Connect with us

Świat

Według raportów NSO Pegasus o programach szpiegujących, Izrael powołuje zespół ds. kontroli uszkodzeń .

Published

on

Rząd Izraela tworzy specjalny zespół, który ma zająć się następstwami doniesień, że oprogramowanie opracowane przez izraelską firmę NSO było wykorzystywane przez rządy na całym świecie do szpiegowania dziennikarzy, obrońców praw człowieka i prawdopodobnie światowych przywódców, mówi mi dwóch izraelskich urzędników .

Dlaczego jest to ważne: Do tej pory był to przede wszystkim kryzys medialny dla Izraela. Ale wysocy urzędnicy izraelscy obawiają się, że może to przerodzić się w kryzys dyplomatyczny.

Prowadzenie wiadomości: Międzynarodowe konsorcjum dziennikarzy śledczych poinformowało w niedzielę, że oprogramowanie NSO „Pegasus”, które zostało opracowane w celu śledzenia terrorystów i przestępców, stało się cennym narzędziem dla rządów do szpiegowania dziennikarzy i krytyków. Kraje wymienione w raportach jako klienci NSO to Węgry, Indie i Arabia Saudyjska.

  • Izraelscy urzędnicy powiedzieli Axiosowi, że licencja eksportowa NSO zawiera warunki dotyczące nadużywania oprogramowania szpiegującego, które prawdopodobnie wpłyną na przyszłe umowy z NSO i innymi izraelskimi firmami.
  • „To bardzo poważny kryzys” – powiedział mi wysoki rangą urzędnik izraelski. „Staramy się w pełni zrozumieć jego implikacje. Będziemy musieli zbadać, czy doniesienia na temat NSO uzasadniają zmianę naszej polityki eksportowania ofensywnych technologii cybernetycznych do innych krajów”.

Co mówisz: Brytyjska cybercarina Lindy Cameron dała w środę wskazówkę na temat możliwych konsekwencji dyplomatycznych.

  • „Widzimy teraz, że państwa, które nie mogą zbudować zaawansowanych możliwości, mogą je kupić” – powiedział Cameron na konferencji poświęconej cyberprzestrzeni w Tel Awiwie, dodając, że „istotne jest, aby wszyscy cyberprzestępcy wykorzystywali swoje umiejętności w sposób legalny, odpowiedzialny i proporcjonalny. ”. aby zapewnić, że cyberprzestrzeń pozostanie bezpiecznym i dostatnim miejscem dla wszystkich. I będziemy współpracować z sojusznikami, aby tak się stało ”.

Izraelski minister obrony Benny Gantz przemawiał na tej samej konferencji i powiedział, że Izrael „bada” doniesienia o rzekomym użyciu oprogramowania Pegasus z naruszeniem warunków jego licencji eksportowej.

  • „Zezwalamy tylko na eksport produktów cybernetycznych do rządów i tylko do użytku zgodnego z prawem w celu zapobiegania przestępczości i terroryzmowi. Kraje, które kupują te systemy, muszą przestrzegać warunków użytkowania ”- powiedział Gantz.
  • NSO nadal odrzuca raporty i twierdzi, że podjął wszelkie możliwe kroki, aby zapewnić, że jego oprogramowanie jest używane wyłącznie do zwalczania przestępczości i terroryzmu.
READ  Fala upałów w Europie: Wielka Brytania przeżywa trzeci najcieplejszy dzień w historii, pożary szaleją we Francji i Hiszpanii

Detale: W skład zespołu międzyagencyjnego wchodzą przedstawiciele Departamentu Obrony, który jest odpowiedzialny za licencje na eksport broni, Departamentu Stanu, Departamentu Sprawiedliwości, Agencji Szpiegowskiej Mossadu, wywiadu wojskowego i innych agencji.

Co dalej: Zespół planuje rozpocząć dyskusję z NSO na temat raportów podczas przeprowadzania kontroli szkód w implikacjach dyplomatycznych, bezpieczeństwa i prawnych, powiedzieli izraelscy urzędnicy.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.