Connect with us

Świat

Chiński Xi z „epokową” wizytą w Arabii Saudyjskiej, gdy Rijad wścieka się na krytykę ze strony USA

Published

on

RIYADH (Reuters) – Chiński prezydent Xi Jinping w środę rozpoczął wizytę w Arabii Saudyjskiej, którą Pekin określił jako największą inicjatywę dyplomatyczną w świecie arabskim, ponieważ Rijad rozszerza globalne sojusze poza wieloletnie partnerstwo z Zachodem.

Spotkanie między światowym potentatem gospodarczym a gigantem energetycznym z Zatoki Perskiej odbywa się w czasie, gdy więzi Arabii Saudyjskiej z Waszyngtonem są nadwyrężone przez krytykę Stanów Zjednoczonych dotyczącą przestrzegania praw człowieka w Rijadzie i poparcie Arabii Saudyjskiej dla ograniczenia produkcji ropy przed listopadowymi wyborami śródokresowymi.

Biały Dom powiedział, że wizyta Xi jest przykładem chińskich prób wywierania wpływu i nie zmieni polityki USA wobec Bliskiego Wschodu.

„Jesteśmy świadomi wpływu, jaki Chiny próbują rozszerzyć na cały świat” – powiedział dziennikarzom rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, John Kirby.

Chiny, największy na świecie konsument energii, są kluczowym partnerem handlowym dla producentów ropy i gazu z Zatoki Perskiej. Stosunki dwustronne rozszerzyły się wraz z rozwojem dywersyfikacji gospodarczej w regionie, co wzbudziło w USA obawy związane z rosnącym zaangażowaniem Chin we wrażliwą infrastrukturę Zatoki Perskiej.

Minister energii, książę Abdulaziz bin Salman, powiedział w środę, że Rijad pozostanie „zaufanym i niezawodnym” partnerem energetycznym Pekinu i że oba kraje wzmocnią współpracę w zakresie łańcuchów dostaw energii, ustanawiając regionalne centrum chińskich fabryk w królestwie.

Arabia Saudyjska jest największym dostawcą ropy do Chin, a wizyta Xi ma miejsce w obliczu niepewności na rynkach energii po tym, jak mocarstwa zachodnie nałożyły pułap cenowy na sprzedaż ropy z Rosji, która zwiększyła wolumeny do Chin po obniżonej cenie.

W środę chińskie i saudyjskie firmy podpisały 34 umowy dotyczące inwestycji w zieloną energię, technologie informacyjne, usługi w chmurze, transport, budownictwo i inne sektory, podała saudyjska państwowa agencja informacyjna SPA. Nie przyniosło żadnej wartości transakcjom, ale wcześniej powiedziało, że oba kraje podpiszą umowy o wartości 30 miliardów dolarów.

READ  Sukces Chin w oswajaniu wirusa może skomplikować strategię wyjścia

„EPOKOWA WIZYTA”

Po przyjeździe Xi został przyjęty przez gubernatora Rijadu, ministra spraw zagranicznych królestwa i gubernatora państwowego funduszu majątkowego PIF.

Oczekuje się, że otrzyma wystawne przyjęcie od księcia Mohammeda bin Salmana, w przeciwieństwie do wyciszonego przyjęcia, jakie otrzymał prezydent USA Joe Biden, którego krytyka faktycznego władcy Arabii Saudyjskiej była tłem dla napiętego spotkania w lipcu.

Xi przeprowadzi dwustronne rozmowy z Arabią Saudyjską, a Rijad będzie później gospodarzem szerszego spotkania z krajami Zatoki Perskiej i szczytu z przywódcami arabskimi, co będzie „epokowym kamieniem milowym w historii rozwoju stosunków chińsko-arabskich”. według MSZ powiedział rzecznik Mao Ning.

Chiński prezydent powiedział, że będzie współpracował z Radą Współpracy Zatoki Perskiej i innymi przywódcami arabskimi „aby wynieść stosunki chińsko-arabskie i powiązania chińsko-GCC na nowy poziom” – donosi SPA.

Dla Rijadu, sfrustrowanego stopniowym wycofywaniem się Waszyngtonu z Bliskiego Wschodu i powolną erozją jego gwarancji bezpieczeństwa, Chiny oferują szansę na korzyści gospodarcze bez napięć, które niszczą więzi z USA.

„Pekin nie obciąża swoich partnerów żądaniami ani oczekiwaniami politycznymi i nie ingeruje w ich sprawy wewnętrzne” – napisał saudyjski felietonista Abdulrahman Al-Rashed w saudyjskiej gazecie Asharq Al-Awsat.

W przeciwieństwie do Waszyngtonu, Pekin ma dobre stosunki z regionalnym rywalem Rijadu, Iranem, innym dostawcą ropy do Chin, i nie wykazuje zainteresowania rozwiązywaniem problemów politycznych i bezpieczeństwa Arabii Saudyjskiej w regionie.

Według ONZ Arabia Saudyjska, kolebka islamu, wspierała politykę Chin w Sinciangu, gdzie dochodziło do łamania praw człowieka wobec Ujgurów i innych muzułmanów.

Urzędnicy saudyjscy powiedzieli, że bezpieczeństwo regionalne będzie na porządku dziennym podczas wizyty Xi. Stany Zjednoczone były przez dziesięciolecia głównym gwarantem bezpieczeństwa Arabii Saudyjskiej i pozostają jej głównym dostawcą broni, ale Rijad niepokoi się ograniczeniami w sprzedaży broni z USA do królestwa.

Rijad powiedział, że będzie nadal rozszerzał swoje partnerstwa, aby służyć interesom gospodarczym i bezpieczeństwa, pomimo zastrzeżeń USA co do związków Zatoki Perskiej z Rosją i Chinami.

READ  „To było dziesięciolecia pracy”

Sprawozdania Eduardo Baptisty w Pekinie i Aziza El Yaakoubi w Rijadzie; Dodatkowe relacje Ghaida Ghantous i Maha El Dahan w Dubaju oraz Steve Holland i Doina Chiacu w Waszyngtonie; pisanie autorstwa Dominica Evansa i Ghaidy Ghantousa; Pod redakcją Nicka Macfiego, Toby’ego Chopry i Alistaira Bella

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *