Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Bez pośpiechu z podwyżką stóp procentowych – mówi prezes polskiego banku c.bank-media

Published

on

WARSZAWA, 20 lipca (Reuters) – Polski bank centralny nie powinien spieszyć się z ewentualnymi decyzjami o podwyżkach stóp w obliczu wysokiego poziomu niepewności co do ekonomicznego wpływu pandemii koronawirusa, powiedział gubernator Adam Glapiński w opublikowanym we wtorek wywiadzie.

“Dziś najlepszym rozwiązaniem dla polskiej gospodarki jest utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie i kontynuacja innych działań banku centralnego” – cytuje Dziennik Gazeta Prawna.

Dodał, że rozpoczęcie dyskusji na temat dostosowań polityki pieniężnej może być uzasadnione w najbliższych kwartałach.

„Aby to jednak zrobić, musimy mieć pewność, że pandemia nie będzie już zakłócać działalności gospodarczej” – powiedział Glapiński.

Według Ministerstwa Zdrowia, liczba nowych infekcji koronawirusem każdego dnia wynosi obecnie około 100, ale nowy, wysoce zaraźliwy wariant Delta, który szybko rozprzestrzenia się w innych krajach, staje się coraz bardziej powszechny w Polsce.

Rząd wezwał ludzi do zaszczepienia się, ostrzegając, że gwałtowny wzrost jesienny może doprowadzić do ponownego wprowadzenia ograniczeń, które wcześniej szkodziły gospodarce.

Glapiński powtórzył, że inflacja, która w czerwcu wyniosła 4,4%, obniży się w 2022 r. i pozostanie w granicach celu.

Główna stopa procentowa w Polsce od maja 2020 r. utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie 0,1%.

W lipcu, po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, Glapiński powiedział, że bank centralny nie podejmie pochopnych decyzji o zacieśnieniu polityki pieniężnej, podczas gdy pandemiczna niepewność unosi się nad gospodarką. (Sprawozdanie Pawła Florkiewicza; montaż: Clarence Fernandez)

READ  Światłana Cichanouska apeluje o kontynuację i rozszerzenie strajków na Białorusi
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *