Connect with us

Gospodarka

S&P obniża rating zadłużenia zagranicznego Rosji, sygnalizując prawdopodobną historyczną niewypłacalność

Published

on

Kijów – Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przybył do Kijowa z niespodziewaną wizytą, aby spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w ramach tego, co Downing Street nazwał „demonstracją solidarności” w obawie przed możliwą nową ofensywą rosyjską na wschodzie Ukrainy.

Na wspólnej konferencji prasowej z udziałem Zełenskiego 9 kwietnia Johnson powiedział, że prezydent Rosji Władimir Putin „na stałe zatruł” swoją reputację i reputację Rosji swoimi działaniami na Ukrainie, w tym śmiertelnymi atakami na cywilów, co wielu określa jako zbrodnie wojenne. .

„To, co Putin zrobił w miejscach takich jak Bucha i Irpin, to zbrodnie wojenne, które nadszarpnęły jego reputację i reputację jego rządu” – powiedział Johnson.

Wcześniej biuro Johnsona poinformowało, że premier jedzie do Kijowa „w solidarności z narodem ukraińskim” i „omawia długofalowe wsparcie Wielkiej Brytanii dla Ukrainy”.

Podczas swoich spotkań Downing Street powiedział, że Johnson obiecał zapewnić Ukrainie dodatkowe 120 pojazdów opancerzonych i nowe pociski przeciwokrętowe, jednocześnie chwaląc wydajność wojskowych i cywilnych obrońców Kijowa.

„To z powodu zdecydowanego przywództwa prezydenta Zełenskiego oraz niezwyciężonego bohaterstwa i odwagi narodu ukraińskiego skandaliczne cele Putina są udaremniane” – powiedział po spotkaniu z Zełenskim, według jego urzędu.

„Ukraina przeciwstawiła się przeciwnościom losu i odepchnęła siły rosyjskie u bram Kijowa w największym wyczynie zbrojnym XXI wieku” – powiedział Johnson.

Podróż Johnsona, która nie została wcześniej zapowiedziana, jest najważniejszą wizytą na Ukrainę w ciągu ostatnich przyjazdów europejskich urzędników po wycofaniu sił rosyjskich z regionu wokół stolicy.

Również 9 kwietnia kanclerz Austrii Karl Nehammer spotkał się z Selenskyj w Kijowie, a dzień wcześniej przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef unijnej dyplomacji Josep Borrell przybyli do stolicy Ukrainy.

Andriy Sybiha, doradca prezydenta Ukrainy, zamieścił zdjęcie Facebook z dwóch przywódców siedzących razem, z Johnsonem w ciemnym garniturze i Zełenskim w tradycyjnym kombinezonie khaki.

READ  Modi chce uchylić indyjskie przepisy dotyczące rolnictwa po protestach

„Wizyta Borisa Johnsona w Kijowie rozpoczęła się od tete-a-tete z prezydentem Zełenskim” – napisała Sybiha.

„Wielka Brytania jest liderem wsparcia obronnego dla Ukrainy. Lider koalicji antywojennej. Prowadzenie sankcji przeciwko rosyjskiemu agresorowi”.

Odprawa na żywo: inwazja Rosji na Ukrainę

RFE/RL odprawa na żywo przedstawia wszystkie kluczowe wydarzenia związane z rosyjską inwazją, jak Kijów walczy, trudną sytuację ludności cywilnej i reakcję Zachodu. Kliknij tutaj, aby zobaczyć wszystkie relacje RFE/RL z wojny tutaj.

Johnson zajął twarde stanowisko wobec Rosji od czasu niesprowokowanej inwazji na Ukrainę 24 lutego i po doniesieniach o możliwych zbrodniach wojennych w śmiertelnych atakach sił moskiewskich na ludność cywilną.

Siły rosyjskie napotkały silniejszy niż oczekiwano opór ze strony sił ukraińskich i ludności cywilnej, zmuszając ich do wycofania się z regionu Kijowa.

Eksperci twierdzą, że Moskwa planuje skoncentrować swój atak na wschodnich i południowych regionach Ukrainy, gdzie Rosja lub siły wspierane przez Kreml utrzymują terytorium Ukrainy od 2014 roku.

9 kwietnia gubernator obwodu ługańskiego Serhij Hayday powiedział, że należy ewakuować więcej osób ze wschodniego regionu, ponieważ w ostatnich dniach nasiliły się ostrzały i przybywają kolejne siły rosyjskie.

Powiedział, że około 30 procent mieszkańców miast i wsi w całym regionie nadal pozostaje i otrzymało rozkaz ewakuacji.

„Ona [Russia] gromadzą siły do ​​ofensywy i widzimy, że liczba pocisków wzrosła” – powiedział Hayday w ukraińskiej telewizji.

Stany Zjednoczone poinformowały w tym tygodniu, że Moskwa prawdopodobnie planuje rozmieścić dziesiątki tysięcy żołnierzy na wschodniej Ukrainie.

Rosja koncentruje swoją ofensywę, która obejmowała pociski manewrujące wystrzeliwane przez jej siły morskie, na wschodnim Donbasie, poinformowało brytyjskie Ministerstwo Obrony podczas codziennej odprawy 9 kwietnia.

Oczekiwano, że naloty wzrosną na południu i wschodzie, ponieważ Rosja próbuje zbudować most lądowy między Krymem, który Moskwa zaanektowała w 2014 roku, a Donbasem, ale siły ukraińskie udaremniły natarcie.

Ukraińscy urzędnicy stwierdzili, że ostrzały w tym obszarze wzrosły w ostatnich dniach, ponieważ przybyło więcej sił rosyjskich.

„Okupanci nadal przygotowują się do ofensywy na wschodzie naszego kraju, aby uzyskać pełną kontrolę nad obszarami obwodów donieckiego i ługańskiego” – powiedział 9 kwietnia Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Wicepremier Iryna Wierieszczuk poinformowała 9 kwietnia, że ​​uzgodniono dziesięć korytarzy humanitarnych do ewakuacji ludzi w całym kraju, w tym osób opuszczających prywatny transport z oblężonego portu Mariupol na południu.

Tymczasem Zełenski wezwał do ostrej globalnej odpowiedzi przeciwko Rosji po tym, jak jego siły wystrzeliły pocisk na zatłoczony dworzec kolejowy, zabijając co najmniej 52 osoby.

W swoim nocnym przemówieniu pod koniec 8 kwietnia Zełenski powiedział, że strajk na stacji kolejowej Kramatorsk, gdzie 4000 osób próbowało uciec przed zbliżającą się rosyjską ofensywą na wschodzie, był kolejną zbrodnią wojenną.

Rosja odmówiła odpowiedzialności za strajk. Wśród zabitych było pięcioro dzieci, a kilkadziesiąt osób zostało ciężko rannych.

Zdjęcia wykonane po ataku przedstawiały ciała przykryte brezentem i szczątki rakiety z napisem „dla dzieci” po rosyjsku.

Światowi przywódcy potępili atak.

Prezydent USA Joe Biden odpowiedział Świergoti nazwał to „kolejnym okropnym okrucieństwem popełnionym przez Rosję, które uderzyło w cywilów próbujących się ewakuować i dostać się w bezpieczne miejsce”.

Francuski rząd nazwał to „zbrodnią przeciwko ludzkości”, a brytyjski premier Boris Johnson nazwał ją „bezwzględną”.

Ewakuacje pociągów z Kramatorska zostały zawieszone z powodu ataku, poinformowały 9 kwietnia ukraińskie koleje państwowe, dodając, że ewakuacje prowadzone są z obwodów donieckiego i ługańskiego kontyntynuj ze stacji kolejowych w Słowiańsku, Pokrowska i Nowozolotarivce.

Dzięki raportom AP, Reuters i AFP

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.