Connect with us

Gospodarka

Czarnogóra, Chorwacja, Islandia: Które kraje europejskie najbardziej – a najmniej – stawiają na turystykę?

Published

on

Czarnogóra, Chorwacja, Islandia: Które kraje europejskie najbardziej – a najmniej – stawiają na turystykę?

Turyści są mile widziani w całej Europie.

Szczególnie przyjazne powitanie czeka na gości w Czarnogórze, gdzie turystyka stanowi ponad jedną czwartą produkcji gospodarczej.

dane z Światowa Rada Podróży i Turystyki wykazali, które gospodarki europejskie były najbardziej uzależnione od turystyki przed Pandemia – a które są nadal.

Opiera się na produkcie krajowym brutto (PKB), będącym miarą całkowitej wartości towarów i usług wyprodukowanych w kraju w ciągu roku.

W małym CzarnogóraWraz ze swoją częścią Adriatyku branża turystyczna odpowiadała za prawie jedną trzecią (30,8 procent) PKB kraju w 2019 roku.

Ta spadła do nieco ponad siedmiu procent w 2020 r. – ale od tego czasu wzrosła do 25,5%.

Które kraje europejskie są najbardziej uzależnione od turystyki?

Od czasu złagodzenia ograniczeń pandemicznych kraje ponownie próbowały przyciągnąć turystów.

W przypadku miejsc, które w dużej mierze polegają na podróżnikach o dużej liczbie turystów, to zadanie nie może być bardziej naglące.

W 2019 roku Czarnogóra polega na turystyka tuż za nią plasuje się Chorwacja. Blisko jedna czwarta (24,8 procent) PKB tego bałkańskiego kraju przybrzeżnego była uzależniona od turystyki. W 2021 r. wartość ta spadła do 16,1 proc.

Przed pandemią turystyka stanowiła ponad jedną piątą PKB GrecjaIslandia i Albania. W każdym z tych krajów stanowi obecnie mniej niż jedną szóstą.

Na drugim końcu spektrum w 2019 r. wiele krajów prawie nie polegało na turystyce. Kraje te w dużej mierze nie wycofały odwiedzających od granicy Ograniczenia zaczęły się rozluźniać.

W 2019 r. Irlandia czerpała 4,2 proc. swojego PKB z branży turystycznej, następnie Polska (4,8 proc.) i Rosja (5 proc.).

Dane za 2021 r. pokazują, że te wartości procentowe jeszcze się zmniejszają. Turystyka stanowiła zaledwie 1,2 proc. całej gospodarki w Irlandii i niespełna 3 proc. w Polsce.

READ  W City Club of Cleveland Portman opowiada o swojej pracy na rzecz Ukrainy

w Rosjaturystyka stanowiła w 2021 r. 3,7 proc. PKB. Ale te liczby prawdopodobnie jeszcze spadną w tym roku, ponieważ liczba odwiedzających gwałtownie wzrośnie po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

W pozostałej części kontynentu turystyka ma w tym roku gwałtownie wzrosnąć, a wiele krajów zobaczy duży wzrost wzrost liczby odwiedzających.

Analiza Landgeist – organizacji, która śledzi trendy statystyczne za pomocą map – jednoznacznie ocenia wzrost PKB w 2019 r. na całym kontynencie

A co z najpopularniejszymi krajami Europy dla turystów?

Najpopularniejsze kraje w Europie co roku przyciągają miliony turystów. Jednak polegają na nich mniej niż na niektórych sąsiadach.

Francja to najpopularniejszy kraj w Europie dla turystów, który co roku przed pandemią przyjmuje 90 milionów odwiedzających. Z kolei Czarnogóra otrzymała nieco ponad 2,5 mln.

Turyści gromadzą się we Francji dla jej kulturalnych miast, pięknych krajobrazów i znakomitych restauracji.

Ale turystyka stanowiła mniej niż jedną dziesiątą PKB przed pandemią, według danych WTTC – i stanowiła 6,5 ​​procent w 2021 roku.

W pobliżu Hiszpania odnotował ponad 80 milionów odwiedzających w 2019 roku. Turystyka jednak stanowiła zaledwie 14,5 procent PKB – liczba ta zmniejszyła się prawie o połowę do 8,5 procent w 2021 roku.

Atrakcje w Czarnogórze?

Jeśli więc chcesz pomóc w odbudowie branży turystycznej w Europie, gdzie jest to najbardziej potrzebne, rozważ wakacje w Czarnogórze.

Kraj może i jest mały, ale nie brakuje tu rzeczy do zrobienia i rzeczy do zobaczenia. Z lotu Góry i średniowieczne miasta, oto trzy najlepsze rzeczy do zrobienia w Czarnogórze.

3. Idź na plażę

Z 295 km linii brzegowej Czarnogóra oferuje setki pięknych plaż. Wypróbuj plażę Jaz, jedną z najdłuższych w okolicy Budvy i popularne miejsce zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców.

Koniecznie sprawdź też kalendarz wydarzeń – na plaży często odbywają się festiwale i muzyka na żywo.

READ  Francuscy i niemieccy przywódcy spotykają się w awanturze o energię i gospodarkę

2. Spaceruj po starym mieście Kotor

Znajduje się w ufortyfikowanym mieście Kotor, stare miasto jest chronione Światowego Dziedzictwa UNESCO z historią dwóch tysięcy lat. Zabytki miasta – w tym XII-wieczna rzymska katedra i jeden z pierwszych teatrów na Bałkanach – otoczone są średniowiecznymi murami o grubości 10 metrów.

Możesz także wędrować do murów miejskich, aby podziwiać przepiękne widoki na Zatokę Kotorską. Solidna alternatywa dla ruchliwych murów Dubrownika.

1. Odwiedź jeden z parków narodowych w kraju

Miłośnicy przyrody powinni odwiedzić Park Narodowy Lovcen, w którym występuje ponad 1300 gatunków roślin. Imponujący szczyt pośrodku nadał Czarnogórze historyczną nazwę Czarna Góra („Czarna Góra”).

Do zapierająca dech w piersiach sceneriazobacz Park Narodowy Durmitor usiany błyszczącymi jeziorami polodowcowymi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *