Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Kryzys na granicy z Białorusią może doprowadzić do „czegoś gorszego”

Published

on

WARSZAWA / WILNO, 21 listopada – Premier Polski Mateusz Morawiecki ostrzegł w niedzielę, że Kryzys migracyjny na granicy z Białorusią może być preludium do „czegoś znacznie gorszego”, a polscy pogranicznicy twierdzą, że siły białoruskie wciąż sprowadzają migrantów na granicę.

Unia Europejska oskarża Białoruś o latanie tysiącami ludzi z Bliskiego Wschodu w odpowiedzi na europejskie sankcje i zmuszanie ich do wejścia do UE i członków NATO Polski, Litwy i Łotwy.

Mińsk, który zaprzecza podsycaniu kryzysu, w czwartek ewakuował obóz migrantów w pobliżu granicy i zaczął odsyłać część osób do Iraku, podczas gdy Polska i Litwa zgłosiły mniej prób przekroczenia ich granic w ostatnich dniach.

Jednak Morawiecki ostrzegł, że kryzys jeszcze się nie skończył, kiedy w niedzielę odwiedził Estonię, Litwę i Łotwę, aby omówić sytuację.

Z sondażu opublikowanego w niedzielę przez dziennik Rzeczpospolita wynika, że ​​55% Polaków jest zaniepokojonych Kryzys na granicy może przerodzić się w konflikt zbrojny.

Premier Polski Mateusz Morawiecki przemawia na konferencji prasowej w Rydze na Łotwie.
REUTERS

„Myślę, że to, co dzieje się na naszych oczach, te dramatyczne wydarzenia, mogą być tylko preludium do czegoś znacznie gorszego” – mówił w Wilnie Morawiecki.

Odniósł się do zwiększonej rosyjskiej obecności wojskowej w pobliżu Ukrainy, a także na Białorusi i rosyjskiej enklawie kaliningradzkiej, graniczącej z Polską i Litwą, jako „instrumentu, który można wykorzystać bezpośrednio do bezpośredniego ataku”.

Sytuacja w Afganistanie po dojściu do władzy talibów „może być wykorzystana jako kolejny etap kryzysu migracyjnego” – powiedział Morawiecki.

Ludzie niosą plakaty, gdy idą na demonstrację
Ludzie niosą plakaty, gdy zbierają się na demonstracji „Wsparcie dla Obrońców Granic” w Białymstoku.
REUTERS

Wzywa o pomoc

Premier Litwy Ingrida Simonyte ostrzegła europejskich partnerów, by nie ignorowali sąsiadów Białorusi po tym, jak kanclerz Angela Merkel dwukrotnie wzywała Łukaszenkę do poszukiwania rozwiązania kryzysu humanitarnego.

Białoruscy żołnierze stoją obok bariery, podczas gdy migranci przepychają się po żywność poza centrum transportowo-logistycznym w pobliżu granicy białorusko-polskiej w obwodzie grodzieńskim na Białorusi.
Białoruscy żołnierze stoją obok bariery, podczas gdy migranci przepychają się po żywność poza centrum transportowo-logistycznym w pobliżu granicy białorusko-polskiej w obwodzie grodzieńskim na Białorusi.
REUTERS

„Bardzo ważne jest dla nas, aby wszystkie rozmowy (z Białorusią) z Litwą, Polską i Łotwą, które stoją na czele ataku hybrydowego, były skoordynowane i aby nie zapadały żadne decyzje, które zasadniczo nie rozwiązują sytuacji” – powiedziała. po spotkaniu z Morawieckim w niedzielę.

READ  Wybory w USA. Sekretarz stanu Georgia: Nie było oszustwa wyborczego

Minister spraw zagranicznych Francji powiedział w niedzielę, że Rosja musi wywrzeć presję na swojego sojusznika, Białorusi, aby zakończyła kryzys uchodźczy.

Siła doprowadzona do granic możliwości

Według Polski Mińsk nadal przewozi setki obcokrajowców na granicę, gdzie około 10 migrantów zginęło podczas mroźnej zimy.

„W sobotę… grupa ok. 100 bardzo agresywnych cudzoziemców, którzy zostali przywiezieni na granicę przez białoruskich żołnierzy, próbowała siłą przedostać się do Polski” – poinformował w niedzielę na Twitterze pogranicznik.

Migranci odpoczywają pod kocami podczas pobytu w centrum transportowo-logistycznym Bruzgi na granicy białorusko-polskiej w obwodzie grodzieńskim na Białorusi.
Migranci odpoczywają pod kocami podczas pobytu w centrum transportowo-logistycznym Bruzgi na granicy białorusko-polskiej w obwodzie grodzieńskim na Białorusi.
o REUTERS

Kilkunastu migrantów z Iraku, którzy w sobotę rozmawiali z litewskim portalem informacyjnym DELFI na temat granicy z Białorusią, powiedziało, że zostali tam zabrani przez białoruskich urzędników ciężarówkami wojskowymi, którzy zignorowali ich chęć powrotu do Iraku.

Setki Polaków wzięło udział w sobotnich protestach, prosząc o pomoc dla migrantów. Kościół katolicki zorganizował w niedzielę zbiórkę pieniędzy dla potrzebujących na granicy oraz na wsparcie integracji uchodźców, którzy pozostaną w Polsce.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.