Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Region Europa i Azja Środkowa (ECAR) – Sytuacja na Ukrainie: odpowiedź na uchodźców w krajach sąsiednich – Humanitarian Situation Report nr 1 – 10 marca 2022 – Polska

Published

on

Region Europa i Azja Środkowa (ECAR) – Sytuacja na Ukrainie: odpowiedź na uchodźców w krajach sąsiednich – Humanitarian Situation Report nr 1 – 10 marca 2022 – Polska

Załączniki

przegląd najważniejszych wydarzeń

• Do 10 marca ponad dwa miliony uchodźców przekroczyło zachodnie granice Ukrainy w Europie, w tym ponad 1,4 miliona w Polsce, prawie 83 000 w Mołdawii, 82 000 w Rumunii i ponad 642 000 w innych krajach europejskich. UNHCR szacuje, że w miarę rozwoju kryzysu liczba ta może wzrosnąć do czterech milionów osób.

• Pomoc UNICEF dla uchodźców w krajach sąsiednich koncentruje się na ochronie dzieci zagrożonych kryzysem, obejmując ochronę dzieci, wodę, warunki sanitarne i higienę (WASH), zdrowie i odżywianie, edukację i rozwój wczesnodziecięcy oraz wsparcie społeczne.

• UNICEF ściśle współpracuje z UNHCR i innymi partnerami w celu rozszerzenia wsparcia dla dzieci uchodźców i ich rodzin w Polsce, Mołdawii, Rumunii, Węgrzech, Słowacji, Czechach i Białorusi.
Działania UNICEF mają na celu zaspokojenie pilnych potrzeb humanitarnych w kluczowych sektorach oraz wzmocnienie systemów i zdolności krajów przyjmujących do wspierania społeczności uchodźców w perspektywie średnioterminowej.

• W Mołdawii i Rumunii UNICEF utworzył już cztery bezpieczne przestrzenie Blue Dot, które zapewniają kluczową ochronę dzieciom uchodźców i ich rodzinom.
Proces tworzenia kolejnych Blue Dots zostanie przyspieszony we wszystkich siedmiu krajach, planowanych jest osiem kolejnych.

Przegląd sytuacji regionalnej i potrzeb humanitarnych

Po ośmiu latach konfliktu ograniczonego do wschodniej Ukrainy, nagła i dramatyczna eskalacja wojny na Ukrainie spowodowała, że ​​ponad dwa miliony ludzi, z czego połowa to dzieci, uciekło ze swoich domów i do krajów sąsiednich w poszukiwaniu bezpieczeństwa, ochrony i pomocy humanitarnej. Wsparcie. Ponieważ sytuacja nadal ewoluuje, oczekuje się, że dynamika wysiedleń i potrzeby będą nadal rosły wykładniczo, przy czym UNHCR szacuje, że nawet cztery miliony uchodźców i osób ubiegających się o azyl w krajach sąsiednich będzie potrzebować pomocy humanitarnej.

Do Polski przybyło już ponad 1,4 mln uchodźców (60% ogółu). Oczekuje się, że znaczna ich liczba pozostanie, dopóki nie będą mogli skontaktować się z członkami rodziny, którzy nadal przebywają na Ukrainie, lub do czasu, gdy będą mogli wrócić do domu. Pozostali uchodźcy uciekli na Węgry, Słowację, Rumunię, Mołdawię, Białoruś i inne sąsiednie kraje.
Większość uchodźców to kobiety i dzieci. Nie tylko zostają nagle wykorzenieni ze swoich domów, ale są teraz narażeni na znaczne ryzyko przemocy ze względu na płeć (GBV), wykorzystywania i wykorzystywania seksualnego, urazów psychicznych i separacji rodziny. Dzieci pilnie potrzebują bezpieczeństwa i stabilności, najbardziej zagrożone są te, które są bez opieki lub odseparowane od swoich rodzin, które są bardziej narażone na przekraczanie granic. W tym kontekście UNICEF i UNHCR wydały wspólne oświadczenie wzywające do ochrony ludzi dzieci bez opieki i bez opieki uciekają z Ukrainywzywając sąsiednie i dotknięte kraje do zapewnienia ich szybkiej identyfikacji i rejestracji, zapewnienia bezpiecznej przestrzeni dla dzieci i rodzin połączonych z krajowymi systemami ochrony dzieci oraz powiększenia zdolności ośrodków opieki w nagłych wypadkach o zweryfikowanych opiekunów i inne krytyczne służby ochrony dzieci.

READ  Bayern Monachium wygrywa trudny mecz. Dwie bramki Roberta Lewandowskiego! Piłka nożna

Niepełnosprawności i specjalne potrzeby dodają dodatkową warstwę podatności. Wymaga to, aby wszystkie interwencje programu UNICEF uwzględniały potrzeby tej ważnej, wrażliwej populacji w różnych kontekstach.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *