Connect with us

Świat

Brazylia głosuje między Lulą i Bolsonaro w ekscytującej kampanii prezydenckiej

Published

on

Brazylia głosuje między Lulą i Bolsonaro w ekscytującej kampanii prezydenckiej

Zwolennicy brazylijskiej lewicowej Partii Robotniczej (PT) na prezydenta i byłego prezydenta (2003-2010), Luiz Inacio Lula da Silva, pokazują symbol „L”, ciężki dla kampanii prezydenckiej Luli, przed wiecem w Salvadorze w stanie Bahia , Brazylia jest namacalna. 30 września 2022 r.

Arisson Marinho | AFP | Obrazy Getty

Brazylijczycy głosują w niedzielę w pierwszej turze najbardziej spolaryzowanych wyborów w ich kraju od dziesięcioleci, a lewicowiec Luiz Inacio Lula da Silva opowiedział się za pokonaniem prawicowego urzędującego Jaira Bolsonaro.

Większość sondaży wskazuje, że Lula od miesięcy ma solidną przewagę, ale Bolsonaro zasygnalizował, że może odmówić pogodzenia się z porażką, wzbudzając obawy przed kryzysem instytucjonalnym lub przemocą powyborczą.

Przesłanie wyświetlane na posągu Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro przed głosowaniem brzmiało: „Pokój w wyborach”.

Większość sondaży faworyzuje Lulę, która była prezydentem w latach 2003-2010, o 10-15 punktów procentowych. Jeśli zdobędzie więcej niż 50% ważnych głosów, co pokazuje kilku ankieterów w zasięgu, oznacza to wyraźne zwycięstwo i rezygnację z głosowania w drugiej turze.

Zwycięzca może zostać ogłoszony w ciągu kilku godzin od zamknięcia sondaży o 17:00 czasu brazylijskiego (2000 GMT).

Jeśli żaden kandydat nie zdobędzie więcej niż połowy głosów, poza pustymi i skażonymi kartami do głosowania, dwóch najlepszych zwycięzców przechodzi do drugiej tury wyborów 30 października, przedłużając napięty sezon kampanii.

Bolsonaro zagroził, że zakwestionuje wynik głosowania po przedstawieniu bezpodstawnych zarzutów oszustwa, oskarżając władze wyborcze o spiskowanie przeciwko niemu i sugerując wojsku prowadzenie równoległego liczenia, czego odmówili.

Kluczowe zwycięstwo Luli w niedzielę może zmniejszyć szanse na burzliwe przejście. Krytycy Bolsonaro twierdzą, że kolejny miesiąc jego ataków na proces demokratyczny może wywołać niepokoje społeczne, takie jak atak na Kapitol Stanów Zjednoczonych w 2021 r. przez zwolenników byłego prezydenta Donalda Trumpa.

READ  Premier Etiopii na linii frontu z armią w regionie Afar – telewizja państwowa

Bolsonaro mówi, że uszanuje wynik wyborów, jeśli głosowanie będzie „czyste i przejrzyste” bez definiowania jakichkolwiek kryteriów.

Brazylijczycy również głosują w niedzielę na wszystkich 513 członków niższej izby Kongresu, jedną trzecią z 81 członków Senatu oraz gubernatorów stanowych i parlamentów.

Chociaż Lula prowadzi w wyścigu prezydenckim, oczekuje się, że konserwatywna koalicja stojąca za Bolsonaro zachowa większość w obu izbach Kongresu. To może stanowić wyzwanie dla lewicy, by rządzić krajem z rosnącym głodem, wysokim bezrobociem i nierównomiernym ożywieniem po pandemii COVID-19.

Lula i Bolsonaro obiecali w przyszłym roku większe wydatki socjalne, zwiększając presję na budżet federalny i skłaniając ich do poszukiwania alternatyw dla obecnych zasad wydatkowania.

Nowo utworzona autonomia brazylijskiego banku centralnego i wybór przez Lulę byłego centrowego rywala na kandydata na kolegę upewniły niektórych inwestorów, że nie wywoła on destrukcyjnego zerwania w polityce gospodarczej.

Lula poprzysiągł zdecydowane odejście od polityki środowiskowej Bolsonaro po tym, jak wylesianie w amazońskich lasach deszczowych osiągnęło najwyższy poziom od 15 lat. Lula zobowiązała się walczyć z wyrębem, wzmocnić ochronę biomu i lokalnych plemion oraz uczynić z Brazylii bohatera dyplomacji klimatycznej.

Podobnie jak w poprzednich wyborach, brazylijskie wojsko zostało zmobilizowane do zwiększenia bezpieczeństwa w około 477 000 lokalach wyborczych, używając elektronicznych maszyn do głosowania, które umożliwiają krajowemu organowi wyborczemu (TSE) szybkie kompilowanie wyników.

Po krytyce Bolsonaro wobec brazylijskich systemów wyborczych, TSE zaprosiła rekordową liczbę zagranicznych obserwatorów wyborów, w tym po raz pierwszy misje obserwatorów z USA do Centrum Cartera i Międzynarodowej Fundacji na rzecz Systemów Wyborczych (IFES).

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *