Connect with us

Gospodarka

Polska planuje sojusz strategiczny z Rumunią ━ Europejski Konserwatysta

Published

on

Polska planuje sojusz strategiczny z Rumunią ━ Europejski Konserwatysta

Polska i Rumunia ogłoszone plany o wzmożoną współpracę wojskową we wtorek, 29 marca, na znak zmiany lojalności po wojnie na Ukrainie i rozbiciu Sojuszu Wyszehradzkiego.

Polski premier Mateusz Morawiecki ogłosił plany na konferencji prasowej w Bukareszcie ze swoim rumuńskim odpowiednikiem Nicolae Ciucă. Oba państwa należące do NATO będą badać możliwości wspólnych zakupów uzbrojenia w celu uzyskania korzystniejszych cen na wolnym rynku. Europejskie arsenały zostały opróżnione w ciągu ostatniego roku, a Polska i Rumunia są największymi dostawcami broni na Ukrainę.

Morawiecki miał zadebiutował podczas wizyty w Bukareszcie planuje nowy blok gospodarczy z Rumunią i Ukrainą. Morawiecki oskarżył UE i Europę Zachodnią o osłabianie regionu po przejściu do kapitalizmu w latach 90., dodając, że Polacy i Rumuni są lepiej przygotowani do rządzenia regionem niż Bruksela.

Morawiecki nakreślił także wizję swojego rządu dotyczącą Europy państw narodowych w celu przeciwdziałania eurofederalizmowi, w którym Polska znajduje się pod presją w związku z oskarżeniami o „rządy prawa” i atakami na jej prawa przeciwko życiu Brukseli.

Rumunia, obawiając się rosyjskiej interwencji, poparła Ukrainę, wspomagana stosunkowo słabymi powiązaniami gospodarczymi z Rosją. Rumunia wcześniej kłóciła się z Moskwą w sprawie w większości rumuńskojęzycznej Mołdawii i ryzyka rosyjskiej inwazji. Polski garnizon jest już na miejscu stacjonował w Rumunii w ramach paktu o współpracy NATO.

Polska wykorzystała kryzys na Ukrainie, by wspiąć się po szczeblach europejskiego porządku dziobania i przyjąć bojową, pronatowską postawę. Niektórzy komentatorzy mają teoretyzować że w przypadku klęski Rosji Warszawa może stać się kluczowym filarem przyszłego sojuszu środkowoeuropejskiego, ponieważ potęga migruje na wschód od tradycyjnych członków NATO we Francji i Niemczech.

Geopolityczne realia wojny na Ukrainie rozbiły istniejącą wcześniej Grupę Wyszehradzką Polski, Węgier, Czech i Słowacji, której celem było zjednoczenie bardziej konserwatywnych narodów przeciwko brukselskiej hegemonii. Decyzja wskazuje na powojenne realia, które Polska stara się wykorzystać na swoją korzyść jako kluczowego europejskiego partnera Ameryki.

READ  Niezwykła transformacja energetyczna Polski | OilPrice.com

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *