Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia chce przedłużyć ograniczenia do 17 stycznia

Published

on

Koronawirus w Polsce.  Minister zdrowia chce przedłużyć ograniczenia do 17 stycznia

Niestety widmo trzeciej fali epidemii COVID-19 jest bardzo realne. Obciążenie systemu opieki zdrowotnej może być ogromne. Aby tego uniknąć, zakres ograniczeń powinien pozostać na tym samym poziomie przez kolejne okresy – powiedział Minister Zdrowia na konferencji prasowej poświęconej szczepieniom przeciwko koronawirusowi. – Polecę przedłużenie ograniczeń, z którymi mamy do czynienia do 17 stycznia, zwłaszcza tych związanych z ferie zimowe – dodał.

W poniedziałek w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się spotkanie na temat rządowej strategii szczepień. W wydarzeniu wzięli udział Prezydent Andrzej Duda, Premier Mateusz Morawiecki, Minister Zdrowia Adam Niedzielski, Szef BBN Paweł Soloch, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk oraz po Szefa GIS Krzysztof Saczka.

„Prezydent w pełni popiera działania rządu”.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu w poniedziałek: „Prezydent w pełni popiera działania rządu, które wyrażał w poprzednich wystąpieniach”.

W poniedziałek premier i prezydent uzgodnili program. „Prezydent nadal z pełną intensywnością udziela tego wsparcia i jest przekonany, że ten program rzeczywiście odniesie sukces” – dodał Soloch.

Spotkanie nt. Narodowej strategii szczepień w Biurze Bezpieczeństwa NarodowegoPAP / Igor Smirnov

Dworczyk wyraził nadzieję, że we wtorek rząd przyjmie program szczepień

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformował, że poniedziałkowe spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie państwowego programu szczepień było ostatnim etapem konsultacji, które odbyły się w ostatnich dniach. Dodał, że dokument został „wzbogacony o kilkadziesiąt elementów”.

Dworczyk powiedział, że wpłynęło ponad 2200 „informacji, komunikatów, opinii o Narodowym Programie Szczepień”.

– Przewodniczący również przedstawił kilka propozycji. Dokument prześlemy dziś wieczorem członkom Rady Ministrów. Mam nadzieję, że jutro Rada Ministrów przyjmie krajowy program szczepień w formie uchwały – powiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

READ  Lider polskiej opozycji Kaczyński porównuje premiera Tuska do Hitlera

„Absolutnie ogromny program”

Dworczyk podkreślił, że rządowy program szczepień może zadziałać tylko wtedy, gdy stanie się „prawdziwie narodowym, absolutnie masowym programem”, który połączy wszystkie społeczności we wszystkich wydziałach na rzecz masowych szczepień.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów powiedział, że szczepienia powinny pozwolić nam na realizację strategicznego celu walki z epidemią w 2021 roku. – Zaszczepić tak dużą część populacji, że rzeczywiście można wrócić do normy – podkreślił Dworczyk

Dworczyk: Rządowy program szczepień ma szansę zadziałać tylko wtedy, gdy stanie się absolutnie masowyTVN24

„Widmo trzeciej fali epidemii jest bardzo realne”

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej, że podczas spotkania rządu z prezydentem Andrzejem Dudą szefowi państwa przedstawiono „perspektywy rozwoju pandemii”. Według ministra chodziło o to, jak mogłaby wyglądać sytuacja pandemiczna po 28 grudnia, gdyby skończył się zatwierdzony przez rząd w listopadzie okres epidemii.

– Przedstawiłem prezydentowi wizję, w której duch trzeciej fali jest niestety bardzo realny – powiedział Niedzielski. Jak wyjaśnił, trzecia fala jest bardzo ważna dla systemu opieki zdrowotnej. – Obecnie mamy około 10 000 infekcji dziennie. Gdyby więc trzecia fala zaczęła się z tego poziomu, to można by się spodziewać bardzo dużej eskalacji i obciążenia systemu zdrowotnego – ocenił szef resortu zdrowia.

Stwierdził, że luty i marzec to miesiące szczytu grypy. – Aby uniknąć scenariusza, w którym nie będziemy mieli wpływu szczepień na populację w lutym oraz aby uniknąć tej trzeciej fali, rozmawialiśmy o ograniczeniach i zakresie samokontroli przez kolejne okresy przynajmniej na powinien pozostać na tym samym poziomie – przyznał Niedzielski.

„Polecę rozszerzenie ograniczeń”

Minister zdrowia został zapytany na konferencji prasowej, czy nastąpi przedłużenie ograniczeń związanych z pandemią. Niedzielski podkreślił, że decyzję w tej sprawie podejmie rządowy zespół ds. Zarządzania kryzysowego pod przewodnictwem premiera.

READ  Rozwój koncepcji projektowych podłóg w przestrzeniach wewnętrznych i zewnętrznych dla obiektów mieszkalnych i użyteczności publicznej

– Ale ze swojej strony zalecę rozwinięcie i przeanalizowanie ograniczeń, z którymi mamy do czynienia, a zwłaszcza tych związanych z sezonem zimowym, tak abyśmy w czasie ferii faktycznie mogli zostać w domu i bezpiecznie spędzać je trzecią falą unikać – powiedział Niedzielski.

Dodał, że jeśli ta trzecia fala koronawirusa zaczęła się na poziomie zakażeń, które obecnie rejestrujemy – według niego wyniki z tygodnia na tydzień pokazują, że „tempo spadku” nie jest tak wysokie, jak drugie. Połowa listopada. – Dlatego będę rekomendował przedłużenie tych ograniczeń do 17 stycznia – powiedział Niedzielski.

„Prawdopodobnie zakończymy szczepienia w Grupie Zero w lutym”.

Na odprawie po spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego zapytano Ministra Zdrowia, kiedy nastąpi kolejny etap po tzw. Etapie zerowym, czyli szczepieniach lekarzy. – To zależy od zgłoszeń poszczególnych grup – odpowiedział. – Najważniejszą grupą są oczywiście lekarze, bo to oni są na pierwszej linii w walce z koronawirusem – dodał.

– Jeśli weźmiemy pod uwagę to wyjaśnienie, to podać ponad milion dawek, co oznacza mniej więcej możliwość zaszczepienia połowy tej zerowej grupy, tj. H. Pracownicy, którzy pracują w klinikach i szpitalach, styczeń z pewnością upłynie pod znakiem szczepień. Prawdopodobnie w lutym zakończymy szczepienia zerowe. – mówił.

CZYTAĆ: Znamy listę szpitali, w których osoby są szczepione na „etapie zero”

Przedstawienie lokalizacji zespołów szczepień najpóźniej w czwartek

Minister zdrowia poinformował również, że „osiągnięto wskazaną wcześniej liczbę ponad 8 tys. Drużyn szczepień”. Zapowiedział, że obecnie trwa „umieszczanie ich na mapie”. – Nie skończyliśmy jeszcze prezentacji, ale myślę, że przedstawimy ją najpóźniej około środy, najpóźniej w czwartek – zapowiedział.

Zauważył, że zgłoszone pozycje są obecnie przeglądane. „Chcemy wiedzieć, gdzie dokładnie będą” – powiedział.

Dodał, że Polska zadeklarowała obecnie 1 milion 100 tysięcy szczepionek przeciwko COVID-19. Zastrzegł jednak, że „zestawienia będą się zmieniać z miesiąca na miesiąc”. – Do niedawna mieliśmy do czynienia z deklaracją dostarczenia prawie 2 mln szczepionek, co się zmieniło – powiedział minister. Niedzielski zapewnił, że rząd robi wszystko, co w jego mocy, aby przyspieszyć ich dostawę.

READ  Koronawirus. Inne szpitale potrzebują funduszy i sprzętu. Niektóre instytucje organizują zbiórki

Główne źródło zdjęć: TVN24

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *