Connect with us

Nauka

Wzrost zatrudnienia w Polsce zatrzymuje się w lipcu

Published

on

(MENAFN – ING) Liczba miejsc pracy na polskim rynku pracy uległa stagnacji w związku z wygaśnięciem mechanizmu ochrony pracy. Choć odczyt jest zgodny z naszą prognozą, był gorszy od konsensusu, ale mimo to płace nadal rosną w przyzwoitym tempie

Udostępnianie Shutterstock
Biuletyn autorski Karol Pogorzelski

Bądź na bieżąco z najnowszymi analizami ekonomicznymi i finansowymi ING.

Zarejestruj się w THINK

0,0% m/m Stanowisko

sektor biznesu

Zmniejszenie

Wzrost zatrudnienia w polskim sektorze przedsiębiorstw w lipcu gwałtownie wyhamował po dwóch miesiącach bardzo silnych 0,3% wzrostów miesiąc do miesiąca. Było to rozczarowujące, ponieważ konsensus oczekiwał kolejnego wzrostu o 0.3%m/m.

Zatrudnienie wyniosło 1,8% A/A, ale musi wzrosnąć o kolejne 1,3%, aby zrekompensować straty poniesione podczas pandemii.

Najbardziej prawdopodobną przyczyną rozczarowującego odczytu jest osłabienie mechanizmów ochrony zatrudnienia wprowadzonych przez Tarczę Finansową 1.0 – środek antykryzysowy uruchamiany głównie w maju-lipcu 2020 roku. do pewnego stopnia pod warunkiem, że utrzymają przeciętną pracę na niezmienionym poziomie przez rok. Teraz większość z tych firm nie podlega już temu warunkowi. Chociaż silne tempo ożywienia gospodarczego sprzyja zatrudnianiu ponad zwalnianych pracowników, niektóre sektory i tak muszą się zrestrukturyzować. Na przykład firmy świadczące usługi w zakresie nieruchomości odczuwają skutki mniejszego popytu na powierzchnię biurową.

Pozytywne jest to, że fundusz płac w sektorze przedsiębiorstw rósł w lipcu w przyzwoitym tempie 8,7% r/r, zgodnie z konsensusem. Było to znacznie mniej niż miesiąc temu (9,8% A/A), głównie ze względu na efekt bazy statystycznej. Co ciekawe, presja płacowa nie wydaje się nasilać, nawet w obliczu wysokiej inflacji.

Etykietka
Wynagrodzenia Polska Udział zatrudnienia w rynku pracy

Pobierz artykuł w formacie PDF

MENAFN18082021000222011065ID1102643510

Zastrzeżenie prawne: MENAFN dostarcza informacje „tak jak są” bez jakiejkolwiek gwarancji. Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za dokładność, treść, obrazy, filmy, licencje, kompletność, legalność lub wiarygodność informacji zawartych w tym artykule. Jeśli masz jakiekolwiek skargi lub problemy z prawami autorskimi związane z tym artykułem, skontaktuj się z powyższym dostawcą.

READ  Uprawa sałaty w Polsce idzie w całości na LED, pompuje ciepło

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *