Connect with us

Świat

Biden mówi, że nikt nie wie, co zrobi Putin po tym, jak Biały Dom określił rosyjską inwazję na Ukrainę jako „nieuchronną”

Published

on

Wcześniej Biały Dom powiedział, że „nadchodzi” rosyjska inwazja, a do tego amerykańska… Oddziały stacjonowały w High Alert wysłać do Europy na znak otuchy. Na wypadek inwazji przygotowano sankcje amerykańskie i europejskie. Biden powiedział również, że jest gotów nałożyć sankcje na samego prezydenta Rosji Władimira Putina, czego poprzedni prezydenci unikali.

Jednak nawet w obliczu narastających napięć Biden przyznał, że nieprzejrzyste podejmowanie decyzji przez jednego człowieka determinuje bieg wydarzeń.

„To wszystko Putin. Nawet nie sądzę, że jego ludzie wiedzą na pewno, co zamierza zrobić” – powiedział Biden podczas krótkiej wycieczki do Waszyngtonu, aby zjeść lody, poszukać w lokalnym sklepie i kupić prezenty dla żony i wnuka.

A Biden ujawnił, że może wkrótce przenieść wojska amerykańskie do Europy Wschodniej, aby pokazać amerykańskie zaangażowanie wobec swoich sojuszników z NATO: „Mogę przenieść niektóre z tych oddziałów w najbliższej przyszłości tylko dlatego, że wymaga to czasu. I znowu, to nie jest prowokacyjne” – powiedział.

Mimo to Biden dał jasno do zrozumienia, że ​​Putin pozostaje czymś w rodzaju zagadki, której niejasne intencje okazały się zagadkowe dla niego i innych zachodnich przywódców.

„Będę z tobą całkowicie szczery, to trochę jak czytanie liści herbaty” – powiedział Biden po przejrzeniu małego sklepu z pamiątkami i wybraniu bluzy dla wnuka.

„Normalnie, gdyby to był inny przywódca, powiedziałbyś: „Cóż, to znaczy, że wygląda, jakby coś robił” – kontynuował Biden. „Ale gdy spojrzysz na jego zachowanie w przeszłości i to, co wszyscy mówią, jego zespół i wszyscy inni, co może się wydarzyć, wszystko sprowadza się do jego decyzji”.

Biden spędził kilka ostatnich dni na bieżąco z tą sprawą, aw poniedziałek nakazał 8500 żołnierzy amerykańskich, aby stanęli w gotowości do rozmieszczenia w Europie Wschodniej. We wtorek ponownie dał jasno do zrozumienia, że ​​żadne siły amerykańskie nie dokonają inwazji na Ukrainę.

Więcej pomocy wojskowej USA dla Ukrainy przybyło we wtorek, a do kraju przybyło około 300 oszczepów i 79 ton sprzętu, Ambasada USA w Kijowie powiedział w tweecie.

Wysiłki dyplomatyczne trwają

Wraz z początkiem przygotowań wojskowych trwają wysiłki dyplomatyczne mające na celu zażegnanie kryzysu. Urzędnicy rosyjscy i europejscy planowali spotkać się w tym tygodniu w Paryżu, aby kontynuować rozmowy na temat wznowienia porozumienia o zawieszeniu broni na wschodniej Ukrainie, a USA przygotowywały pisemne odpowiedzi na rosyjskie żądania bezpieczeństwa wysunięte w zeszłym miesiącu.

READ  Kongres USA zapewnia Ukrainie 300 milionów dolarów i zajmuje się Chinami masowymi ustawami obronnymi

W zeszłym tygodniu Biden przewidywał, że Putin ostatecznie zdecyduje się na przeprowadzkę na Ukrainę, a we wtorek powiedział, że niewiele się zmieniło, aby zmienić jego zdanie.

„Nic się nie zmieniło w postawie rosyjskich sił zbrojnych” – powiedział.

Wcześniej jego rzeczniczka określiła rosyjską inwazję na Ukrainę jako „nieuchronną”, mimo że ukraińscy przywódcy w Kijowie próbowali bagatelizować zagrożenie.

„Kiedy powiedzieliśmy, że to nieuchronne, to nadal nieuchronne” – powiedziała rzeczniczka Jen Psaki podczas codziennej odprawy. „Ale znowu nie możemy przewidzieć, jaką decyzję podejmie prezydent Putin. Nadal prowadzimy rozmowy i negocjacje dyplomatyczne”.

Urzędnik rządowy powiedział CNN po briefingu, że „to, gdzie jesteśmy, nie zmieniło się od zeszłego tygodnia, co oznacza, że ​​Rosja może dokonać inwazji w każdej chwili”.

Ukraińscy urzędnicy poinformowali we wtorek, że najnowszy wywiad wojskowy wskazał, że siły rosyjskie nie były jeszcze gotowe do zainscenizowania inwazji na kraj i zbagatelizowały perspektywę zbliżającej się inwazji.

W rozmowie z CNN, źródło zbliżone do ukraińskiego kierownictwa powiedziało, że szefowie obrony i wywiadu analizują co godzinę zdjęcia satelitarne rosyjskich sił „z USA i innych zachodnich agencji”, ale jeszcze nie zobaczą, jak Rosja „wchodzi w tryb bojowy lub pozycjonowanie”. atak.”

Zagrożenie ze strony Rosji jest „niebezpieczne, ale nie bliskie”, powiedział źródło, dodając, że minie jeszcze tydzień lub dwa, zanim rosyjskie siły w pobliżu granicy będą gotowe, jeśli rosyjski rozkaz ataku zostanie wydany.

Psaki powiedział, że sygnały z Rosji są jasne, nawet jeśli nie są to intencje Putina.

„Nikt nie pamięta prezydenta Putina ani rosyjskich przywódców. Wszyscy wiemy, że tak jest. To, co widzieliśmy, to seria przygotowań”, powiedziała, powołując się na zgromadzenie ponad 100 000 żołnierzy na granicy rosyjsko-ukraińskiej, „retorykę wojowniczą” i możliwe operacje pod fałszywą flagą.

READ  Mamy ponad 8500 nowych infekcji koronawirusem. 143 pacjentów z Covid-19 zmarło [DANE RESORTU]

W poniedziałek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział w wystąpieniu wideo opublikowanym na jego oficjalnej stronie na Facebooku, że jego obywatele „nie mają powodów do paniki”, ponieważ władze pracują nad „pełną deeskalacją sytuacji” we wschodniej Ukrainie.

Inni ukraińscy urzędnicy również próbowali zachować spokój, w tym minister obrony, który powiedział we wtorek, że „nie ma potrzeby się pakować”.

W ramach demonstracji stabilności urzędnicy na Ukrainie wyrazili niezadowolenie z decyzji o redukcji personelu w ambasadzie USA w Kijowie, nazywając ją niepotrzebną.

„Uważamy taki ruch za przedwczesny i nadmierną ostrożność” – powiedział w tweecie rzecznik MSZ kraju.

Jak rurociąg Putina o wartości 11 miliardów dolarów podzielił NATO i UE w czasach kryzysu

Psaki powiedział, że we wtorek niezadowolenie ukraińskiego rządu z decyzji USA o wycofaniu części personelu ambasady było niesłuszne.

„Zawsze będziemy podejmować decyzje, które są w interesie bezpieczeństwa osób pełniących służbę dyplomatyczną na całym świecie i mamy oceny, które są dokonywane przez Departament Stanu, stąd decyzja w komunikacie, który zapadł w ciągu ostatnich kilku dni”, powiedziała.

„Pozwolę innym osądzić, ale na granicy z Ukrainą znajduje się 100 000 rosyjskich żołnierzy i nie ma jasności, że rosyjski przywódca nie ma zamiaru inwazji” – powiedziała. – To brzmi dla mnie dość niebezpiecznie.

W każdym razie znaczna większość personelu amerykańskiej ambasady w Kijowie pozostaje w pracy i nie korzysta z dobrowolnego odejścia, poinformowało CNN źródło zaznajomione z tą sprawą.

Źródło podało, że nie było znaczących strat w wyniku autoryzowanego odejścia personelu USA.

Przyczynili się do tego Natasha Bertrand z CNN, Jennifer Hansler i Matthew Chance.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.