Connect with us

Świat

Wyciek chloru gazowego zabija 12 osób, rani 251 w jordańskim porcie

Published

on

27 czerwca (Reuters) – Co najmniej 12 osób zginęło, a 251 zostało rannych w wycieku chloru gazowego ze zbiornika magazynowego w jordańskim porcie Akaba, podali w poniedziałek urzędnicy i państwowe media.

Wyciek nastąpił po tym, jak podczas transportu spadł zbiornik wypełniony 25 tonami gazowego chloru, który ma być eksportowany do Dżibuti, poinformowali urzędnicy.

Film opublikowany na stronie Twittera telewizji państwowej pokazał, że zbiornik magazynowy spada z wyciągarki i uderza w pokład statku, a następnie żółty gaz unosi się w powietrze, gdy ludzie uciekają.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Urzędnicy Departamentu Zdrowia powiedzieli, że spodziewają się, że tylko garstka osób pozostanie w szpitalu do wtorku.

Chlor jest powszechnie stosowanym środkiem dezynfekującym i oczyszczającym wodę, ale wdychany gaz zamienia się w kwas chlorowodorowy, który może powodować oparzenia wewnętrzne i utonięcia w wyniku reakcji uwalniania wody w płucach.

Elewatory zbożowe w Akabie w Jordanii wstrzymały pracę, aby umożliwić kontrolę zboża i oznak zanieczyszczenia, ale ruch morski w portach Akaby nadal trwa, poinformowali urzędnicy.

Dodali, że w czasie incydentu żaden statek nie wyładowywał zboża.

Port Akaba, na północnym krańcu Morza Czerwonego, od dawna jest ważnym szlakiem tranzytowym dla irackiego importu i eksportu.

Premier Hirer al-Khasawneh przybył do Akaby i pojechał do szpitala, gdzie leczono niektórych rannych, podała telewizja państwowa.

Al-Khasawneh utworzył również zespół dochodzeniowy w sprawie incydentu pod przewodnictwem ministra spraw wewnętrznych, telewizja państwowa zacytowała wypowiedź ministra informacji.

Sprawozdania Moataza Mohameda, Omara Fahmy’ego, Nayery Abdallah i Suleimana al-Khalidiego; Edytowane przez Deepę Babington, Marka Portera i Lisę Shumaker

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.