Connect with us

Świat

Zaginiona kapsuła radioaktywna znaleziona w Zachodniej Australii

Published

on

Zaginiona kapsuła radioaktywna znaleziona w Zachodniej Australii

SYDNEY, 1 lutego (Reuters) – Australijskie władze znalazły w środę radioaktywną kapsułę zagubioną po prawie tygodniu poszukiwań wzdłuż 1400-kilometrowego (870 mil) odcinka autostrady na rozległym odludziu, powiedział urzędnik służb ratunkowych.

Wojsko weryfikuje kapsułę i zostanie ona przeniesiona do bezpiecznego obiektu w mieście Perth w czwartek, powiedział minister ds. sytuacji nadzwyczajnych Stephen Dawson na konferencji prasowej.

„Gdy weźmie się pod uwagę zakres obszaru badawczego, zlokalizowanie tego obiektu było monumentalnym wyzwaniem, grupy poszukiwawcze dosłownie znalazły igłę w stogu siana” – powiedział Dawson.

Kapsuła radioaktywna była częścią miernika używanego do pomiaru gęstości rudy żelaza w Rio Tinto (RIO.AX) Kopalnia Gudai Darri w odległym regionie stanu Kimberley. Rudę przewieziono do zakładu na przedmieściach Perth – trasą dłuższą niż długość Wielkiej Brytanii.

Urzędnicy z departamentu ratunkowego Australii Zachodniej, agencji obrony, specjaliści od promieniowania i inni przeszukali odcinek autostrady w poszukiwaniu małej kapsuły, która zaginęła podczas transportu ponad dwa tygodnie temu. Kontynuuj czytanie

Ostatnia aktualizacja

Obejrzyj jeszcze 2 historie

Urzędnicy powiedzieli, że kapsuła spadła z ciężarówki i wylądowała na poboczu drogi, dodając, że tak się stało

Zanieczyszczenie jest mało prawdopodobne na tym obszarze.

Srebrna kapsuła o średnicy 6 mm i długości 8 mm zawiera cez-137, który emituje promieniowanie z szybkością 10 promieni rentgenowskich na godzinę.

Ludziom powiedziano, aby pozostawali co najmniej pięć metrów (16,5 stopy) od kapsuły, jeśli ją zauważą, ponieważ narażenie może spowodować oparzenia popromienne lub chorobę popromienną, chociaż uważa się, że przejeżdżanie obok stwarza stosunkowo niewielkie ryzyko, podobnie jak promieniowanie rentgenowskie .

Reportaż Lewisa Jacksona; Pisanie od Praveen Menon; Edytowanie przez Christophera Cushinga

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *