Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Były partner koalicyjny uderza w „fanatycznych” polskich przywódców

Published

on

WARSZAWA: Lider polskiej partii rządzącej izoluje swój kraj i przypadkowo gra w ręce Rosji, byłego wicepremiera Jarosław Gowin powiedział AFP we wtorek w wywiadzie.
Polska była rządzona z Moskwy w czasach komunizmu i od tego czasu jest głośnym krytykiem rosyjskiego prezydenta Władimir Putin i regularnie wzywa do rozprawienia się z byłym supermocarstwem.
Ale Gowin powiedział, przejdź dalej Jarosław Kaczyński, szef PiS, grał w ręce Putina.
„Praktyczne rezultaty jego ostatniej pracy są znacznie bardziej zgodne z interesami Rosji niż Polski” – powiedział.
„Myślę, że Kaczyński nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji swojej polityki.
„Jest tak fanatycznie przekonany, że ma rację i przeczy poglądom większości swoich środowisk”.
Gowin, którego partia traktatowa przez lata była młodszym partnerem w koalicji z PiS Kaczyńskiego, został zwolniony w zeszłym tygodniu po coraz większych zmaganiach z PiS.
Jednym z powodów zerwania była proponowana ustawa medialna, która według Gowina „narusza wolność słowa i pluralizm mediów” i jest „szkodliwa zarówno gospodarczo, jak i politycznie dla Polski”.
Jeśli zostanie uchwalone, ustawa zmusi amerykańską grupę Discovery do rezygnacji z kontroli nad głównym niezależnym kanałem informacyjnym TVN24.
Oprócz sparingu z USA, które według własnej relacji „głęboko niepokoi” ustawa medialna, Polska jest również zaangażowana w szereg Unia Europejska o reformach sądownictwa.
Gowin przekonuje, że te działania są bardziej korzystne dla Kremla niż dla Polski.
Warszawskie „konflikty z Berlinem, Brukselą i… Waszyngton a izolacja Polski w kręgach międzynarodowych jest spełnieniem marzeń Władimira Putina – powiedział.
Gowin powiedział, że wierzy, że polski rząd wycofa się z najbardziej kontrowersyjnych części swojego programu reformy sądownictwa z obawy przed utratą funduszy unijnych, ale ma zastrzeżenia co do realności spadku.
– Zakładam, że PiS będzie próbowało zastąpić obecne przepisy innymi, równie nie do zaakceptowania – powiedział.
Gowin jest znany jako elastyczny aktor na mocno spolaryzowanej scenie politycznej w Polsce, pełniąc funkcję ministra w rządzie arcy-rywali Kaczyńskiego i byłego szefa UE Donald Tusk.
Jego odejście z obecnego rządu postawiło pod znakiem zapytania ich przyszłość. Niektórzy obserwatorzy twierdzą, że nie uda się jej do następnych wyborów w 2023 roku.
Gowin powiedział, że PiS prawdopodobnie rozpisze wybory do wiosny przyszłego roku i zdobędzie najwięcej głosów, choć nie wystarczyłoby na samodzielną większość.
„Uważam też, że w przyszłym parlamencie nie znajdzie partnerów koalicyjnych” – powiedział.
Gowin powiedział, że jest gotowy do współpracy z każdym w interesie kraju, dodając, że pracuje nad utworzeniem centroprawicowej umiarkowanej koalicji.

READ  Polska: Skok w styczniu wspiera nasz apel o CPI na 2021 r
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.