Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Były prezydent Wałęsa trafia do szpitala z infekcją

Published

on

Były prezydent Polski Lech Wałęsa na wiecu poparcia dla członkostwa Polski w Unii Europejskiej po orzeczeniu przez Trybunał Konstytucyjny o prymacie konstytucji nad prawem UE, 10 października 2021 r. w Gdańsku Bartosz Banka/Agencja Gazeta przez REUTERS

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 8 sierpnia (Reuters) – Lech Wałęsa, były prezydent Polski i lider Solidarności, który odegrał wiodącą rolę w upadku komunizmu, jest w szpitalu z infekcją i pozostanie tam przez co najmniej tydzień, powiedział jego rzecznik Poniedziałek.

Początkowo elektryk stoczniowy w północnym mieście portowym Gdańsku, Wałęsa stał się symbolem historycznych przemian, które zakończyły zimną wojnę i stanął na czele ruchu związkowego Solidarność, który w 1989 r. doprowadził do przejścia do gospodarki wolnorynkowej.

Wałęsa zamieścił w niedzielę na Facebooku swoje zdjęcie leżące w szpitalnym łóżku z podpisem „To się dzieje”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Rzecznik 78-letniego laureata Pokojowej Nagrody Nobla powiedział Reuterowi Wałęsa, że ​​ma infekcję i pozostanie w szpitalu w tym tygodniu, ale odmówił podania dalszych informacji.

Wałęsa zachorował na COVID w styczniu. W ostatnich latach zmagał się ze zdrowiem i musiał przejść operację serca w 2021 roku.

Pełnił funkcję prezydenta od 1990 do 1995 roku, pierwszego przywódcy postkomunistycznej Polski.

W ostatnich latach był zdeklarowanym krytykiem rządzącego polskiego nacjonalistycznego Prawa i Sprawiedliwości (PiS), który z kolei ostro skrytykował przejście od komunizmu do gospodarki wolnorynkowej kierowanej przez Wałęsę.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Joanny Plucińskiej i Anny Włodarczak-Semczuk; Edytowanie przez Philippę Fletcher

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.