Connect with us

Świat

Walka o kontrolę nad Mariupolem utrudnia ratowanie cywilów uwięzionych na teatrze wojny | Ukraina

Published

on

Intensywne walki uliczne utrudniły próby uwolnienia setek ocalałych uwięzionych w zbombardowanym teatrze w sobotę, gdy siły ukraińskie przeciwstawiły się większym siłom rosyjskim w strategicznym południowym mieście portowym Mariupol.

W dniu małych zdobyczy na polu bitwy dla Władimira Putina, Ukraina przyznał, że po raz pierwszy utracił dostęp do Morza Azowskiego po zaciekłych walkach w Mariupolu, co jest potencjalnie znaczącą ceną dla Rosji.

W sobotę w porcie szalały walki uliczne, w większości zniwelowane po tygodniach bombardowań przez siły rosyjskie. Najbardziej godnym uwagi celem pozostaje główny teatr miejski Mariupola, który został zbombardowany w środę, mimo że służył również jako schronienie dla kobiet i dzieci.

Setki wciąż brakuje, a ponad 1000 ocalałych zostało uwięzionych w budynku.

Światowy Program Żywnościowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (WFP) był najnowszą organizacją humanitarną, która wyraziła frustrację z powodu uniemożliwienia dotarcia do dziesiątek tysięcy ludzi uwięzionych w mieście, które jest teraz całkowicie otoczone przez siły rosyjskie.

Jakob Kern, koordynator ds. sytuacji kryzysowych WFP, nazwał rosyjską taktykę zapobiegania nagłym dostawom żywności do Mariupola „nie do zaakceptowania w XXI wieku”. Poseł Ukrainy Dmytro Gurin określił warunki w mieście jako „średniowieczne”.

Eksperci twierdzą, że akcja straży tylnej Ukrainy w Mariupolu staje się coraz bardziej symboliczna dla szerszego konfliktu, ponieważ ofensywa Rosji wydaje się utknąć w dużej części kraju. W brytyjskiej ocenie obronności Kreml był „zaskoczony skalą i zaciekłością ukraińskiego oporu”.

Aktualizacje z całej Ukrainy wykazały niewielkie zmiany w pozycjach na linii frontu, z punktami zapalnymi w południowych miastach Chersoniu i Mikołajowie – gdzie dziesiątki ciał wciąż wyciągano z gruzów po ataku rakietowym na ukraińskie koszary – oraz w Mariupolu.

Zdobycie portu dałoby Rosjanom cały północny brzeg Morza Azowskiego, odcięło Ukrainę od połączenia z Morzem Czarnym, a Kremlowi pozwoliło zbudować korytarz lądowy na Krym, półwysep, który nielegalnie anektował w 2014 roku.

READ  Kanada udzieliła azylu uchodźcom, którzy przetrzymywali Snowdena w Hongkongu

W stolicy, Kijowie, rosyjskie plany okrążenia stolicy wydawały się dalekie od realizacji. Ostatnie oceny przeprowadzone przez obronę Ukrainy wykazały, że 35 rynków i 635 sklepów pozostało otwartych, ponieważ miasto walczyło z ewentualnym oblężeniem.

Jednak niektóre rosyjskie elementy zdołały przełamać ich obronę. Siły ukraińskie w Kijowie poinformowały, że od początku rosyjskiej inwazji aresztowały 127 „dywersantów”, w tym 14 grup infiltracyjnych.

Jednym z alarmujących wydarzeń było użycie przez Rosję wyrafinowanych pocisków hipersonicznych – zdolnych do ominięcia obrony przeciwlotniczej – do ataku na podziemną składnicę broni na zachodniej Ukrainie. Eksperci od obrony ostrzegali, że ma to „środki do dalszej eskalacji konfliktu”, ponieważ armia ukraińska nie byłaby w stanie obronić się przed atakami takich pocisków. Użycie tej broni było poprzedzone nowymi próbami załagodzenia walk. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał do „sensownych i uczciwych” rozmów z Moskwą.

Zełenski wydawał się próbować wykorzystać powolny postęp militarny Putina jako powód do rozmów, ostrzegając, że Rosja zajmie „kilka pokoleń”, aby odzyskać siły po stratach wojennych.

Ale Putin oskarżył Ukrainę w rozmowie telefonicznej z kanclerzem Olafem Scholzem o wahanie i składanie nierealistycznych propozycji.

W innym miejscu rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oskarżył USA o uniemożliwienie Kijowowi spełnienia żądań Rosji, chociaż nie przedstawił żadnych dowodów na poparcie tego twierdzenia.

Większość zachodnich analityków uważa, że ​​siły rosyjskie poniosły już znaczne straty. Zachodni urzędnicy twierdzą, że świadczą o spadku morale wśród rosyjskich bojowników, a także o poważnych problemach logistycznych.

Siły ukraińskie twierdzą, że zabiły piątego rosyjskiego generała, generała porucznika Andrieja Mordwiczewa. Jeśli to prawda, byłby najdłużej wysłużonym rosyjskim dowódcą zabitym w konflikcie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *