Connect with us

Nauka

Wszystko, co musisz wiedzieć: deszcz meteorytów Geminidów 2020 | Podstawy astronomii

Published

on

Długa, prosta, jasna smuga na ciemnym niebie nad ciemnymi pobliskimi górami.

John Ashley w Glacier National Park w Montanie złapałem to niesamowite Earthgrazer meteor w grudniu 2018 r. Najprawdopodobniej złapiesz pasożyta w godzinach wieczornych. Uważaj na nich! John powiedział, że ten trwał około 4 sekundy i pozostawił po sobie świecący pociąg dymu. Skomentował: „Meteor zgasł tuż nad Dusty Star Mountain lub„ Iszika-kakatosi ”w Blackfeet, co oznacza„ dymiącą gwiazdę ”. Fajnie! Nikon D750, obiektyw Rokinon 24 mm @ f1.4, 30 s, ISO 3200. Dzięki, John!

Deszcz meteorytów Geminidów – zawsze jest główną atrakcją rok meteorowy – szczyt ma nastąpić w 2020 r. W nocy z 13 na 14 grudnia (od niedzieli wieczorem do świtu w poniedziałek). W poprzednie noce (11-12 grudnia i 12-13 grudnia) można było również zobaczyć przyzwoity rozprysk meteorów. I możesz złapać meteoryt Geminid w dowolnym momencie w tym tygodniu, gdy prysznic osiąga szczyt. Geminidy to bardzo niezawodny prysznic, jeśli oglądasz o najlepszej porze nocy, koncentrując się na około 2 w nocy dla wszystkich części świata, a jeśli oglądasz w ciemne niebo. Meteory są odważne, białe i szybkie. Ten prysznic faworyzuje północną półkulę Ziemi, ale jest również widoczny z półkuli południowej. Ciekawy kometa rakietowa nazywa 3200 Phaethon jest ciałem macierzystym tego prysznica.

Na ciemna nocw pobliżu szczytu często można złapać 50 lub więcej meteorów na godzinę. W optymalną noc dla Geminidów można zobaczyć 150 meteorów na godzinę… co może się zdarzyć w tym roku, biorąc pod uwagę bezksiężycowe niebo towarzyszące tegorocznemu deszczowi meteorów Geminidów. Nów wypada 14 grudnia 2020 r. Rankiem przed tą datą zobaczysz ubywający sierp księżyca. I – 11, 12 i 13 grudnia 2020 roku – po nocy obserwowania meteorytów smukły księżycowy półksiężyc i olśniewająca planeta Wenus wzniesie się na twoje wschodnie niebo o świcie lub blisko niego.

READ  Globalna liczba przypadków Covid-19 sięga 140,6 miliona: Johns Hopkins University

Co za sposób na zakończenie nocy oglądania meteorów!

Kalendarz księżycowy EarthSky pokazuje fazę księżyca każdego dnia w 2021 roku. Zamów swój, zanim odejdą! Świetny prezent.

Mapa nieba: Księżyc łączy się z Wenus na porannym niebie wzdłuż ekliptyki.

W 2020 r. 2 najjaśniejsze kule nocy – księżyc i Wenus – będą wznosić się na wschodzie, gdy przed świtem ciemność ustąpi porannemu świtowi 11, 12 i 13 grudnia. Cóż za wspaniały widok po nocy meteorowej. oglądanie!

Dlaczego Geminidy są najlepsze około 2 w nocy? Dzieje się tak, ponieważ właśnie wtedy promienisty punkt prysznica – punkt na naszym niebie, z którego wydają się promieniować meteory – znajduje się najwyżej na niebie. Z reguły im wyższy konstelacja Bliźniąt Bliźniąt wspina się w Twoje niebo, tym więcej meteorów Geminidów prawdopodobnie zobaczysz.

Promieniujący punkt Geminidów prawie pokrywa się z jasną gwiazdą Rolka w Gemini. To oczywiście przypadkowe wyrównanie, ponieważ Castor kłamie około 52 lata świetlne daleko, podczas gdy meteory te spalają się w górnych warstwach atmosfery, około 60 mil (100 km) nad powierzchnią Ziemi.

Castor jest zauważalnie blisko innej jasnej gwiazdy, złotej gwiazdy Pollux Gemini. Fajnie jest je dostrzec, ale tak nie jest potrzeba znaleźć promienny punkt roju meteorytów i zobaczyć te meteory.

Zamiast tego we wszystkich częściach nieba pojawiają się meteory w rocznych opadach. Możliwe jest nawet odwrócenie się plecami do konstelacji Bliźniąt i zobaczenie przelatującego meteorytu Geminidów.

Prosta biała smuga na ciemnym niebie z oznaczonymi kilkoma gwiazdkami.

Martin Marthadinata w Surabaya we wschodniej Jawie w Indonezji złapał tę ognistą kulę Geminidów w 2014 roku, pochodzącą z promienistego punktu prysznica w pobliżu gwiazdy Castor.

Zarys konstelacji Bliźniąt z promieniowymi strzałkami w pobliżu gwiazdy Castor.

Bliźnięta promieniują z jasnej gwiazdy Kastora w gwiazdozbiorze Bliźniąt, na wschodzie w grudniowe wieczory, najwyższe ze wszystkich części globu około godziny 2 w nocy. Dowiedz się więcej o promienistym punkcie Geminidów.

6 wskazówek dla obserwatorów meteorytów.

1. Najważniejszą rzeczą, jeśli poważnie myślisz o oglądaniu meteorów, jest to ciemne, otwarte niebo.

2. Oglądaj w godzinach szczytu nocnego, około 2 w nocy (lub później), na wszystkie części świata.

3. Kiedy obserwujesz meteory, dobrze jest zabrać ze sobą kumpla. Wtedy dwóch z was będzie mogło oglądać w różnych kierunkach. Kiedy ktoś go zobaczy, zawołaj „meteor!” Ta technika pozwoli Ci zobaczyć więcej meteorów niż jedna osoba oglądająca samotnie.

4. Zapewnij sobie co najmniej godzinę obserwacji. Twoje oczy potrzebują około 20 minut, aby przystosować się do ciemności.

5. Miej świadomość, że meteory często pojawiają się zrywami, przeplatanymi ciszą.

6. Wyposażenie specjalne? Żadne nie są potrzebne. Może weź ze sobą śpiwór, żeby się ogrzać. Termos z ciepłym napojem i przekąską jest zawsze mile widziany. Zaplanuj rozłożenie się w hamaku, krześle ogrodowym, sterty siana lub kocu na ziemi. Połóż się wygodnie i spójrz w górę. Meteory pojawią się we wszystkich częściach nieba.

Czarne niebo z rozmytą kropką u góry i cienką czerwoną smugą u dołu.

Jim Livingston w Custer w Południowej Dakocie uchwycił Kometę 46P / Wirtanen w tym samym polu widzenia, co smugowy meteor 9 grudnia 2018 r. Zobacz więcej obrazy komety Wirtanen. Canon 60D, Sky-Watcher odbłyśnik 8 ″, montaż CGX. Dzięki, Jim!

Zjadacze ziemi są możliwe w godzinach wieczornych. Okay, powiedzieliśmy, że prawdopodobnie zobaczysz większość meteorów w porze nocy, wyśrodkowanej około 2 w nocy. Nie zobaczysz tylu meteorów Geminidów wczesnym wieczorem, kiedy konstelacja Gemini znajduje się blisko wschodniego horyzontu.

Ale godziny wieczorne najlepszy czas na próbę złapania meteorytu.

Earthgrazer to wolno poruszający się, dłuuugotrwały meteor, który przemieszcza się poziomo po niebie.

Ziemniaki są rzadko spotykane, ale okazują się szczególnie niezapomniane, jeśli masz szczęście je złapać.

Pomarańczowa smuga z wieloma dużymi żółtymi kropkami wzdłuż niej na ciemnoniebieskim niebie.

Obraz przedstawiający kulę ognistą z 1860 roku autorstwa Frederic Edwin Church. Zdjęcie za pośrednictwem Wikimedia Commons.

Rodzic Geminida – 3200 Phaethon – jest „kometa rakietowa. ” Każdego roku w grudniu nasza planeta Ziemia przecina orbitę obiektu o nazwie 3200 Phaethon, tajemniczego ciała, które czasami określa się jako kometa rakietowa. Szczątki zrzucane przez 3200 Phaethonów zderzają się z górną atmosferą Ziemi z prędkością około 80 000 mil (130 000 km) na godzinę, by wyparować jako kolorowe meteory Geminidów.

W okresach 1,43 roku ten mały obiekt typu asteroida o szerokości 3 mil (5 km) kołysze się bardzo blisko Słońca (do jednej trzeciej odległości od Merkurego), w którym to miejscu intensywne pękanie termiczne powoduje, że zrzuca on jeszcze więcej gruz do jej orbitalnego strumienia.

Było duże podekscytowanie około 3200 Phaethonów w 2017 roku, ponieważ obiekt ten znajdował się wyjątkowo blisko w nocach szczytu roju meteorytów Geminidów. 16 grudnia 2017 roku przemknęła na odległość 6,4 miliona mil (10,3 miliona km, 26 odległości księżycowych). W 2019 roku 3200 Phaethon jest znacznie dalej. Odwiedzić Niebo na żywo poznać obecną odległość 3200 Phaethona od Ziemi i Słońca.

Czytaj więcej: Tajemnicza kometa rakietowa 3200 Phaethon

Animowany obraz obracającego się okrągłego szarego obiektu.

Obrazy radarowe bliskiej Ziemi asteroidy 3200 Phaethon wygenerowane przez astronomów w Obserwatorium Arecibo 17 grudnia 2017 r. Spotkanie w 2017 r. Było najbliższym spotkaniem asteroidy na Ziemię do 2093 r. Zdjęcie z Wikipedii.

Konkluzja: Coroczny deszcz meteorów Geminid osiąga szczyt w nocy z 13 na 14 grudnia 2020 r. (Od niedzieli wieczorem do poniedziałku rano). Ale poprzednie weekendowe noce również powinny dać przyzwoitą liczbę meteorów. Te kolorowe meteory są zwykle jasne, więc w ciemną noc z łatwością można dostrzec 50 lub więcej meteorów na godzinę.

Bruce McClure

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.