Connect with us

Gospodarka

Barclays ostrzega, że ​​niepełny parytet euro, PKB spadnie o 5 punktów procentowych, jeśli Rosja zakręci kurki gazowe

Published

on

Ilustracja przedstawia banknoty euro i dolara amerykańskiego w Sarajewie 9 marca 2015 r. REUTERS / Dado Ruvic

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

LONDYN, 13 maja (Reuters) – Analitycy z Barclays ostrzegają przed spadkiem PKB strefy euro o 5 punktów procentowych i spadkiem euro poniżej parytetu dolara, jeśli Rosja odetnie kurki gazowe w trakcie eskalacji wojny na Ukrainie.

W Europie narastają obawy, że Moskwa może ostro ograniczyć lub nawet wstrzymać dostawy gazu, jeśli napięcia i sankcje zaostrzą się w związku z atakiem na Ukrainę.

Kreml wstrzymał już dostawy do Bułgarii i Polski, aw tym tygodniu nałożył sankcje na europejskie spółki zależne Gazpromu (GAZP.MM), w tym Gazprom Germania, co skłoniło niemieckiego ministra gospodarki Roberta Habecka do ostrzeżenia przed zaprzestaniem dostaw gazu z Rosji. Kontynuuj czytanie

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Jeśli Rosja zakręci swoje kurki gazowe (do Europy), spodziewamy się, że EUR/USD spadnie poniżej parytetu”, powiedział Barclays w notatce na temat rosnących napięć.

Euro wynosi obecnie 1,03 dolara po spadku o około 8% w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

„Nasi ekonomiści szacują, że całkowite załamanie dostaw w Rosji w połączeniu z racjonowaniem reszty może zaszkodzić PKB strefy euro o ponad 5 punktów procentowych w ciągu roku”.

Europa jest teraz pod presją zapewnienia sobie alternatywnych dostaw gazu na długo przed ponownym spadkiem temperatur w zimie.

UE zmaga się obecnie z żądaniem Rosji, aby kraje zaczęły płacić za gaz w rublach, a nie w euro lub dolarach, jak miało to miejsce do tej pory.

Skłanianie się do takiego żądania może oznaczać, że kraje skutecznie lekceważą własne sankcje nałożone na Moskwę w ramach skoordynowanego zachodniego ruchu mającego na celu ukaranie Moskwy za „specjalną operację wojskową” na Ukrainie.

READ  „Znaczna kwota” dla kilkudziesięciu branż. Gowin za pomoc przedsiębiorcom

Niedawny raport giganta ratingowego Moody’s ostrzegał, że zamrożenie handlu energią między Rosją a Europą wywoła globalne recesje

Około 25% z prawie 4000 firm niefinansowych, które Moody’s analizuje na całym świecie, byłoby „narażonych na znaczne obciążenia”, chociaż w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) byłoby to znacznie ponad 40%.

„Spowoduje to znaczny stres na całym świecie” – powiedział Moody.

Import gazu ziemnego do Europy z Rosji
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie Marca Jonesa; Adaptacja Dhara Ranasinghe i Kim Coghill

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.