Connect with us

Świat

Departament Stanu omija Kongres i zatwierdza sprzedaż Izraelowi amunicji czołgowej o wartości 106 milionów dolarów

Published

on

Departament Stanu omija Kongres i zatwierdza sprzedaż Izraelowi amunicji czołgowej o wartości 106 milionów dolarów

Administracja Bidena oświadczyła w sobotę w Kongresie, że zatwierdziła awaryjną sprzedaż Izraelowi prawie 14 000 sztuk amunicji czołgowej o wartości ponad 106 milionów dolarów. intensyfikuje swoje działania militarne w południowej Strefie Gazy.

Posunięcie to wyszło od prezydenta Bidena Wniosek o pakiet pomocowy o wartości prawie 106 miliardów dolarów Bezpieczeństwo narodowe Ukrainy, Izraela i innych krajów w Kongresie znajduje się w stagnacji i jest uwikłane w debatę na temat amerykańskiej polityki imigracyjnej i bezpieczeństwa granic. Niektórzy demokratyczni prawodawcy mówili o uzależnieniu proponowanej pomocy amerykańskiej dla ich sojusznika z Bliskiego Wschodu w wysokości 14,3 miliarda dolarów od konkretnych kroków podjętych przez rząd izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu w celu zaradzenia ofiarom cywilnym w Gazie podczas wojny z Hamasem.

Departament Stanu poinformował Kongres o sprzedaży w piątek późnym wieczorem po tym, jak Sekretarz Stanu Antony Blinken stwierdził, że „istnieje sytuacja nadzwyczajna wymagająca natychmiastowej sprzedaży” amunicji w interesie bezpieczeństwa narodowego USA.

Oznacza to, że zakup omija wymagania Kongresu dotyczące przeglądu zagranicznej sprzedaży sprzętu wojskowego. Takie decyzje są rzadkie, ale nie bezprecedensowe, gdy rządy dostrzegają pilną potrzebę dostaw broni bez czekania na zgodę prawodawców.

Izrael rozmieszcza żołnierzy, czołgi, samoloty wojskowe i pojazdy opancerzone w pobliżu dzielnicy Shuja’iyya w Gazie, gdy w Gazie unosi się dym, widziany z Nahal Oz, Izrael, 9 grudnia 2023 r.

Mostafa Alkharouf/Anadolu za pośrednictwem Getty Images


„Stany Zjednoczone są zaangażowane w bezpieczeństwo Izraela i dla interesów narodowych USA niezwykle istotne jest pomaganie Izraelowi w rozwijaniu i utrzymywaniu silnego i gotowego potencjału samoobrony. Proponowana sprzedaż jest zgodna z tymi celami” – czytamy w komunikacie ministerstwa. „Izrael wykorzysta rozszerzone zdolności do odstraszania zagrożeń regionalnych i wzmacniania swojej obrony ojczyzny”.

Wartość sprzedaży wynosi 106,5 mln dolarów i obejmuje 13 981 wielozadaniowych przeciwpancernych pocisków odłamkowo-burzących kal. 120 mm, a także wsparcie, inżynierię i logistykę USA. Materiał będzie pochodził z zapasów wojska.

Omijanie Kongresu wydawaniem nadzwyczajnych decyzji w sprawie sprzedaży broni to niezwykłe posunięcie, które w przeszłości spotkało się z oporem ze strony prawodawców, którzy zazwyczaj mają określoną ilość czasu na rozważenie proponowanych transferów broni, a w niektórych przypadkach ich zablokowanie.

W maju 2019 r. przybył ówczesny sekretarz stanu Mike Pompeo podjęto decyzję nadzwyczajną na sprzedaż broni o wartości 8,1 miliarda dolarów do Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Jordanii stało się jasne że administracja Trumpa będzie miała trudności z rozwianiem obaw legislatorów w związku z wojną w Jemenie toczoną przez Arabię ​​Saudyjską i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Pompeo spotkał się z ostrą krytyką tego posunięcia, co według niektórych mogło złamać prawo, ponieważ wiele rodzajów broni nie zostało jeszcze zbudowanych i nie można było ich pilnie dostarczyć. Jednak po wewnętrznym dochodzeniu został oczyszczony z wszelkich zarzutów.

Od 1979 r. co najmniej cztery rządy skorzystały z tej możliwości. Administracja prezydenta George’a HW Busha użyła go podczas wojny w Zatoce Perskiej, aby szybko dostarczyć broń do Arabii Saudyjskiej.

READ  Biden mówi, że nikt nie wie, co zrobi Putin po tym, jak Biały Dom określił rosyjską inwazję na Ukrainę jako „nieuchronną”
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *