Connect with us

Świat

Chiny ubiegają się o przystąpienie do transpacyficznego paktu handlowego w celu wzmocnienia swojej pozycji gospodarczej

Published

on

Chińska flaga narodowa

Russell Mnich | Baza obrazów | Obrazy Getty

Jak podało Ministerstwo Handlu, Chiny złożyły wniosek o przystąpienie do Kompleksowej i Postępowej Umowy o Partnerstwie Transpacyficznym (CPTPP), ponieważ druga co do wielkości gospodarka świata dąży do wzmocnienia swojej pozycji handlowej.

Minister handlu Wang Wentao złożył wniosek Chin o przystąpienie do umowy o wolnym handlu w liście do ministra handlu Nowej Zelandii Damiena O’Connora, poinformowało pod koniec czwartku chińskie ministerstwo.

CPTPP została podpisana przez 11 krajów w 2018 r., w tym Australię, Kanadę, Chile, Japonię i Nową Zelandię.
Wcześniej znane jako Partnerstwo Transpacyficzne (TPP) było postrzegane jako ważna ekonomiczna przeciwwaga dla regionalnych wpływów Chin.

Przeczytaj więcej o Chinach z CNBC Pro

Japonia, przewodniczący CPTPP na początku tego roku, powiedział, że skonsultuje się z krajami członkowskimi, aby odpowiedzieć na prośbę Chin, ale zabrakło jej harmonogramu.

„Japonia wierzy, że istnieje potrzeba ustalenia, czy Chiny, które złożyły wniosek o przystąpienie do TPP-11, są gotowe do spełnienia swoich niezwykle wysokich standardów” – powiedział w piątek dziennikarzom japoński minister gospodarki Yasutoshi Nishimura.

TPP miał kluczowe znaczenie dla strategicznego kierunku byłego prezydenta USA Baracka Obamy dla Azji, ale jego następca Donald Trump wycofał Stany Zjednoczone z paktu w 2017 roku. Przystąpienie do CPTPP dałoby Chinom duży impuls po tym, jak 15 krajów podpisało w zeszłym roku umowy o wolnym handlu w ramach Regionalnego Kompleksowego Partnerstwa Gospodarczego (RCEP).

Pekin prowadził kampanię na rzecz wejścia do paktu, m.in. podkreślając, że chińska i australijska gospodarka mają ogromny potencjał współpracy. Jednak stosunki między obydwoma krajami uległy pogorszeniu.

Wielka Brytania rozpoczęła negocjacje w sprawie przystąpienia do paktu handlowego w czerwcu, podczas gdy Tajlandia również zasygnalizowała zainteresowanie przystąpieniem.

Chińskie Ministerstwo Handlu poinformowało, że Wang i O’Connor przeprowadzili telekonferencję, aby omówić kolejne kroki po złożeniu wniosku przez Chiny.

READ  Kongres Peru daje zielone światło dla lewego gabinetu dla Castillo
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *