Connect with us

Świat

Biden chce dotrzeć do Korei Południowej w obliczu rosnących obaw o ewentualny północnokoreański test rakietowy

Published

on

Nawet gdy wojna na Ukrainie okupowała Waszyngton – i zajmowała pierwszą połowę dnia Bidena przed wyruszeniem do Azji – Nasiliły się prowokacje z Korei Północnej a Chiny nadal napinają swoją potęgę gospodarczą i militarną.

Biden chce pokazać swoim czołowym sojusznikom, że potrafi skoncentrować się zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie, a Stany Zjednoczone mają zasoby, które mogą pomóc w utrzymaniu demokracji i suwerenności na całym świecie.

Stawkę podniosła groźba próby nuklearnej lub rakietowej z Korei Północnej. Perspektywa wyłania się z pobytu Bidena w Seulu, gdzie wraz z nowo wybranym prezydentem kraju planował promować partnerstwo gospodarcze i więzi bezpieczeństwa.

Amerykański wywiad uważa, że ​​Korea Północna może teraz przygotowywać się do uzupełnienia paliwa ICBM, jeden z najważniejszych końcowych etapów przygotowań do startu testowego, według urzędnika USA zaznajomionego z najnowszymi informacjami. Potencjalne zatankowanie rakiety oznaczałoby, że Korea Północna mogłaby przeprowadzić testowy start, podczas gdy Biden będzie w Korei Południowej. Gdy rakieta jest zatankowana, start jest zwykle szybki ze względu na ryzyko pozostawienia rakiety z tysiącami funtów paliwa na pojeździe startowym.

Biden i jego doradcy przygotowali na wypadek, gdyby Pjongjang wystrzelił pocisk dalekiego zasięgu lub przeprowadził siódmy podziemny test nuklearny, ostrzegają amerykańscy urzędnicy. Amerykańscy urzędnicy poinformowali swoich sojuszników o różnych możliwościach. A gdyby miał się odbyć test, Biden i jego południowokoreański odpowiednik planowali wspólnie wykazać się determinacją.

„Wiemy, co zamierzamy zrobić, aby im odpowiedzieć. Komunikowaliśmy się nie tylko z naszymi sojusznikami, ale także z Chinami. A to może doprowadzić do tego, że Stany Zjednoczone naprawdę wzmocnią naszą siłę w zakresie obrony naszych sojuszników i wprowadzenia zmian w sposobie rozmieszczenia naszych sił zbrojnych w regionie” – powiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan dziennikarzom na pokładzie statku Air Force One, jak zrobił Biden. jego droga do Azji.

READ  Wiadomości o królowej Elżbiecie — Monarch budzi obawy o zdrowie, gdy do zamku Windsor trafiają DWA kolejne wózki golfowe

Taki scenariusz tylko podkreślałby poważne zagrożenie, jakie Korea Północna nadal stanowi dla regionu, mimo że uwaga świata – i Bidena – skupiała się w ostatnich miesiącach na inwazji Rosji na Ukrainę.

Biden wyjechał do Azji w czwartkowe popołudnie po spotkaniu przywódcy Finlandii i Szwecji w Białym Domu, aby omówić ich pilne prośby o przystąpienie do NATO, co jest odzwierciedleniem tego, jak kryzys pochłonął znaczną część jego harmonogramu. Długa podróż przez Pacyfik, najdłuższa jak dotąd prezydentura Bidena, obejmowała postój na paliwo na Alasce.

To pierwsza wizyta Bidena w Azji od czasu objęcia urzędu półtora roku temu. Covid-19 i inne zagraniczne kryzysy trzymały go jak dotąd z daleka, ale gotujące się problemy chińskiego ekspansjonizmu i północnokoreańskiej postawy pozostają przedmiotem wielkiego niepokoju dla jego rządu.

Pierwszym zaangażowaniem Bidena po przyjeździe jest wycieczka po fabryce półprzewodników Samsunga, gdzie z zadowoleniem przyjmie silne powiązania handlowe i gospodarcze między Stanami Zjednoczonymi a Koreą, szczególnie w obszarze zaawansowanych technologii. Administracja Bidena pracowała w ostatnich miesiącach, aby złagodzić niedobór półprzewodników, który zaszkodził amerykańskiej produkcji, w tym samochodom i ciężarówkom, po części z powodu wstrzymania dostaw niektórych chińskich komponentów z powodu zamknięcia fabryk. Biden nadał priorytet oddzieleniu amerykańskiego przemysłu od niedociągnięć chińskiego łańcucha dostaw, zarówno poprzez produkcję krajową, jak i pozyskiwanie kluczowych części poza Chinami.

W dalszej części podróży Biden planuje przedstawić nowy plan gospodarczy dla regionu Indo-Pacyfik, określający jego ambicje handlowe w regionie. Stoi w obliczu powszechnego sceptycyzmu po tym, jak jego poprzednik wyciągnął Stany Zjednoczone z Partnerstwa Transpacyficznego, ogromnej umowy handlowej wynegocjowanej w administracji Obamy; Przywódcy zastanawiali się, jak trwały może być plan Bidena, gdyby Trump lub inny republikanin objął urząd w 2025 roku.

Biden odwiedzi Japonię po trzydniowym pobycie w Seulu. Urzędnicy powiedzieli, że chce podkreślić, że wojna na Ukrainie tylko wzmocniła amerykańską pozycję w Azji poprzez zademonstrowanie siły sojuszy USA.

READ  Fauci, Walensky chce powstrzymać rozprzestrzenianie się wariantu Delta wśród wezwań do przywrócenia masek

„Prezydent Biden zebrał wolny świat w obronie Ukrainy i przeciwko rosyjskiej agresji. Koncentruje się na zapewnieniu powodzenia naszych wysiłków w tych misjach. Ale zamierza również wykorzystać ten moment – ​​ten kluczowy moment – ​​do zapewnienia odważnego i pewnego przywództwa Ameryki w innym ważnym regionie świata: Indo-Pacyfiku” – powiedział Sullivan w środę.

Mimo to możliwość prowokacyjnego testu Korei Północnej podczas podróży Bidena była znakiem, że wysiłki jego administracji, by zaangażować Phenian w dyplomację, jak dotąd nie przyniosły rezultatów. Doradcy Bidena bezskutecznie próbowali wznowić rozmowy z Północą i praktycznie nie otrzymali odpowiedzi na swoje wysiłki.

Jednocześnie Biały Dom w dużej mierze wykluczył bezpośrednie rozmowy między Bidenem a Kim Dzong Unem, dyktatorem tego kraju, który trzykrotnie spotkał się z poprzednikiem Bidena – w tym po północnokoreańskiej stronie strefy zdemilitaryzowanej.

Biden nie odwiedzi DMZ podczas swojej podróży, w przeciwieństwie do niektórych jego ostatnich poprzedników. Urzędnicy Białego Domu powiedzieli, że uważają, że ważniejsze jest, aby prezydent odwiedził podczas swojej wizyty wojska amerykańskie stacjonujące w Korei Południowej.

Oczekiwano jednak, że omówi sytuację w Korei Północnej, kiedy w sobotę spotka się z nowym prezydentem Korei Południowej Yoon Seok-youlem w celu rozmów dwustronnych, w tym nowych kroków mających na celu powstrzymanie bezprecedensowego poziomu prowokacji.

Yoon, były prokurator, który nigdy wcześniej nie piastował urzędu w wyborach, okazał się zagorzałym zwolennikiem sojuszu z USA i zasygnalizował swój zamiar rozszerzenia zaangażowania Korei Południowej w politykę zagraniczną poza zajmowanie się tylko Północą. To dobra wiadomość dla Bidena, który chce wzmocnić sojusze w Azji, aby przeciwstawić się gospodarczym i terytorialnym ambicjom Chin.

To był centralny aspekt jego polityki zagranicznej, ale został nieco przyćmiony przez wojnę ukraińską. W Korei Południowej urzędnicy rządowi widzą nowego przywódcę chętnego do współpracy z Waszyngtonem w zakresie szeregu zagadnień i zaawansowanej gospodarki, które mogłyby zastąpić obecną zależność USA od Chin w zakresie niektórych krytycznych technologii.

READ  STANY ZJEDNOCZONE AMERYKI. Ponad 3000 zgonów z powodu COVID w ciągu dnia. Trump „czeka na odpowiedni moment”, aby | szczepić wiadomości ze świata
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.