Connect with us

Gospodarka

CEO firmy Pfizer sprzedał akcje, ponieważ „wie, że szczepionką jest Linden”? Firma: Powód był inny

Published

on

Kiedy dyrektor generalny Pfizera sprzedał swoje akcje za prawie 5,6 miliona dolarów w dniu, w którym firma ogłosiła skuteczność swojej szczepionki COVID-19, spekulacje zaczęły krążyć w Internecie. Jedna z tez głosi, że prezes sprzedał akcje firmy, ponieważ wiedział, że szczepionka nie jest skuteczna. Pfizer zaprzecza i wyjaśnia, dlaczego sprzedaż miała miejsce tego dnia.

W dniu ogłoszenia, że ​​szczepionka przeciwko COVID-19 była opracowywana przez amerykańską firmę farmaceutyczną Pfizer ma 90 procent skuteczności – 9 listopada – Prezes firmy Albert Bourla sprzedał 62 proc. Posiadane akcje Spółki. Według amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Bourla zarobił na tej transakcji prawie 5,6 miliona dolarów.

Zamówienia przychodzą z całego świata. Pfizer ogłosił, że ma szczepionkę na COVID-19 Wideo: fakty po południu

„Sam szef szczepionek jej nie ufa”

To posunięcie wzbudziło podejrzenia części internautów i stało się podstawą do teorii. Teza, że ​​prezes firmy sprzedał swoje akcje, wynikała z tego, że wiedział, że szczepionka będzie nieskuteczna w polskich mediach społecznościowych.

„Czyż nie: on wie, że ta szczepionka jest kulawa i szybko pozbył się akcji, bo za chwilę nie jest już nic warta?”; „Czym musi być ta szczepionka, jeśli dyrektor generalny sprzedał 60% swoich akcji po dość wysokiej cenie w dniu, w którym ogłoszono, że szczepionka zadziała? A może dlatego, że te akcje nie będą takie za jakiś czas Będzie dużo wart? ” – Internauci pisali artykuły o transakcji CEO firmy Pfizer.

„Szef szczepionki nie ufa jej. On wie, co się z nią stanie, wie dobrze…” – skomentował jeden z użytkowników Twittera. Miał na myśli wpis na koncie United for Poland, w którym pytał: „Czy naprawdę ufasz tej firmie i szczepionce?”

READ  Nowe prawo medialne stawia Polskę i USA na kursie kolizyjnym - EURACTIV.pl

Firma Pfizer oficjalnie wyjaśniła, dlaczego transakcja jest legalna i dlaczego sprzedaż udziałów miała miejsce 9 listopada.

Po osiągnięciu określonej ceny

Ogłoszenie sprzedaży udziałów przez Prezesa zostało przesłane do polskiej agencji prasowej przez firmę Pfizer.

„Sprzedaż tych udziałów odbyła się w ramach planowanego osobistego planu finansowania dr Bourli w ramach wcześniej uzgodnionego planu [10b5-1]„Jest napisane. Ten plan” umożliwia głównym akcjonariuszom i osobom posiadającym dostęp do informacji w spółkach notowanych na giełdzie obrót pewną liczbą akcji w określonym czasie, zgodnie z zaleceniami amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Zasada 10b5-1 stanowi, że podczas tworzenia planu przyszłej sprzedaży zapasów określa również cenę, po której transakcja będzie handlowana. Plan akcji Alberta Bourli został sporządzony w sierpniu. – Poprzez osobę odpowiedzialną za administrowanie takimi planami dr Bourla zgodził się na sprzedaż tych akcji 19 sierpnia 2020 r., Zakładając, że ich wartość była co najmniej określoną ceną – powiedział PAP Pfizer. Gdy 9 listopada notowania giełdowe spółki wzrosły, a kurs akcji był zgodny z planem, tego dnia automatycznie sprzedano akcje Bourli – dokładnie 132,5 tys. Akcji. Akcje po 41,94 $ każda.

Potwierdzenie sprzedaży akcji Alberta Bourli na stronie amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd >>>

Tak więc nie było – wyjaśnia firma – że dyrektor generalny Pfizera podjął decyzję o nie sprzedawaniu jej do dnia ogłoszenia szczepionki. W rozmowie z CNN Bourla powiedziała, że ​​dzień przed jej publicznym ogłoszeniem, tj. H. Słyszałem o wynikach badań nad szczepionkami w niedzielę 8 listopada.

Sprzedaż większości akcji nie oznacza rezygnacji prezesa Bourli ani utraty stanowiska. Według Portal branżowy Investopedia.com Szef Pfizera ma nadal 81,8 tys. Dzielić. Niewykluczone, że jego plan zakłada dalszą sprzedaż określonego procentu akcji, gdy zostanie osiągnięty kolejny, jeszcze wyższy pułap cenowy.

READ  Biden powinien nakłonić Polskę i UE do pojednania
Unia Europejska zamówiła szczepionkę COVID-19

Unia Europejska zamówiła szczepionkę COVID-19 Wideo: fakty po południu

W dniu ujawnienia informacji o szczepionce nie tylko prezydent, ale także wiceprezes Sally Susman spieniężył swoje akcje Pfizera. Ten sam mechanizm, oparty na zasadzie 10b5-1, miał zastosowanie do ich akcji, a akcje były sprzedawane po tej samej cenie, co prezes Bourli. Wiceprezes sprzedał 43,6 tys. Akcji za łączną kwotę 1,8 mln USD.

Giełdy zareagowały optymistycznie

Według Reutera wartość akcji firmy na giełdzie nowojorskiej wzrosła o 6 procent w dniu, w którym szczepionka Pfizer była skuteczna w 90 procentach.

Niemiecka firma BioNTech SE, która współpracuje z firmą Pfizer nad opracowaniem szczepionki, odnotowała jeszcze szybszy wzrost ceny akcji. W poniedziałek 9 listopada jego wartość wzrosła o 15%, a we wtorek o kolejne 8%.

Globalne rynki finansowe również pozytywnie zareagowały na te informacje. Francuski indeks CAC40 wzrósł o 5,6 procent, DAX z giełdy we Frankfurcie o 5,1 procent, brytyjski FTSE 100 o 4 procent, a amerykański S&P 500 o 3,1 procent. – poinformowała agencja AP.

Optymizm był również widoczny na Giełda Papierów Wartościowych. Przed ogłoszeniem przez Pfizera główne indeksy warszawskiej giełdy wzrosły o 1 do 2 proc., A według amerykańskiej spółki na koniec poniedziałkowego posiedzenia WIG20 wzrósł o 4,02 proc., WIG 3,81 proc., A mWIG40 o 3, 16 proc. i sWIG80 3,23 proc.

50 milionów puszek do końca roku

Skuteczność szczepionki określona przez firmę Pfizer wynosiła 90 procent. to znacznie więcej niż 50 proc. wymagane w przypadku szczepionek COVID-19 przez Amerykańską Agencję ds.Żywności i Leków. W ogłoszeniu firmy Pfizer podano, że szczepionka eksperymentalna otrzymała łącznie ponad 43 000 osób. Wolontariusze, mniej niż 10 procent z nich. zachorował na COVID-19.

Szczepionkę opracowaną przez Pfizer i BioNTech SE podaje się w dwóch dawkach w odstępie trzech tygodni. Oporność na chorobę pojawia się 28 dni po pierwszej dawce i tydzień po drugiej dawce.

READ  Putin wścieka się na UE: Główny gazociąg wysycha w ciągu kilku dni po sparaliżowaniu sankcji | Nauka | Aktualności

Pfizer rozpoczął produkcję szczepionki, zanim jeszcze się przekonał, że jest skuteczna. Do końca roku powinno być gotowych 50 milionów dawek, wystarczających do zaszczepienia 25 milionów ludzi. Firma zapowiada, że ​​do końca 2021 roku może wyprodukować 1,3 miliarda puszek.

Autor: Michał Istel, Marta Malinowska-Hirsch

Źródło: Konkret24, Investopedia.com; Zdjęcie główne: Gian Ehrenzeller / PAP / EPA

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *