Aby podjąć decyzję o zamknięciu, wymagana jest wspólna decyzja wszystkich uczestniczących krajów. Decyzje Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii zdecydowanie nie wystarczą” – powiedział TASS Zhuravlev.

„Nie jestem pewien, czy inne kraje, zwłaszcza te, których udział w handlu z Rosją jest duży w bilansie, poprą zamknięcie” – dodał.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.