Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska: jedna zmiana w Radzie; Aktualizacja Hawkometer | przedmiotów

Published

on

Inflacja powinna pozostać wysoka

Z surą lub bez niej, nasze prognozy CPI wzywają do rozpoczęcia normalizacji polityki pieniężnej. Widzimy średni CPI w 2021 roku na poziomie około 4% rok do roku. Jednak w najbliższych miesiącach CPI powinien osiągnąć 5% rok do roku, znacznie powyżej górnej granicy celu NBP (2,5% +/- 1%). ). Jak dotąd znaczna część wzrostu inflacji była spowodowana cenami regulowanymi (wywóz śmieci i energia elektryczna) oraz niską bazą cen ropy. Jednak chodzi o coś więcej niż tylko czynniki podażowe.

Od jakiegoś czasu argumentujemy, że ożywienie po recesji Covid-19 będzie inne niż w poprzednich cyklach. Tym razem gospodarstwa domowe mają możliwość szybkiego powrotu do wyższych wydatków po zakończeniu pandemii. Opóźnione skutki recesji na rynku pracy i inflacji powinny tym razem być dość ograniczone. Kolejne odczyty inflacji w gospodarkach, które były bardziej zaawansowane po ponownym otwarciu, również wskazywały na niespodzianki w CPI.

Uważamy również, że w przyszłym roku średnioroczna inflacja CPI powinna pozostać na podwyższonym poziomie 3,4%.

Uważamy również, że w przyszłym roku średnioroczna inflacja CPI powinna pozostać na podwyższonym poziomie 3,4%. Jest to efekt niekorzystnej struktury PKB w ostatnich latach przy malejącym udziale inwestycji prywatnych. Uważamy, że dodatkowe presje inflacyjne w 2022 r. Będą generowane również przez bodźce fiskalne z funduszu naprawczego i budżetu lokalnego.

Podwyższona inflacja wymusiła odwrócenie trendu w komunikacie RPP, który stał się mniej powściągliwy. Obecnie większość radnych uważa, że ​​jest to zjawisko przemijające, ale naszym zdaniem już się to zmienia i kolejna projekcja inflacji NBP powinna zmusić NBP do działania. Oczekujemy, że pierwsza podwyżka stóp procentowych w Polsce nastąpi w pierwszej połowie 2022 r. (7 na 10 członków RPP spodziewa się wygaśnięcia kadencji w I kwartale 22). Nie wykluczamy jednak podwyżki stóp w kolejnej aktualizacji projekcji inflacji w listopadzie 2021 r.

READ  Koronawirus w Polsce. Nowe przypadki infekcji i śmierci - 21 września
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *