Connect with us

Nauka

Zwycięstwo w wyborach Meloni może zmienić równowagę sił w Europie

Published

on

Zwycięstwo w wyborach Meloni może zmienić równowagę sił w Europie

Stawką jest równowaga sił w UE, która stoi w obliczu następstw rosyjskiej wojny na wschodniej flance Europy oraz najgorszych od dziesięcioleci kryzysów energetycznych i kosztowych na kontynencie.

Jeśli wygra Meloni, niedzielne wybory dadzą Włochom najbardziej prawicowy rząd od czasów II wojny światowej. Choć bagatelizowała swoją skrajnie prawicową przeszłość, w jej koalicji polityki zagranicznej pojawiły się pęknięcia.

Podkreślając wyzwania stojące przed Melonim i Europą, były premier Włoch Silvio Berlusconi, którego partia Forza Italia należy do koalicji Meloniego, powiedział, że Rosja została „pchnięta” do wojny z Ukrainą. jego komentarze prawdopodobnie będą niepokoić zachodnich sojuszników.

„Wszystkie oczy są teraz zwrócone na Rzym” – powiedział urzędnik UE.

Po zwycięstwie szwedzkich nacjonalistów w Brukseli, Paryżu i Berlinie pojawiły się obawy o utworzenie „frontu populistycznego”, który mógłby zablokować podejmowanie decyzji w UE, próbując powstrzymać recesję i chronić rodziny przed inflacją.

Mario Draghi, premier Włoch i były prezes Europejskiego Banku Centralnego, podniósł rangę i wiarygodność Włoch na scenie europejskiej, opowiadając się za głębszą integracją dążoną przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Intencje Meloni są mniej jasne. Przedstawia swoją partię Braci Włoch jako dominującą siłę konserwatywną wyrwaną z postfaszyzmu, ale niektórzy eurofile są sceptyczni.

„To niepokojące, że członek założyciel UE znajduje się w takiej sytuacji. To zagrożenie dla UE i Włoch” – powiedział Rolf Müntzenich, deputowany partii socjaldemokratycznej niemieckiego kanclerza Olafa Scholza.

Niemiecki magazyn Stern umieścił zdjęcie Meloni na pierwszej stronie pod hasłem: „najbardziej niebezpieczna kobieta w Europie”.

Macron prywatnie powiedział unijnym urzędnikom, że martwi się zwycięstwem Meloniego, według źródeł zaznajomionych z rozmowami. Publicznie przesłuchiwany Macron wyraża optymizm co do relacji z Włochami.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *