Connect with us

Nauka

Ziemia jest bliżej supermasywnej czarnej dziury w centrum naszej galaktyki, niż myśleliśmy

Published

on

Mapa ta sugeruje, że środek Drogi Mlecznej i znajdująca się tam czarna dziura znajdują się 25 800 lat świetlnych od Ziemi. Jest to bliżej niż oficjalna wartość 27 700 lat świetlnych przyjęta przez Międzynarodową Unię Astronomiczną w 1985 roku, podało Narodowe Obserwatorium w Japonii.

Co więcej, zgodnie z mapą, nasz Układ Słoneczny przemieszcza się z prędkością 227 kilometrów na sekundę, krążąc wokół centrum galaktyki – to szybciej niż oficjalna wartość 220 kilometrów na sekundę.

Te zaktualizowane wartości są wynikiem ponad 15 lat obserwacji przeprowadzonych przez japoński projekt radioastronomiczny VERA, zgodnie z zapowiedź wydany Czwartek z National Observatory of Japan. VERA jest skrótem od VLBI Exploration of Radio Astrometry i odnosi się do zestawu teleskopów misji, które wykorzystują interferometrię o bardzo długiej linii bazowej do badania trójwymiarowej struktury Drogi Mlecznej.

Ponieważ Ziemia znajduje się wewnątrz Drogi Mlecznej, trudno jest cofnąć się i zobaczyć, jak wygląda galaktyka. Aby obejść ten problem, w projekcie wykorzystano astrometrię, czyli dokładny pomiar położenia i ruchu obiektów, aby zrozumieć ogólną strukturę Drogi Mlecznej i miejsce w niej Ziemi.

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki przyznawana za odkrycia czarnych dziur, które ujawniły `` najciemniejsze tajemnice wszechświata ''
Czarna dziura jest znana jako Sagittarius A * lub Sgr A * i jest 4,2 miliona razy masywniejsza niż nasze Słońce. Supermasywna dziura i jej ogromne pole grawitacyjne rządzi orbitami gwiazd w centrum Drogi Mlecznej. Reinhard Genzel i Andrea Ghez zdobyli nagrodę 2020 Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki za jego odkrycie. Istnieje kilka typów czarnych dziur, a naukowcy uważają, że supermasywne mogą być związane z formowaniem się galaktyk, ponieważ często występują one w centrum masywnych układów gwiezdnych – ale nadal nie jest jasne, w jaki sposób i która forma jest pierwsza.

Bardziej precyzyjne podejście

W sierpniu VERA opublikowała swój pierwszy katalog zawierający dane o 99 ciałach niebieskich. Na podstawie tego katalogu i ostatnich obserwacji innych grup astronomowie skonstruowali mapę pozycji i prędkości. Na podstawie tej mapy naukowcy byli w stanie obliczyć środek galaktyki, punkt, wokół którego wszystko się kręci.

Połączenie gwiazd stworzyło rzadką mgławicę Niebieski Pierścień

VERA łączy dane z czterech radioteleskopów w całej Japonii. Obserwatorium stwierdziło, że po połączeniu teleskopy były w stanie osiągnąć rozdzielczość, która teoretycznie pozwoli astronomom na dostrzeżenie amerykańskiego pensa umieszczonego na powierzchni Księżyca.

READ  Polska krytykuje „niebezpieczną” „oś” Rosja-Chiny

Żeby było jasne, zmiany nie oznaczają, że Ziemia pogrąża się w kierunku czarnej dziury, powiedział obserwatorium. Raczej mapa dokładniej określa, gdzie przez cały czas znajdował się Układ Słoneczny.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *