Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Aleksiej Nawalny otruty. Rzecznik Kremla: nie trzeba badać

Published

on

  • W czwartek rano czołowy działacz rosyjskiej opozycji, założyciel Fundacji Antykorupcyjnej Aleksiej Nawalny, lecąc z Tomska do Moskwy, został przewieziony do szpitala w Omsku. Na pokładzie czuł się bardzo źle – samolot musiał awaryjnie lądować
  • W sobotę śpiączkowy Navalny został ewakuowany do szpitala w Niemczech
  • Szpital wydał wczoraj oświadczenie potwierdzające otrucie rosyjskiego działacza opozycji. Kanclerze Niemiec wezwali do śledztwa w celu wyjaśnienia sytuacji
  • Rzecznik Kremla powiedział dziś, że skoro substancja, którą Nawalny miał wnieść do jego stanu, nie została ustalona, ​​nie ma potrzeby wszczynania śledztwa

– Aby wszcząć dochodzenie, potrzebujesz powodu. Na razie mamy pacjenta w śpiączce – powiedział dziś Dmitrij Pieskow. Jak podkreślił, będzie to możliwe tylko wtedy, gdy zostanie ustalone, jaką substancją został zatruty Nawalny, a także zostanie potwierdzone, że zatrucie w ogóle miało miejsce.

Odnosząc się do tego, że mogła to być próba zamachu na działacza opozycji, rzecznik Kremla powiedział, że to „pusty hałas”.

Wczoraj lekarze niemieckiej kliniki Charite, do której Nawalny został przewieziony w sobotę, potwierdzili, że był on otruty i stwierdzili, że wyniki badań wskazują na substancję należącą do grupy inhibitorów cholinoesterazy. Szpital powiedział, że pacjent jest na oddziale intensywnej terapii i nadal przebywa Jest w sztucznie utrzymującej się śpiączce. Jego stan jest ciężki, ale nie ma oczywistego zagrożenia życia.

READ  Szkoły są zamknięte do 3 stycznia. Rozporządzenie Ministra Edukacji

Dokładna substancja, jaką został zatruty Navalny, nie jest jeszcze znana, ale trwają intensywne badania w tym kierunku Powiedział Szpital Charite. Lekarze są w bliskim kontakcie z opozycjonistą i za jej zgodą ujawnili informacje o jego stanie zdrowia.

Odnosząc się do zeznań niemieckiego szpitala, Pieskow powiedział, że nie dano nic nowego poza tym, co znaleźli rosyjscy lekarze w Omsku. To nie jest prawda – Lekarze w szpitalu w Omsku – powiedzieliże w jego ciele nie znaleziono toksyn, które mogłyby wskazywać na zatrucie. Zamiast tego rozmawiali o możliwości nagłego spadku poziomu cukru Nawalnego, który spowodowałby omdlenie.

Teorie o tym, co wydarzyło się zanim Nawalny zapadł w śpiączkę w bólu, podali kilka, w tym nadmierne spożycie alkoholu, narkotyki, a nawet niepowodzenie podczas operacji plastycznych na Zachodzie. W międzyczasie Rosjanie twierdzili też, że Nawalnego nie wypuszczą, bo w Omsku będą mieli lepsze warunki niż klinika w Berlinie. W odpowiedzi na ten argument rzeczniczka Nawalnego zamieściła wstrząsające zdjęcia ze szpitala.

Kiedy Rosjanie ostatecznie zgodzili się na zwolnienie Nawalnego ze szpitala w Omsku, zastępca naczelnego lekarza Anatolij Kaliniczenko oświadczył, że lekarze zrobili to na prośbę krewnych Nawalnego i „na ich odpowiedzialność”.

Z wnioskiem o niezależne śledztwo w sprawie zatrucia Nawalnego wystąpili m.in. kanclerz Angela Merkel, minister spraw zagranicznych Heiko Maas oraz Josep Borrel, Wysoki Przedstawiciel UE ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa.

(kb)

READ  Żołnierze otrzymują pierwszą stałą placówkę w Polsce

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *