Connect with us

Gospodarka

Zełenskij prowadzi rozmowy we Lwowie z szefem ONZ, przywódcą Turcji

Published

on

Zełenskij prowadzi rozmowy we Lwowie z szefem ONZ, przywódcą Turcji

Lwów, Ukraina (AP) – Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ma w czwartek przyjąć szefa ONZ i przywódcę Turcji na rozmowy w sprawie najnowszej umowy o wznowieniu ukraińskiego eksportu zbożawybuchowa sytuacja w okupowanej przez Rosję elektrowni atomowej i próby zakończenia prawie półrocznej wojny.

Sekretarz generalny ONZ António Guterres przybył w środę do Lwowa w pobliżu granicy Ukrainy z Polską, gdzie spotka się z Zełenskim i prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, który odbywa swoją pierwszą od początku wojny podróż na Ukrainę.

Zastępca rzecznika ONZ, Farhan Haq, powiedział, że Guterres między innymi „omówi z różnymi władzami swoje ogólne wysiłki, aby zrobić wszystko, co konieczne, aby znacznie obniżyć temperaturę w jak największym stopniu”.

W zeszłym miesiącu Turcja i ONZ pomogły wynegocjować umowę, która utorowała Ukrainie drogę do eksportu 22 milionów ton kukurydzy i innych zbóż, które utknęły w jej portach nad Morzem Czarnym od czasu inwazji Rosji 24 lutego. Odrębne memorandum między Rosją a ONZ miało na celu wyjaśnienie blokad drogowych w dostawach rosyjskiej żywności i nawozów na rynki światowe.

Wojna i zablokowany eksport znacznie zaostrzyły światowy kryzys żywnościowy, a kluczowymi dostawcami są Ukraina i Rosja.

Ceny zbóż osiągnęły najwyższy poziom po rosyjskiej inwazji i chociaż niektóre z nich powróciły do ​​poziomu sprzed wojny, pozostają znacznie wyższe niż przed pandemią COVID-19.

Kraje rozwijające się są szczególnie dotknięte wąskimi gardłami w dostawach i wysokimi cenami. Nawet jeśli statki opuszczają Rosję i Ukrainę, kryzys żywnościowy jeszcze się nie skończył.

Rzecznik ONZ Stephane Dujarric powiedział dziennikarzom w tym tygodniu, że podróż Guterresa na Ukrainę pozwoli mu „zobaczyć z pierwszej ręki rezultaty inicjatywy… która ma tak ogromne znaczenie dla setek milionów ludzi”.

Dujarric dodał, że spodziewa się, że czwartkowe rozmowy będą dotyczyć „potrzeby politycznego rozwiązania” wojny.

READ  Powstanie skrajnej prawicy w Europie: przypadek Polski

Zapowiedział, że trzej przywódcy omówią również sytuację w kontrolowanej przez Rosję elektrowni atomowej Zaporoże na południu Ukrainy, największej w Europie, o której ostrzał oskarżają się wzajemnie Moskwa i Kijów.

W środowym wieczornym wystąpieniu wideo Zełenski powtórzył apel do rosyjskiego wojska o ewakuację elektrowni, podkreślając, że „tylko absolutna przejrzystość i kontrola sytuacji w i wokół elektrowni jądrowej w Zaporożu jest konieczna dla państwa ukraińskiego, dla społeczności międzynarodowej i dla… MAEA może zagwarantować stopniowy powrót do normalnego bezpieczeństwa jądrowego.” Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej jest agencją ONZ.

Miniatura wideo na YouTube

Rosja odrzuciła prośbę.

Biuro Erdogana potwierdziło, że będzie przemawiał kanałami dyplomatycznymi podczas rozmów na temat umowy zbożowej, a także sposobów zakończenia wojny.

Na początku tego miesiąca turecki przywódca spotkał się w tej samej sprawie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

W marcu Turcja była gospodarzem rundy rozmów między rosyjskimi i ukraińskimi negocjatorami w celu omówienia możliwego porozumienia w celu zakończenia działań wojennych. Rozmowy załamały się po spotkaniu w Stambule, a obie strony obwiniały się nawzajem.

Erdogan dokonał delikatnego balansowania, utrzymując dobre stosunki zarówno z Rosją, jak i Ukrainą. Turcja dostarczyła Ukrainie drony, które odegrały ważną rolę w powstrzymywaniu rosyjskich postępów na początku konfliktu, ale powstrzymały się od przystąpienia do zachodnich sankcji przeciwko Rosji w związku z wojną.

W obliczu poważnego kryzysu gospodarczego z oficjalną inflacją zbliżającą się do 80%, Turcja w coraz większym stopniu polega na Rosji w handlu i turystyce. Rosyjski gaz dostarcza 45% potrzeb energetycznych Turcji, a Rosyjski Urząd Jądrowy buduje pierwszą elektrownię atomową w Turcji.

Podczas spotkania w Soczi w tym miesiącu Putin i Erdogan zgodzili się wzmocnić powiązania energetyczne, finansowe i inne między swoimi krajami i wyrazili obawy na Zachodzie, że Ankara może pomóc Moskwie w złagodzeniu sankcji USA i Unii Europejskiej.

W środę wieczorem siły rosyjskie ostrzelały Charków i okoliczny region w północno-wschodniej Ukrainie, zabijając co najmniej siedem osób, raniąc 20 innych i niszcząc domy i infrastrukturę cywilną, podały władze.

READ  W zasadzie nowa umowa z Ukrainą mogłaby zostać podpisana jeszcze w tym roku – MSZ Polski

___

Suzan Fraser przyczyniła się do powstania tego raportu z Ankary w Turcji.

___

Śledź relacje AP z wojny na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *