Connect with us

Świat

Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie

Published

on

Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie
Elektrownia atomowa Zaporoże jest widoczna 4 sierpnia poza kontrolowanym przez Rosję miastem Enerhodar w ukraińskim regionie Zaporoże. (Alexander Ermochenko/Reuters/PLIK)

„Alarmująca” sytuacja w rosyjskiej elektrowni jądrowej w południowo-wschodniej Ukrainie osiągnęła „trudną godzinę”, powiedział w czwartek regulator jądrowy ONZ, wzywając do natychmiastowej inspekcji elektrowni przez międzynarodowych ekspertów.

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Mariano Grossi ostrzegł, że części elektrowni jądrowej w Zaporożu zostały zniszczone w wyniku niedawnych ataków, co grozi „niedopuszczalnym” potencjalnym wyciekiem promieniowania.

„Eksperci MAEA uważają, że nie ma bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa jądrowego”, ale „to może się zmienić w każdej chwili”, powiedział Grossi.

„Wszelkie działania wojskowe, które zagrażają bezpieczeństwu jądrowemu, bezpieczeństwu jądrowemu, muszą zostać natychmiast przerwane” – dodał. „Te działania wojskowe w pobliżu tak dużego obiektu jądrowego mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji”.

Ukraina i Rosja oskarżają się nawzajem: Elektrownia Zaporoże – największa elektrownia jądrowa w Europie – znajduje się na rozległym obszarze nad rzeką Dniepr w pobliżu okupowanego przez Rosję miasta Enerhodar. Od czasu przechwycenia przez siły rosyjskie na początku marca nadal działa ze zmniejszoną wydajnością, podczas gdy ukraińscy technicy nadal pracują.

Rosja i Ukraina do tej pory nie chciały zgodzić się na inspekcję obiektu przez MAEA, oskarżając się nawzajem o ostrzał obiektu – działanie, które MAEA określiła jako naruszenie „istotnych filarów bezpieczeństwa jądrowego”.

Ambasador Rosji w ONZ Wasilij Nebenzia w czwartek oskarżył Ukrainę o ostrzał i wezwał zwolenników Kijowa do powstrzymania ataków i zapobieżenia katastrofalnemu wyciekowi promieniowania.

Ale prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wskazał palcem na Moskwę, która według niego stanowi zagrożenie dla całej Europy.

„Tylko całkowite wycofanie się Rosjan z terenu zaporoskiej elektrowni jądrowej i przywrócenie pełnej kontroli Ukrainy nad sytuacją wokół elektrowni zagwarantuje przywrócenie bezpieczeństwa jądrowego całej Europie” – powiedział Zełenskij. .

Więcej łuskania: Według ukraińskiej agencji nuklearnej Energoatom, w czwartek w pobliżu kompleksu wylądowało dziesięć pocisków, uniemożliwiając przekazanie zmiany.

READ  Boris Johnson mówi, że wariant z Indii jest łatwiejszy do przeniesienia

„Dla bezpieczeństwa pracowników nuklearnych autobusy zostały zwrócone do Enerhodar wraz z personelem następnej zmiany” – podała agencja. „Dopóki sytuacja w końcu nie wróci do normy, pracownicy z poprzedniej zmiany będą nadal pracować”.

Według Energoatomu poziom promieniowania w tym miejscu pozostał normalny pomimo kolejnych ataków.

Przeczytaj całą historię tutaj.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *