Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Świetne znalezisko w Egipcie! Znaleziono 100 sarkofagów i 40 złoconych posągów

Published

on

Urzędnicy starożytnego Egiptu ogłosili odkrycie około 40 złoconych posągów i co najmniej 100 sarkofagów, które mają ponad 2500 lat, w tym części z mumiami w środku. Na ogromnej nekropolii faraonów w Sakkarze na południe od Kairu dokonano niezwykłego znaleziska.

Sarkofagi są w idealnym stanie. To „największy skarb” znaleziony w Egipcie od początku roku – informuje agencja AFP.

Kolorowe, zapieczętowane Drewniane trumny i posągi sprzed ponad 2500 lat zostały tymczasowo wystawione u podnóża słynnej piramidy schodkowej Dżesera w Sakkarze. Znalezisko znajdowało się na głębokości 12 metrów.

Archeolodzy otworzyli sarkofag z dobrze zachowaną mumią zawiniętą w materiał. Zrobili zdjęcia rentgenowskie, zwizualizowali struktury starożytnej mumii i pokazali, jak zachowuje się ciało – podała agencja AP.

Minister antyków Khalid el-Anani powiedział na konferencji prasowej, że odkryte obiekty pochodzą z dynastii Ptolemeuszyktóry rządził starożytnym Egiptem przez około 300 lat – od około 320 pne. Do około 30 roku pne Oraz w tzw. Późnym okresie starożytnego Egiptu (ok. 664-332 pne).

Minister zapowiedział przekazanie znalezionych sarkofagów i posągów co najmniej trzem muzeom w Kairze, w tym Wielkiemu Muzeum Egipskiemu, które powstaje w pobliżu słynnych piramid w Gizie. Dodał to Władze ogłoszą kolejne odkrycie w tym roku na nekropolii Sakkara.

Sakkara nie ujawniła jeszcze wszystkiego, co posiada. To kochanie – powiedział minister podczas uroczystości odsłonięcia sarkofagu.

Odkrycie na słynnej nekropolii jest ostatnim z serii znalezisk archeologicznych w Egipcie. Od września starożytne władze odkryły co najmniej 140 zapieczętowanych sarkofagów, głównie z mumiami, w tym samym rejonie Sakkary.

Sakkara jest częścią nekropolii w starożytnej egipskiej stolicy Memfis, która obejmuje słynne piramidy w Gizie, a także mniejsze piramidy Abusir, Dahshur i Abu Roash. W 1979 roku Memphis i cała nekropolia zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

READ  Jerzy Owsiak przeprasza Krystynę Pawłowicz za słowa z Przystanku Woodstock 2017

Egipt często reklamuje swoje odkrycia archeologiczne w nadziei, że pobudzi branżę turystyczną, która zachwiała się po powstaniu ludowym w 2011 roku, W rezultacie autokratyczny prezydent Hosni Mubarak został obalony. Według AP, kolejnym ciosem dla sektora w tym roku była pandemia koronawirusa.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *