Connect with us

Gospodarka

Zmiany w zwolnieniu chorobowym. Nowe zasady L4 tańsze dla pracowników [29.11]

Published

on

Sejmowi przedstawiono fakturę, która przewiduje 100-procentową płatność. Rekompensata za zwolnienie chorobowe w przypadku choroby zakaźnej, kwarantanny lub izolacji. To pozytywna zmiana, ponieważ zdecydowana większość pracowników otrzymuje obecnie tylko 80% zwolnień chorobowych. Wynagrodzenie.

Obejrzyj wideo: Jak długo e-recepta jest ważna podczas koronawirusa?

Obecnie większość osób, które pozostają na L4, otrzymuje 80 proc. Dodatek za okres, w którym przysługiwało im zwolnienie chorobowe. Od tej reguły jest tylko kilka wyjątków.

przeczytaj także

100 procent Podstawa do obliczenia zasiłku chorobowego przysługuje:

  • długość pobytu w szpitalu, jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do lub z pracy, lub
  • Niezdolność do pracy występuje w okresie ciąży lub
  • spowodowane jest przeprowadzeniem niezbędnych badań lekarskich dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów lub procesem dawstwa komórek, tkanek i narządów.

Do 5 września 2020 100% lekarze, pielęgniarki i pielęgniarki otrzymywali również wynagrodzenie za czas choroby ratownicy medyczni. Od 5 września br. ubezpieczony, który jest zatrudniony w placówce medycznej i był niezdolny do pracy z powodu COVID-19 w związku z wykonywaniem obowiązków wynikających z zatrudnienia w placówce medycznej lub przebywał na kwarantannie lub izolacji w domu miała kontakt z osobami chorymi na COVID-19. W związku z pełnieniem obowiązków przysługuje mu zasiłek chorobowy na zasadach ogólnych.

– Po 33 lub 14 dniach od wypłaty wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 70%. lub 80 procent wymiaru podstawowego, a nie 100 procent. – mówi Krystyna Michałek, rzeczniczka regionalna ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Urlop medyczny płatny w 100%? W Sejmie jest projekt

Klub parlamentarny lewicy chce tego na 100 procent. Zasiłek chorobowy wypłacany był również osobom cierpiącym na chorobę zakaźną, które przebywały w kwarantannie lub w izolacji domowej. Ustawa trafiła już do Sejmu.

W świetle nowych przepisów wynagrodzenie w wysokości 100 proc. na zwolnieniu chorobowym byłby uprawniony do:

  • choroba zakaźna łącznie do 33 dni w roku kalendarzowym i do 14 dni dla pracownika, który ukończył 50 lat,
  • czas kwarantanny lub izolacji lub inne prawne formy odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, które trwają łącznie do 33 dni w roku kalendarzowym i do 14 dni w przypadku pracownika w wieku 50 lat.
READ  CEO firmy Pfizer sprzedał akcje, ponieważ „wie, że szczepionką jest Linden”? Firma: Powód był inny

Tak, oszukują L4. Zobacz, jak oszuści wbiegają do lewego zwoju …

Urlop medyczny płatny w 100%? Kto na tym skorzysta?

Deputowani lewicy przekonują, że proponowane zmiany będą miały pożądane skutki społeczne, gospodarcze i finansowe. Dzięki temu rozwiązaniu W przypadku choroby zakaźnej i związanej z nią niezdolności do pracy gospodarstwo domowe nie cierpi ekonomicznie, zwłaszcza jeśli główny żywiciel rodziny przebywa na zwolnieniu lekarskim.

Projekt zwiększy również motywację do poddania się diagnostyce chorób zakaźnych oraz rygorystycznych warunków kwarantanny i izolacji.

przeczytaj także

Urlop medyczny płatny w 100%? Kto za to zapłacił?

Zdaniem lewicy źródłem finansowania proponowanych rozwiązań będzie Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (Kasa Chorych). – –

Projekt został przesłany do konsultacji społecznych. Zmiana miałaby wejść w życie 14 dni po jej opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

Najnowsze oferty na Czarny piątek

Materiały promocyjne dla partnerów

Wideo

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *