Connect with us

Nauka

Albert Bandura, czołowy psycholog agresji, umiera w wieku 95 lat

Published

on

„Zacząłem odczuwać sympatię do poobijanej lalki Bobo” – napisał.

W końcu jego praca wygrała, a jego odkrycia stały się jeszcze bardziej istotne w świecie, w którym media społecznościowe i 24-godzinny cykl informacyjny zapewniały modelom przemocy znacznie większy zasięg.

Eksperyment z lalkami Bobo stał się podstawą zajęć z psychologii na całym świecie. Ludzie wysyłali lalki Bobo do doktora Bandury po autografy i pukali do drzwi jego biura w Stanford’s Jordan Hall, mając nadzieję na zrobienie sobie zdjęcia ze słynnym psychologiem.

W wywiadzie dla tego nekrologu w 2018 roku dr Bandura powiedział, że otrzymał kiedyś wiadomość e-mail od kilku uczniów szkół średnich.

„Profesorze Bandura”, napisali, „toczymy wielką kłótnię w naszej klasie i tylko pan może odpowiedzieć: profesorze Bandura, czy pan jeszcze żyje?”

Odpowiedział uczniom: „Ten e-mail jest wysyłany z drugiej strony. Mamy tam e-mail, ale nie Facebooka. ”

Albert Bandura urodził się 4 grudnia 1925 r. w mieście Mundare na preriach, około 50 mil na wschód od Edmonton w Albercie. Jego rodzice, podobnie jak większość z 400 mieszkańców osady, byli imigrantami z Europy Wschodniej, ojciec z Krakowa, matka z Ukrainy. Jego ojciec, Joseph Bandura, przygotował tory dla kolei transkanadyjskiej i zamienił gęsto zalesione gospodarstwo w farmę. Jego matka, Justyna (Berezański) Bandura, prowadziła firmę kurierską, przewożącą towary z dworca do sklepu.

Latem dr Bandura pomagał ojcu w gospodarstwie lub robił inne rękodzieło. Kiedy miał 7 lat, zmarł jeden z jego licznych braci, a rodzice, zaniepokojeni smutną atmosferą w ich domu, wysłali go na rok do najstarszej z jego pięciu starszych sióstr, nauczycielki w jedynej szkole. Mundare. Brak zasobów edukacyjnych miasta zmusił go do zajęcia się własnymi studiami i nauczył go cennej umiejętności.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *