Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Rzecznik rządu przyznaje: Covid Act jest wynikiem pomyłki

Published

on

Ustawa Covid w obecnym brzmieniu jest wynikiem pomyłki wyborczej, a jej wejście w życie oznaczałoby, że praktycznie wszyscy lekarze otrzymają dodatkowe pensje – powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Potwierdził, że publikacja ustawy została celowo opóźniona.

Rzecznik rządu Piotr Müller został zapytany w audycji Polskiego Radia 24, czy słuszne są doniesienia mediów, że publikacja podpisanej już przez prezydenta w Dzienniku Ustaw ustawy Covid powinna zostać przełożona na grudzień, do czasu wejścia jej w życie.

– Senat wprowadził niejasne zmiany w tej ustawie, które niestety zostały przypadkowo zaakceptowane przez kilku posłów w głosowaniach parlamentarnych. Oznaczałyby, że nieprecyzyjne przepisy powinny rozszerzyć dodatkowe odszkodowania na tych, którzy stoją na pierwszej linii walki z Covidem, czyli na wszystkich z sektora ochrony zdrowia, którzy mogą, ale nie w rzeczywistości, być narażeni na koronawirusa – powiedział Mueller.

Oznaczałoby to, że „dodatkowe środki powinny zostać udostępnione praktycznie wszystkim lekarzom w Polsce”. – A celem tych przepisów było przede wszystkim to, że dodatkowe drugie wynagrodzenie otrzymały osoby, które są na pierwszej linii – podkreślił.

Zwrócił uwagę, że w Senacie jest obecnie nowelizacja mająca na celu wyeliminowanie tego kosztującego miliardy złotych „błędu”. – Jeśli Senat się zbierze i się nad tym zastanowi, to oczywiście ustawa mogłaby wejść w życie wcześniej – powiedział rzecznik rządu.

Pod koniec października Sejm przyjął w Senacie zmiany legislacyjne dotyczące zwalczania sytuacji kryzysowych związanych z wybuchem COVID-19. Posłowie poparli – pomimo negatywnego stanowiska rządu – zmianę, zgodnie z którą zasiłek byłby przyznawany wszystkim pracownikom służby zdrowia (nie tylko delegowanym do pracy), którzy są zaangażowani w leczenie pacjentów z Covid-19 lub podejrzewani o takie leczenie Za zakażenia należy się odszkodowanie.

READ  Kay Smits strzela do Orange, by pokonać Polskę

Następnego dnia Sejm uchwalił kolejną nowelizację tzw. Ustawy Covid. Projekt został zgłoszony przez PiS w celu – jak stwierdzono w uzasadnieniu – „walidacji” błędu, który wystąpił podczas rozpatrywania przez Senat zmian do poprzedniej utajnionej poprawki. Ta zmiana oczekuje w Senacie.

4 listopada Prezydent podpisał ustawę, którą przesłał mu Sejm po poprawkach Senatu. Jednak nie została jeszcze opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *