Connect with us

Świat

Klimatolodzy na całym świecie ostrzegają przed globalnym ryzykiem ciepła | Zmiana klimatu

Published

on

Pożary, powodzie i ekstremalne zjawiska pogodowe na całym świecie w ciągu ostatnich kilku miesięcy to tylko przedsmak tego, czego można się spodziewać, jeśli globalne ocieplenie się utrzyma, twierdzą naukowcy, gdy wiodący na świecie organ ds. zmian klimatycznych przygotowuje się do działania, zanim to zrobi, aby ostrzec natychmiastowe i duże ryzyko do globalnego systemu klimatycznego.

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) opublikował jeden w poniedziałek przełomowy raport, najbardziej kompleksowa ocena do tej pory, mniej niż trzy miesiące przed ważnymi rozmowami ONZ, które określą przyszły bieg życia na Ziemi.

Decydenci polityczni już zapoznali się z wynikami, sfinalizowanymi w sobotę wieczorem, które były przedmiotem intensywnej dwutygodniowej dyskusji online prowadzonej przez ekspertów z całego świata i reprezentują osiem lat pracy czołowych naukowców.

Doug Parr, dyrektor ds. polityki w Greenpeace UK, powiedział, że rządy powinny wziąć pod uwagę ostrzeżenia. „Praktyczne, finansowane i możliwe do zrealizowania plany [by governments] aby utrzymać nas poniżej rzekomo bezpiecznych granic [of heating] są prawie nie istnieje. Kilkadziesiąt lat temu konieczna była pilna ochrona klimatu – teraz czas dobiega końca. Rząd brytyjski, jako gospodarz rozmów klimatycznych ONZ, ponosi główną odpowiedzialność za zapewnienie, że przywódcy podpiszą politykę, która nie tylko spowolni kryzys klimatyczny, ale go odwróci”.

IPCC, złożony z setek czołowych światowych naukowców zajmujących się klimatem, publikuje kompleksowe oceny mniej więcej co siedem lat, z tym raportem szóstym od 1988 roku. Ten będzie inny, jednak: dotychczasowe prace pokazują, że lata 2020 będą kluczową dekadą, w której emisje gazów cieplarnianych będą musiały zostać zmniejszone o połowę, aby utrzymać ocieplenie o 1,5 ° C powyżej poprzedniego -poziomy przemysłowe do ograniczenia, ustawiony jako próg bezpieczeństwa w poprzednich raportach IPCC, a dolna z dwóch bram w Porozumienie paryskie 2015.

READ  Według HRW wojska tigrajskie bezceremonialnie zabiły dziesiątki cywilów w regionie Amhara w Etiopii

Michael Mann, szanowany profesor nauk o atmosferze na Pennsylvania State University, powiedział, że będzie to ostatnia ocena IPCC, która może mieć realne polityczne znaczenie, zanim przekroczymy 1,5 ° C i ambicje Porozumienia Paryskiego.

„Zmiany klimatyczne prowadzą teraz do nasilenia ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak te, które widzieliśmy tego lata – susze, fale upałów, pożary lasów, powodzie, super burze” – powiedział. „Skutki zmian klimatycznych nie są już subtelne. Widzimy, jak rozgrywają się w czasie rzeczywistym w postaci tych bezprecedensowych ekstremalnych katastrof pogodowych.”

W ostatnich miesiącach w USA miały miejsce pożary, fale upałów na północnych szerokościach geograficznych oraz niszczycielskie powodzie w Chinach i Europie. Naukowcy ostrzegają, że może to stać się normą, jeśli nie uda się powstrzymać degradacji klimatu.

Simon Lewis, profesor Global Change Science na University College London, powiedział: „Obserwacje poczynione tego lata pokazują, że istnieją pewne efekty [predicted in previous IPCC assessments of the climate] wydają się niedoceniane, ale nie możemy wiedzieć, czy dewastacja lata 2021 jest nową normą bez danych z kilku lat. Ale wiemy, że jeśli emisje będą nadal rosły, wystąpią coraz poważniejsze skutki klimatyczne.

Ostrzegł, że konsekwencje będą poważne. „Musimy pamiętać, że wszyscy mieszkamy w miejscach, które były budowane przez dziesięciolecia i stulecia, aby dobrze radzić sobie z określonym klimatem. Naprawdę, naprawdę przerażającą rzeczą w kryzysie klimatycznym jest to, że każde osiągnięcie każdego ludzkiego społeczeństwa na ziemi miało miejsce w klimacie, który już nie istnieje ”- powiedział. „Światowi przywódcy muszą teraz uzgodnić szczegółowe i wykonalne plany redukcji emisji i dostosowania się do planów dotyczących zmian klimatu, kiedy spotkają się w Glasgow w listopadzie”.

Kryzys klimatyczny: tak wygląda miesiąc ekstremalnych warunków pogodowych - wideo
Kryzys klimatyczny: tak wygląda miesiąc ekstremalnych warunków pogodowych – wideo

Tegoroczne obserwacje pogody nie są uwzględnione w raporcie IPCC, który opiera się na dowodach naukowych opublikowanych w recenzowanych czasopismach przed tym rokiem i od jego ostatniego kompleksowy raport w 2013 roku. Mann powiedział: „To też jest ograniczenie. Raporty IPCC zawsze wydają się doganiać to, czego jesteśmy świadkami w terenie. Nasza własna praca sugeruje, że modele, na których [most IPCC projections] są produkowane, nie wychwytują jeszcze w pełni niektórych mechanizmów, które są tutaj ważne.”

READ  Rozmowy NATO: Austin sygnalizuje przejście od Trumpa do odbudowy więzi europejskich

Tegoroczne ekstremalne warunki pogodowe pokazały również, jak ważne jest, aby kraje i społeczności na całym świecie podejmowały kroki w celu radzenia sobie z wpływem, powiedział Richard Betts, profesor wpływu klimatu na Exeter University i kierownik badań nad wpływem klimatu w Met Office. „Musimy teraz żyć z konsekwencjami tego, co już zrobiliśmy dla klimatu. Jesteśmy beznadziejnie nieprzygotowani na coraz poważniejsze ekstremalne zjawiska pogodowe, nawet jeśli nauka przewidziała je od dziesięcioleci.”

Jednocześnie powinniśmy znacznie szybciej ograniczać emisje – dodał. „Musimy pilnie podjąć działania w celu zmniejszenia emisji, jeśli mamy zapobiec znacznemu pogorszeniu sytuacji” – powiedział Betts. „Im dłużej trwa ten wzrost [in the buildup of CO2 in the atmosphere]tym większa dotkliwość zmian klimatycznych, której będziemy się trzymać.”

Alok Sharma, brytyjski minister, który będzie przewodniczył negocjacjom klimatycznym ONZ Cop26, które odbędą się w Glasgow w listopadzie, powiedział w sobotę: „Będzie to najostrzejsze jak dotąd ostrzeżenie, że ludzkie zachowanie alarmująco przyspiesza globalne ocieplenie, a więc Cop26 musi być w momencie, w którym to zrobimy dobrze. Nie stać nas na czekanie dwóch, pięciu, dziesięciu lat – to jest ten moment. [The consequences of failure would be] katastrofalne – myślę, że nie ma na to innego słowa.”

Rachel Kennerley, międzynarodowa aktywistka na rzecz klimatu Friends of the Earth, powiedziała: „Światowi klimatolodzy wydadzą silne ostrzeżenie, którego nie można zignorować. Społeczność międzynarodowa musi szybko zapewnić szybkość i zakres działań niezbędnych do zapobiegania katastrofalnym zmianom klimatu. Czas zakończyć naszą zależność od brudnego gazu, węgla i ropy, zainwestować w zielone miejsca pracy i zbudować bezemisyjną przyszłość, której tak bardzo potrzebujemy.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *