Connect with us

Gospodarka

Zjawisko wymiany karty SIM rośnie. Możesz stracić pieniądze

Published

on

W oficjalnym oświadczeniu Rzecznik Finansowy ostrzega przed coraz częstszym wykorzystaniem mechanizmu karty SIM przez przestępców w celu uzyskania dostępu do rachunków bankowych. Niedawno dwóch klientów RF straciło w ten sposób ponad 650 000. Zł.

Oszustwo związane z wymianą karty SIMtzn. wymiana kart SIM nie jest nowym zjawiskiem, ale w ostatnich miesiącach nastąpiło jej nasilenie. Jeśli przestępcy znają numer telefonu użytkownika, dane osobowe i dane bankowe, zgłaszają operatorowi informację o konieczności wydania nowej karty SIM.

W przypadku pomyślnego wykorzystania stopniowanej karty SIM przestępcy zwracają się do banku podszywając się pod właściciela konta, a następnie telefonicznie zmieniają hasła do bankowości internetowej. Następnie zlecają przelewy z rachunku uszkodzonego banku banku na rachunki przestępców, z których pobierane są pieniądze.

Prawie 20 000 przypadków rocznie

W sprawach aktualnie rozpatrywanych przez Rzecznika Finansowego polecenia przelewu zostały uwierzytelnione za pomocą Kody uwierzytelniające, które bank zwykle wysyła na numer telefonu komórkowego klienta. W ten sposób kody trafiają bezpośrednio do przestępców korzystających ze stopniowanej karty SIM. Przestępcy wykorzystują takie fałszywe dane do uwierzytelnienia wydanych instrukcji.

Według Rzecznika Finansowego rocznie około 15-18 tys. Informacje o nieautoryzowanych płatnościach.

Znak ostrzegawczy

Kiedy możemy podejrzewać, że przestępcy próbują nas okraść za pomocą metody wymiany karty SIM? Czerwone światło powinno się zaświecić, jeśli nasz telefon niespodziewanie utraci dostęp do sieci komórkowej. Jeśli jesteśmy przekonani, że telefon działa poprawnie, spróbujemy innego telefonu i skontaktujemy się z operatorem. Tam możemy uzyskać informacje o tym, co powoduje utratę dostępu do sieci komórkowej. Jeśli jest to wymiana karty SIM, natychmiast skontaktuj się z bankiem i zablokuj kanał uwierzytelniania telefonicznego / mobilnego.

DOBRZE WIEDZIEĆ:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *