Connect with us

Nauka

Polska krytykuje „niebezpieczną” „oś” Rosja-Chiny

Published

onPolska krytykuje „niebezpieczną” „oś” Rosja-Chiny

przez dziennikarzy AFP

Warszawa (AFP) 22 marca 2023 r


Premier Polski w środę nazwał sojusz Chiny-Rosja „niebezpiecznym” po tym, jak chiński przywódca Xi Jinping zakończył trzydniową wizytę w Moskwie.

„Wizyta prezydenta Chin w Moskwie budzi niepokój, ta oś Chiny-Moskwa jest niebezpieczna” – powiedział dziennikarzom Mateusz Morawiecki po powitaniu w Warszawie premiera Japonii Fumio Kishidy.

Xi opuścił Rosję w środę po szczycie z prezydentem Władimirem Putinem, który okrzyknął „nową erę” w ich stosunkach, dając pokaz jedności przeciwko Zachodowi.

Putin i Xi rozmawiali o wojnie na Ukrainie, ale ich rozmowy zakończyły się bez widocznych oznak zakończenia walk.

Putin pochwalił 12-punktowe stanowisko Pekinu w sprawie konfliktu, które zawiera wezwanie do dialogu i poszanowania suwerenności terytorialnej wszystkich krajów.

Ale Polska, jeden z najbliższych sojuszników Ukrainy, ostrzegała przed wzmożoną współpracą między Pekinem a Moskwą.

„Staramy się przekonać Chiny, by nie wspierały Rosji w jej agresywnej polityce międzynarodowej” – powiedział dziennikarzom Morawiecki.

Kishida przybył do Polski z sąsiedniej Ukrainy, gdzie odwiedził Kijów i Buczę, pobliskie miasto, w którym rosyjskie siły zostały oskarżone o popełnienie okrucieństw w zeszłym roku.

Kishida pochwalił Polskę za pomoc dla rozdartego wojną kraju i powiedział, że przekazał „niezachwianą solidarność Japonii i G7” prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu.

Jako przyczynę nowej japońskiej pomocy dla Warszawy podał „rosnące obciążenie” Polski pomocą Kijowie, nie określając pomocy.

„Powiedziałem premierowi, że… uważamy naród za kwalifikujący się do oficjalnej pomocy rozwojowej i zamierzamy aktywnie tworzyć projekty pomocowe” – powiedział Kishida.

powiązane linki

Dowiedz się więcej o supermocarstwach XXI wieku na stronie SpaceWar.com
Dowiedz się więcej o doktrynie broni jądrowej i obronie na stronie SpaceWar.com

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *