Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Program Centralnego Banku Polskiego umożliwiający Ukraińcom wymianę gotówki

Published

on

Banknoty ukraińskiej hrywny są widoczne na fotografii wykonanej 6 sierpnia 2014 r. w Kijowie na Ukrainie. REUTERS / Konstantin Chernichkin / Ilustracja / Zdjęcie pliku

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 17 marca (Reuters) – Ukraińcy w Polsce od połowy przyszłego tygodnia będą mogli wymieniać banknoty hrywien na złotówki w ramach programu z udziałem banku centralnego – poinformował w czwartek Narodowy Bank Polski w apelu na rzecz uchodźców, którzy miał problem z wymianą pieniędzy.

Wiele kantorów i banków niechętnie przyjmowało hrywny z powodu nadpodaży waluty ze względu na dużą liczbę uchodźców wjeżdżających do Polski i obawy o jej deprecjację.

Narodowy Bank Polski (NBP) poinformował, że współpracuje z największym kredytodawcą w kraju, PKO BP (PKO.WA)aby umożliwić przewalutowanie hrywien prawie 2 milionom uchodźców, którzy uciekli z Ukrainy do Polski.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

„W związku ze znacznym napływem do RP uchodźców wojennych z Ukrainy z hrywną (UAH) w formie gotówki, Narodowy Bank Polski prowadzi intensywne przygotowania, aby umożliwić wymianę hrywny na złote” – poinformował NBP w komunikacie wyjaśnienie.

Banknoty o wartości 100, 200, 500 i 1000 hrywien są wymieniane do łącznej kwoty 10 000 hrywien na osobę w oddziałach PKO BP.

Wielu uchodźców ma trudności z zakupem podstawowych artykułów, ponieważ ich oszczędności w hrywnach w większości krajów Europy nie podlegają wymianie, co oznacza, że ​​nie mają możliwości ich wymiany po rozsądnych cenach. To z kolei sprawia, że ​​polują na pozbawionych skrupułów traderów, którzy oferują wyjątkowo niskie kursy wymiany.

Europejski Bank Centralny pracuje nad instrumentem finansowym, który umożliwi milionom ukraińskich uchodźców wymianę ich oszczędności na twardą walutę, poinformował w piątek Reuters. Kontynuuj czytanie

Reportaż Alana Charlisha i Pawła Florkiewicza; Adaptacja Leslie Adler

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.