Connect with us

Gospodarka

Cztery europejskie kraje Grupy Wyszehradzkiej znoszą pewne ograniczenia w podróżowaniu

Published

on

Ministrowie spraw zagranicznych czterech krajów wyszehradzkich w Europie rozmawiali o współpracy na rzecz pobudzenia gospodarki i turystyki po pandemii

WARSZAWA, Polska – Cztery europejskie kraje wyszehradzkie zniosły w piątek ograniczenia w podróżowaniu między Czechami a Węgrami dla osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 i rozmawiały o tym, jak mogą współpracować na rzecz rozwoju turystyki.

Gospodarzem spotkania ministrów spraw zagranicznych w Łodzi, centralnej Polsce, był polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, a uczestniczyli w nim ministrowie spraw zagranicznych Czech, Słowacji i Węgier. Polska jest obecnie corocznym liderem rotacyjnym czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej. Węgry przejmą władzę 1 lipca.

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto powiedział, że ścisła współpraca między czterema gospodarkami, które przed pandemią należały do ​​najbardziej dynamicznych w Europie, “zapewni szybki powrót naszych gospodarek”.

Szijjarto powiedział, że zaszczepione osoby mogą podróżować między Czechami a Węgrami od soboty. Taka podróż jest już możliwa między Czechami a Polską.

„Szczepienia dają nam bezpieczeństwo i tacy ludzie powinni móc normalnie żyć i podróżować” – powiedział dziennikarzom Szijjarto.

Powiedział, że Węgry, krytykowane przez Unię Europejską za niedemokratyczną politykę, popierają silną Europę, która szanuje wartości chrześcijańskie i poczucie jedności.

Jednak wypowiedział się przeciwko planowi prezydenta USA Joe Bidena w sprawie globalnego podatku od osób prawnych, mówiąc, że Węgry „nigdy nie przyczynią się do wprowadzenia globalnego podatku minimalnego.

„Nie będziemy pobierać podatków z powodu presji międzynarodowej i nalegamy, aby polityka podatkowa pozostała krajową gwarancją konkurencyjności” – powiedział Szijjarto.

Minister spraw zagranicznych Czech Jakub Kulhanek powiedział, że ministrowie rozmawiali także o bardziej kompleksowych certyfikatach wirusów z Unii Europejskiej, które umożliwiałyby podróż przez 27-osobowy blok.

READ  Skoda Enyaq iV - „Elektryk” skazany na sukces

Rau powiedział, że rozmowy potwierdziły, że jednym z priorytetów Grupy Wyszehradzkiej jest „pomoc krajom Partnerstwa Wschodniego i Bałkanów Zachodnich zarówno w walce z epidemią COVID-19, jak i ich ogólnym euroatlantyckim kierunkiem w kierunku bezpieczeństwa oraz dalsze wspieranie” rozwoju biznesu.

Kraje Partnerstwa Wschodniego współpracujące z UE to Ukraina, Białoruś, Mołdawia, Gruzja, Armenia i Azerbejdżan.

Podkreślił, że współpraca ze Stanami Zjednoczonymi i NATO jest „jednym z najważniejszych filarów naszego wspólnego bezpieczeństwa”. Rau przemawiał w czasie, gdy sąsiednia Rosja intensyfikowała swoją działalność wojskową wzdłuż swoich zachodnich granic.

Przed spotkaniem Rau powiedział, że polityka klimatyczna i wprowadzanie nowych, przyjaznych środowisku technologii to kolejny duży temat

W marcu ministrowie przeprowadzili w Brukseli rozmowy z sekretarzem stanu USA Antony Blinkenem.

Ministrowie obchodzili także 30-lecie Grupy Wyszehradzkiej w celu zacieśnienia współpracy politycznej i gospodarczej w regionie.

———

Śledź wszystkie relacje AP dotyczące pandemii na https://apnews.com/hub/coronavirus-pandemic.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *