Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Zebra i dziki osioł zostają najlepszymi przyjaciółmi w polskim zoo

Published

on

Dwa zwierzęta z Afryki, zagrożony wyginięciem dziki osioł i zebra, zamieszkały razem w polskim zoo iwbrew obawom personelu stały się nierozłącznymi przyjaciółmi.

Osioł somalijski Filipo – podgatunek osła afrykańskiego, który jest przodkiem miejscowego osła – trafił do bydgoskiego ogrodu zoologicznego w ubiegłym roku po przeniesieniu z innego polskiego ogrodu zoologicznego w Płocku, gdzie urodził się w 2021 roku.

Tam poznał swojego nowego kolegę stajennego Adama, zebrę Chapmana, typową dla południowej Afryki. Chociaż oba zwierzęta to młode samce, co czasem może prowadzić do rywalizacji, okazało się, że bardzo dobrze się dogadywały.

„To zabawny rodzaj przyjaźni” – powiedziała lokalnej stacji TVP3 Bydgoszcz Dominika Gulda z zoo. „Chłopcy uwielbiają się razem bawić, uwielbiają się razem bawić. Czasami dochodzi do konfliktów o to, kto dostaje piłkę.

TVP3 potwierdza, że ​​piłka należy do Filipa, ale Adam – „uparty jak osioł” – monopolizuje smakołyki wręczane parze.

„Trochę baliśmy się tego krycia, bo takie grupy ogierów, takie grupy samców są trudne i baliśmy się, że coś tu nie zadziała, że ​​będą konflikty” – dodał Gulda.

– Zwierzęta zadomowiły się u nas… Nasi pracownicy bardzo dobrze opiekują się zwierzętami, starają się z nimi pracować – dodaje Tamara Samsonowicz, dyrektor zoo.

Somalijski dziki osioł jest klasyfikowany jako krytycznie zagrożony przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody Czerwona lista gatunków zagrożonych. Szacuje się, że na wolności żyje tylko około 1000 osobników.

Źródło głównego obrazu TVP3 Bydgoszcz (zrzut ekranu)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *