Connect with us

Gospodarka

Wiadomości UE: „Stany Zjednoczone Europy” „niebezpieczna utopia” – Polska w brutalnym ataku | Polityka | Aktualności

Published

on

Wykład na „Jak zreformować Unię (Europejską – PAP) dla przyszłości Europy?” Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział w piątek, że powstanie tzw. Stanów Zjednoczonych Europy jest „niebezpieczną utopią”.

Wydarzenie zorganizowała w Warszawie polska delegacja z centroprawicowej Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim.

Morawiecki przekonywał, że postawienie bariery dla dalszej integracji oznaczałoby ratowanie podstawowych wartości państw członkowskich UE, powiedział: „Mówimy, że stworzenie jednego europejskiego państwa, Stanów Zjednoczonych Europy, jest rodzajem utopii, niebezpieczna utopia, której nie da się zbudować wyłącznie na podstawie założeń prawnych i rozszerzonych kompetencji poszczególnych instytucji.

„Tutaj nasze głosy mogą być słabsze lub silniejsze, ale tym bardziej mówimy ze zdrowym rozsądkiem i pokazujemy, że tych różnic nie tylko nie można i nie należy „wyrównywać”.

Dodał, że „zubożyłoby to europejskie dziedzictwo” i doprowadziłoby do „bardzo niebezpiecznego eksperymentu z wieloma utopijnymi cechami”.

Szef polskiego państwa zaatakował także Brukselę z powodu nieudanego projektu wspólnej waluty.

Powiedział: „Strefa euro powstała 20 lat temu i wciąż wisi pytanie, czy (…) jest to optymalna strefa walutowa.

„Zajmowałem się tym w przeszłości i na podstawie dostępnej literatury na temat rozwoju procesów integracji gospodarczej mogę powiedzieć, że coraz więcej wskazuje na to, że strefa euro nie jest optymalną walutą”.

Dodał, że strefa euro to „zderzenie pewnych woli politycznych niektórych elit z surowymi realiami gospodarczymi”.

CZYTAJ WIĘCEJ: Brexit News: UE wysadziła w powietrze „szalone” zasady handlowe Irlandii Północnej

Wbrew argumentom Warszawy i Budapesztu w oświadczeniu stwierdza się, że nowy mechanizm policyjny nie wykracza poza określone w traktatach kompetencje UE i jej centralnych instytucji w Brukseli.

Urzędnicy polscy i węgierscy skrytykowali oświadczenie, a wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta powiedział w Warszawie: „Naiwnością było ufać, że instytucje unijne są zdolne do samokontroli”.

READ  Polski e-dostawa? Rozpocznij pracę | Niezależnie

Węgierska minister sprawiedliwości Judit Varga powiedziała, że ​​rzecznik generalny zignorował „oczywiste wady prawne” w mechanizmie warunkowości „Gotówka dla Demokracji”. „Mówimy „nie” wobec wymuszenia praworządności!” – dodała.

Od wejścia do UE w 2004 r. Polska jest jednym z głównych odbiorców funduszy rozwojowych, które mają pomóc biedniejszym członkom dogonić zamożniejszych.

W miarę bogacenia się kraju stałby się płatnikiem netto, a nie odbiorcą funduszy unijnych.

Poseł koalicji juniorów, znanej z twardej retoryki, powiedział w zeszłym miesiącu, że Polska może przeprowadzić referendum w sprawie wyjścia z UE w 2027 r., kiedy skończy się wieloletni budżet, ale premier Polski odrzucił wszelkie rozmowy o „powrocie Polexitu”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.