Connect with us

Świat

Sierra Leone wprowadza ogólnokrajową godzinę policyjną podczas śmiertelnych protestów antyrządowych

Published

on

Sierra Leone wprowadza ogólnokrajową godzinę policyjną podczas śmiertelnych protestów antyrządowych

FREETOWN, 10 sierpnia (Reuters) – Co najmniej dwóch policjantów i cywil zginęło po dniu protestów antyrządowych w stolicy Sierra Leone, Freetown, poinformowali w środę urzędnicy głównej kostnicy w mieście.

Rząd Sierra Leone powiedział wcześniej, że było ofiar śmiertelnych, ale nie podał ich liczby, ponieważ protestujący rzucali kamieniami i palili opony na ulicach, sfrustrowani pogarszającymi się trudnościami gospodarczymi i innymi problemami.

Kraj Afryki Zachodniej, który zmaga się z rosnącą inflacją i kryzysem paliwowym, wprowadził ogólnokrajową godzinę policyjną od godziny 15:00 czasu lokalnego (1500 GMT), aby powstrzymać przemoc.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Jako rząd mamy obowiązek chronić każdego obywatela Sierra Leone. To, co wydarzyło się dzisiaj, było niefortunne i zostanie w pełni zbadane” – powiedział na Twitterze prezydent Julius Maada Bio.

Oprócz trzech ciał w kostnicy, reporter Reutera zobaczył inne ciało cywila na ulicy we wschodnim Freetown.

Komendantowi i rzecznikowi policji nie udało się uzyskać komentarza.

Filmy w mediach społecznościowych zweryfikowane przez Reutersa ukazywały tłumy protestujących i stosy płonących opon w częściach stolicy, Freetown. Inne materiały przedstawiały grupę młodych mężczyzn rzucających kamieniami na ulicę wypełnioną białawym dymem.

„Ludzie są zdenerwowani żałosnym systemem wymiaru sprawiedliwości, codziennymi podwyżkami cen i trudnościami ekonomicznymi” – powiedział Daniel Alpha Kamara, student uniwersytetu.

Przemoc zaczęła się około 10:30 czasu lokalnego, powiedział, gdy zobaczył chmury gazu łzawiącego unoszące się na zewnątrz jego dormitorium.

„Te pozbawione skrupułów osoby rozpoczęły gwałtowny i nieautoryzowany protest, który spowodował utratę niewinnych ludzi z Sierra Leone, w tym pracowników ochrony” – powiedział wiceprezydent Mohamed Juldeh Jalloh w przemówieniu wideo.

„Rząd niniejszym ogłasza godzinę policyjną w całym kraju” – powiedział. „Sektor bezpieczeństwa został upoważniony do pełnego egzekwowania tej polityki”.

READ  Islandia wstrzymuje ruch lotniczy po erupcji wulkanu Aktualności | DW

Regionalny blok polityczny i gospodarczy ECOWAS powiedział, że potępił przemoc i wezwał na Twitterze do „przestrzegania wszystkich praw i przepisów oraz identyfikacji i postawienia sprawców przemocy przed wymiarem sprawiedliwości”.

Niezadowolenie kipi z wielu powodów, w tym z braku poparcia rządu dla zwykłych ludzi, którzy walczą, powiedział Augustine Sorie-Sengbe Marrah, prawnik konstytucyjny i działacz rządowy.

„Rząd centralny wykazał niewielką empatię, aby zachęcić ludzi do zobaczenia ich cierpienia i zrozumienia, że ​​są to trudne czasy gospodarcze” – powiedział Reuterowi.

Według Banku Światowego, długotrwałą frustrację pogłębiły również rosnące ceny podstawowych towarów w Sierra Leone, gdzie według Banku Światowego ponad połowa populacji około 8 milionów ludzi żyje poniżej granicy ubóstwa.

Wcześniej w środę obserwatorium internetowe NetBlocks podało, że Sierra Leone stanęło w obliczu niemal całkowitego wyłączenia Internetu podczas protestów, z ogólnokrajową łącznością na poziomie 5% normalnego poziomu.

We wtorek koordynator ds. bezpieczeństwa narodowego wezwał siły zbrojne do przygotowania się do wsparcia policji w dniach 9-12 sierpnia i ostrzegł przed „potencjalnie niestabilną sytuacją bezpieczeństwa”, jak wynika z wewnętrznego listu szeroko rozpowszechnionego w Internecie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sprawozdania Coopera Inveena i Umaru Fofana; Pisanie Alessandry Prentice i Anait Miridzhanian; Edytowane przez Mike’a Harrisona i Alistaira Bell

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *