Connect with us

Świat

Xi mówi przywódcom Azji Południowo-Wschodniej, że Chiny nie szukają „hegemonii”

Published

on

Roszczenia terytorialne Pekinu do morza zderzają się z roszczeniami kilku krajów Azji Południowo-Wschodniej i dźwięczą na alarm od Waszyngtonu po Tokio.

Ale Xi powiedział, że Chiny nigdy nie będą dążyć do hegemonii ani wykorzystywać swojej wielkości do zmuszania mniejszych krajów i współpracy z ASEAN w celu usunięcia „zakłóceń”.

„Chiny były, są i zawsze będą dobrym sąsiadem, dobrym przyjacielem i dobrym partnerem ASEAN” – cytują Xi chińskie media państwowe.

Twierdzenie Chin o suwerenność nad Morzem Południowochińskim zwróciło je przeciwko członkom ASEAN, Wietnamowi i Filipinom, podczas gdy Brunei, Tajwan i Malezja również roszczą sobie prawa do części.

Filipiny potępiły w czwartek działania trzech chińskich statków straży przybrzeżnej Mówiono, że zablokował i użył armatek wodnych na łodziach zaopatrzeniowych, które popłynęły na atol na morzu okupowanym przez Filipiny.

Stany Zjednoczone nazwały chińskie działania w piątek „niebezpiecznymi, prowokacyjnymi i nieuzasadnionymi” i ostrzegły, że zbrojny atak na filipińskie statki podważy wzajemne zobowiązania USA do obrony.

Filipiński prezydent Rodrigo Duterte powiedział na szczycie, którego gospodarzem był Xi, że „nie znosi” tej argumentacji i że rządy prawa są jedynym wyjściem z tego sporu. Odniósł się do międzynarodowego orzeczenia arbitrażowego z 2016 r., w którym stwierdzono, że chińskie roszczenia morskie do morza nie mają podstawy prawnej.

„To nie świadczy dobrze o stosunkach między naszymi narodami” – powiedział Duterte, który odejdzie z urzędu w przyszłym roku i był w przeszłości krytykowany za to, że nie został skazany. Postępowanie Chin na spornych wodach.

ASEAN grupuje Brunei, Kambodżę, Indonezję, Laos, Malezję, Birmę, Filipiny, Singapur, Tajlandię i Wietnam.

Birma nie ma pokazu

Xi powiedział na szczycie, że Chiny i ASEAN „odrzuciły mrok zimnej wojny” – ponieważ region był nękany konkurencją supermocarstw i konfliktami, takimi jak wojna wietnamska – i wspólnie utrzymały stabilność regionalną.

READ  Kuba została uznana przez administrację Trumpa za państwowego sponsora terroryzmu

Chiny często krytykują Stany Zjednoczone za „myślenie o zimnej wojnie”, kiedy Waszyngton zobowiązuje swoich regionalnych sojuszników do walki z rosnącymi wpływami militarnymi i gospodarczymi Pekinu.

Prezydent USA Joe Biden dołączył do kierownictwa ASEAN na wirtualnym szczycie w październiku i obiecał większe zaangażowanie w regionie.

Szczyt odbył się bez przedstawiciela Birmy, powiedział w poniedziałek minister spraw zagranicznych Malezji Saifuddin Abdullah. Powód nieobecności nie był od razu jasny, a rzecznik rządu wojskowego Myanmaru nie odpowiedział na wezwania do komentarzy.

ASEAN ma na czele junty Myanmar Min Aung Hlaing. odsunięty na bokktóry od przejęcia władzy 1 lutego na wirtualnych szczytach w zeszłym miesiącu krwawo tłumił sprzeciw za niewdrożenie uzgodnionego planu pokojowego w bezprecedensowej marginalizacji bloku.

Birma odmówiła wysłania mniejszej misji i oskarżyła ASEAN o odstępstwo od zasady nieingerencji i poddanie się presji Zachodu.

Według źródeł dyplomatycznych Chiny prowadzą kampanię na rzecz udziału Mina w szczycie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *