Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Centra handlowe w Polsce mają sens dla inwestorów – dlaczego inaczej 90% udziałowców EPP stanowiliby mieszkańcy RPA?

Published

on

Dyrektor zarządzający EPP Tomasz Trzóslo Zdjęcie: dostarczone przez EPP

  • Holenderski właściciel centrum handlowego EPP twierdzi, że ponad 90% jego udziałowców to nadal inwestorzy z RPA.
  • I to pomimo tego, że galerie handlowe firmy znajdują się w całości w Polsce i nie posiada aktywów w SA.
  • Prawdopodobnie głównym powodem jest zapotrzebowanie na dywersyfikację ekspozycji nieruchomości poprzez znalezienie bardziej zielonych pastwisk za granicą.

Pięć lat po założeniu holenderskiej firmy deweloperskiej EPP w wyniku transakcji pomiędzy Redefine Properties a polskim deweloperem Echo Investment, jej udziałowcami nadal są głównie inwestorzy z RPA.

Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Luksemburgu oraz w Radzie Głównej JSE. Jest największym właścicielem nieruchomości handlowych w Polsce, posiadającym portfel 29 nieruchomości handlowych i 6 kompleksów biurowych. Ale nie ma aktywów w RPA.

Mimo to cieszy się poparciem lokalnych inwestorów, a Redefine posiada prawie 50% udziałów w spółce. Ale fundusze emerytalne i inni lokalni inwestorzy również trzymają się swojego udziału.

„Większość naszych inwestorów to nadal mieszkańcy RPA, nie 100, ale około 90%” – powiedział szef EPP Tomasz Trzóslo.

Powiedział, że kiedy pięć lat temu założono EPP i pojawiła się możliwość notowania na JSE w celu pozyskania kapitału na rozwój swojej działalności, pojawiło się duże zapotrzebowanie ze strony różnych funduszy emerytalnych w RPA.

„Uważam, że podstawowe uzasadnienie ówczesnego zainteresowania istnieje do dziś” – powiedział Trzóslo.

Lepsze perspektywy gospodarcze, strategia Covid-19

Trzóslo uważa, że ​​inwestorzy początkowo dostrzegli szansę na dywersyfikację swojej ekspozycji na nieruchomości. Ale teraz, gdy Covid-19 wywraca sektor do góry nogami, inwestorzy wciąż patrzą na swoje portfele, zastanawiając się, jaka część ich inwestycji związanych z nieruchomościami powinna być w RPA.

Przy wszystkich swoich zaletach w Polsce, kraju, w którym 51% populacji jest w pełni zaszczepionych, szanse EPL są dobre. Inwestorzy mogą spodziewać się tam w przyszłości mniej zakłóceń gospodarczych niż w SA, gdzie w pełni zaszczepionych jest tylko ponad 7 mln osób.

READ  Orgia z politykami w Brukseli. Przemawia rodzina organizatora

Siedmiodniowa średnia krocząca nowych zakażeń Covid-19 w Polsce spadła do 12 przypadków we wrześniu, a kraj miał cztery tymczasowe zakazy. Natomiast SA jest nieprzerwanie w zamknięciu od 27 marca 2020 r.

Cieszy się również niskim zatrudnieniem. Wzrost PKB i sprzedaż detaliczna są powyżej średniej Unii Europejskiej i oczekuje się, że utrzymają się na tym poziomie przez najbliższe dwa lata.

„Prognozy wydatków detalicznych, prognozy PKB, niskie stopy bezrobocia w kraju, myślę, że wszystko to prowadzi do stosunkowo lepszej perspektywy dla bazy aktywów EPL i wszelkich alternatyw, które mogą być analizowane przez niektórych afrykańskich inwestorów” – powiedział Trzóslo.

Ale nawet jeśli Polska zniesie ograniczenia blokad i ponownie otworzy sklepy, ludzie będą wracać. W miesiącach bez ograniczeń handlowych w okresie sprawozdawczym – luty i maj – lipiec – przychody z najmu EPP przekroczyły analogiczne miesiące 2019 roku średnio o 4%.

Firma poinformowała, że ​​penetracja e-commerce w Polsce również spadła z 9,8% podczas styczniowej blokady do 7,4% w lipcu 2021 r., kiedy centra handlowe były w pełni notowane.

„Jest duża grupa ludzi, którzy nie lubią wysyłać rzeczy tam iz powrotem i czekać” – powiedział Trzóslo. „Młodzi ludzie tutaj kochają swoje telefony komórkowe, media społecznościowe i internet. A to tylko staje się silniejsze.

„Ale jest wystarczająco dużo miejsca, aby ludzie mogli dostać się do centrów handlowych” – dodał.

Inną rzeczą, którą EPL uważa za pozytywną, jest to, że centra handlowe w Polsce są mniej przesycone. Strategią grupy jest posiadanie dużych, dominujących centrów handlowych w średnich i dużych miastach w Polsce.

„Polska nigdy nie była przesycona. Oczywiście są miasta, w których sytuacja jest gorsza. Niektóre inne miasta są lepsze, ale średnio liczba centrów handlowych jest stosunkowo lepsza niż kilka razy w większości krajów Europy Zachodniej i RPA” – powiedział Trzóslo.

READ  FIM Hard Enduro jedzie do Polski na Hero Challenge

Wraz z dynamiką w Polsce wspierającą ożywienie sektora detalicznego, dochody netto EPP z aktywów netto wzrosły o 12% za rok zakończony 30 czerwca. Zysk do podziału na akcję grupy wzrósł o 54% do 3,66 centa. A firma nadal się rozwija ze względu na pozytywne perspektywy dla wydatków detalicznych w Polsce. W marcu 2021 nabyła cztery parki handlowe.

Zdobądź najlepsze historie biznesowe wysłane do ciebie e-mailem W każdy dzień roboczy.

Iść do Strona główna Fin24.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *