Connect with us

Nauka

COVID-19 mógł być we Włoszech już we wrześniu 2019 r

Published

on

Nowe badanie wykazało, że koronawirus mógł rozprzestrzenić się poza Chiny znacznie wcześniej, niż wcześniej sądzono.

Badanie przeprowadzone przez National Cancer Institute wykazało, że śmiercionośny wirus krążył w Mediolanie we wrześniu ubiegłego roku – pięć miesięcy przed wykryciem pierwszego włoskiego pacjenta COVID-19 i trzy miesiące przed zgłoszeniem epidemii w Wuhan w Chinach.

Włoscy naukowcy donoszą teraz, że 12 procent z 959 zdrowych ochotników, którzy wzięli udział w badaniu przesiewowym w kierunku raka płuc między wrześniem 2019 a marcem 2020 roku, rozwinęło przeciwciała koronawirusa na długo przed 21 lutego, kiedy to zidentyfikowano pierwszy przypadek w kraju.

Giovanni Apolone, współautor badania, mówi, że cztery przypadki datowano na początek października 2019 r., co oznaczało, że zdrowi ochotnicy zostali zakażeni we wrześniu.

„To jest główne odkrycie: osoby bez objawów nie tylko były pozytywne po testach serologicznych, ale miały również przeciwciała zdolne do zabicia wirusa” – powiedział Apolone.

„Oznacza to, że nowy koronawirus może krążyć wśród populacji przez długi czas iz niskim wskaźnikiem śmiertelności nie dlatego, że znika, ale tylko po to, by ponownie wzrosnąć” – dodał.

W marcu włoscy naukowcy zgłosili ponadprzeciętną liczbę przypadków ciężkiego zapalenia płuc i grypy poza Mediolanem w ostatnim kwartale 2019 r. – wczesny znak, że wirus mógł się rozprzestrzeniać na długo przed wybuchem epidemii.

Z przewodami pocztowymi

READ  Najnowsze wiadomości na temat koronawirusa: wariant indyjski poważnie dotyka tylko niezaszczepionych, mówi doradca rządu
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *