Connect with us

Nauka

„Wszędzie martwe ryby” w Niemczech, w Polsce po przerażającym wysypisku odpadów chemicznych

Published

on

„Wszędzie martwe ryby” w Niemczech, w Polsce po przerażającym wysypisku odpadów chemicznych

Wydany w: Zmodyfikowane:

Schwedt (Niemcy) (AFP) – Tysiące martwych ryb znalazło się w rzece Odrze, która przepływa przez Niemcy i Polskę, powodując ostrzeżenia o katastrofie ekologicznej, ponieważ mieszkańcy są wzywani do trzymania się z dala od wody.

Uważa się, że ryby pływające na niemieckich brzegach w pobliżu wschodniego miasta Schwedt zostały przewiezione w górę rzeki z Polski, gdzie już 28 lipca mieszkańcy i rybacy poinformowali o masowych śmiertelności ryb.

Urzędnicy niemieccy oskarżyli polskie władze o niepoinformowanie ich o śmierci i zostali zaskoczeni, gdy podpłynęła fala martwych ryb.

W Polsce rząd był również ostro krytykowany za brak szybkich działań.

Prawie dwa tygodnie po tym, jak w polskich wsiach pojawiły się pierwsze martwe ryby, premier Mateusz Morawiecki powiedział w piątek, że „wszyscy początkowo myśleli, że to problem lokalny”.

Przyznał jednak, że „skala katastrofy jest bardzo duża, na tyle duża, by powiedzieć, że Odra będzie potrzebowała lat, aby odzyskać swój naturalny stan”.

„Prawdopodobnie do rzeki wrzucano ogromne ilości odpadów chemicznych z pełną świadomością zagrożeń i konsekwencji” – dodał polski lider, a niemiecka minister środowiska Steffi Lemke wezwała do kompleksowego zbadania tego, co nazwała „katastrofą ekologiczną”.

’Nietypowy’

Stojący nad rzeką Michael Tautenhahn, zastępca dyrektora Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry w Niemczech, patrzył z przerażeniem na rzekę na granicy polsko-niemieckiej.

„Jesteśmy po stronie niemieckiej – wszędzie mamy martwe ryby” – powiedział AFP.

„Jestem głęboko zszokowany… Mam wrażenie, że widzę tu dziesięciolecia pracy w ruinie. Widzę nasze środki do życia, wodę – to jest nasze życie” – powiedział, zauważając, że to nie tylko ryby zginęły , ale także małże i prawdopodobnie niezliczone inne stworzenia wodne.

READ  Liebrecht & Wood ponownie ożywia Pragę

„To tylko wierzchołek góry lodowej”.

W ostatnich latach Odra znana jest jako rzeka stosunkowo czysta, a w torze wodnym żyje 40 krajowych gatunków ryb.

Ale teraz po drugiej stronie rzeki można zobaczyć martwe ryby – niektóre tak małe, jak kilka centymetrów, inne dochodzące do 30-40 cm. Czasami te, które wciąż walczą o przetrwanie, można zobaczyć wywracające się w wodzie, pozornie bez tchu.

Władze uważają, że ryby zostały prawdopodobnie zatrute.

„Ta śmierć ryb jest niezwykła” – powiedział Axel Vogel, minister środowiska Brandenburgii, oceniając, że „niewątpliwie zginęły tony” ryb.

Śmierć ryb jest często spowodowana zniekształceniem poziomu tlenu, gdy poziom wody jest zbyt niski, wyjaśnił.

„Ale mamy zupełnie inne wyniki testów, to znaczy, że kilka dni temu zwiększyliśmy poziom tlenu w rzece, co wskazuje, że wprowadzono obcą substancję, która do tego doprowadziła” – powiedział.

W Niemczech trwają testy mające na celu ustalenie substancji, która mogła spowodować zgony, ale istnieją wstępne oznaki wyjątkowo wysokiego poziomu rtęci – chociaż urzędnicy twierdzą, że nadal oczekuje się na ostateczne wyniki.

W Polsce prokuratorzy również rozpoczęli śledztwo po tym, jak władze znalazły się pod ostrzałem za to, co według krytyków było powolną reakcją na katastrofę.

Tautenhahn powiedział, że katastrofa prawdopodobnie będzie miała konsekwencje w nadchodzących latach.

„Jeśli to rtęć, to też będzie tu przez długi czas” – powiedział, zauważając, że rtęć nie rozpada się, ale pozostaje w osadach.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *